Принципи навчання – система вихідних, основних вимог до навчання, виконання яких забезпечує ефективне вирішення завдань учіння і розвитку особистості. Принципи визначають зміст, організаційні форми і методи навчального процесу відповідно до загальних цілей і закономірностей. Основне в принципах – це вимоги до організації пізнавальної діяльності учнів. Результативне навчання є наслідком творчої реалізації вчителем вимог, які органічно витікають із самої сутності дидактичних принципів. У педагогічній практиці метод виступає як упорядкований спосіб діяльності по досягненню навчально-виховних цілей. При цьому способи навчальної діяльності педагога (викладання) і способи навчальної діяльності учнів (вчення) тісно пов'язані між собою і знаходяться у взаємодії.Поняття методу навчання також відображає дидактичні цілі і завдання навчальної діяльності, при вирішенні яких в процесі навчання застосовуються відповідні способи навчальної роботи вчителя і пізнавальної діяльності учнів. Таким чином, поняття методу навчання відображає:1. Способи навчальної роботи педагога і способи навчальної роботи учнів та їх взаємозв'язку;2. Специфіку їх роботи по досягненню різних цілей навчання.
Структура навчального процесу
Навчальний процес - перебіг навчання, що охоплює всі його компоненти: викладача, учня, методи, прийоми, форми І засоби, матеріально-технічне забезпечення та ін. Структура навчального процесу, по-перше, вказує на те, що навчання має двосторонній характер і зумовлює необхідність тісної взаємодії суб'єкта викладання і суб'єкта учіння на всіх етапах навчальної роботи, починаючи з постановки її мети та завдань і завершуючи перевіркою та оцінкою її результатів. «Вилучення» учнів на будь-якому етапі навчання призводить до припинення процесу їх навчально-пізнавальної діяльності. По-друге, дає педагогам чітке уявлення про його основні ланки.Наприклад, завдання педагога:
– визначати цілі та завдання навчальної діяльності учнів;
– формувати змістовні, емоційно забарвлені мотиви і мотивації навчально-пізнавальної діяльності;
– визначати зміст навчального матеріалу, що підлягає опрацюванню і засвоєнню учнями;
– планувати й організовувати навчально-пізнавальну діяльність учнів;
– вибирати методи, форми і засоби проведення занять, визначати та опрацьовувати методику кожного навчального заходу;
– надавати навчальній діяльності учнів позитивно емоційного забарвлення;
– проводити конкретні навчальні заходи;
– допомагати учням і регулювати їхню навчально-пізнавальну діяльність;
– контролювати навчально-пізнавальну діяльність учнів;
– оцінювати її результати тощо.
Відповідно, основними ланками навчально-пізнавальної діяльності учнів є:
– усвідомлення цілей і завдань цієї діяльності;
– формування, розвиток і збагачення її мотивів і мотивації;
– осмислення теми нового матеріалу й основних проблем, які необхідно розв'язати;
– сприйняття, осмислення, запам'ятовування та узагальнення навчального матеріалу, його використання в практиці й подальше повторення;
– прояв емоційно-вольового ставлення до власних навчально-пізнавальних дій;
– самоконтроль і самооцінка навчально-пізнавальної діяльності та внесення до неї відповідних корективів і змін.
По-третє, дає педагогові чітке уявлення про динамізм і перманентність навчального процесу.
Цільовий компонент забезпечує усвідомлення педагогами мети навчання, а також формує позитивне ставлення учнів до навчально-пізнавальної діяльності, професійної діяльності взагалі та конкретного фаху зокрема. Цілі навчання визначаються державним стандартом, низкою документів уряду України.