Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Основний напис ГОСТ 2.104-68




ІНЖЕНЕРНА ТА КОМП’ЮТЕРНА ГРАФІКА

Методичні рекомендації

для виконання графічних робіт та самостійної роботи студентів з теми:

«Геометричне креслення»

для студентів напрямів підготовки:

6.100101 “Енергетика та електротехнічні системи в агропромисловому комплексі”

6.100102 “Процеси, машини та обладнання агропромислового виробництва”

6.010104 “Професійна освіта. Технологія виробництва і переробка продуктів сільського господарства”

 

 

Миколаїв

 

УДК 744

ББК 22.151.32

І-62

 

Друкується за рішенням науково-методичної комісії факультету механізації с. – г. Миколаївського національного аграрного університету від 26.09.2013р., протокол № 1.

 

Укладачі:

С. М. Степанов - старший викладач кафедри загальнотехнічних дисциплін, Миколаївський національний аграрний університет;
І. С.Павлюченко - асистент кафедри загальнотехнічних дисциплін, Миколаївський національний аграрний університет.

 

Рецензенти:

К. М. Думенко - д-р техн. наук, доцент, доцент кафедри транспортних технологій і технічного сервісу Миколаївського національного аграрного університету;
Г. О. Іванов - канд. техн. наук, доцент, доцент кафедри загальнотехнічних дисциплін, Миколаївський національний аграрний університет.

 

 

© Миколаївський національний аграрний

університет, 2013

ВСТУП

Інженерна графіка в нашому житті має важливе значення. Виготовлення будь-якого виробу починається зі створення його креслення, яке дозволяє не тільки визначити форму і розміри всіх частин виробу, але й отримати наглядну уяву про нього.

В наш час всі технічні креслення виконуються за нормами «Єдиної системи конструкторської документації» та «Cистеми конструкторської документації України» (ЄСКД, СКДУ). Важливою умовою успішного вивчення інженерної графіки являється засвоєння стандартів ЄСКД. Під засвоєнням треба розуміти не формальне заучування стандартів, а розуміння їх суті, правильного застосування правил, вимог, які вони містять.

В даних методичних рекомендаціях розглянуто лише деякі стандарти ЄСКД та СКДУ, які є основою для розробки та читання робочих креслень деталей, складальних креслень та схем. Також наведено велику кількість питань для самостійного вивчення, рішення яких сприяє правильному розумінню законів відображення просторових об’єктів на площині.

Також в методичних рекомендаціях надаються завдання, контрольні питання і рекомендації для самостійної роботи студентів по виконанню першої, другої та третьої графічних робіт з курсу інженерної графіки:

Графічна робота №1: «Шрифти, лінії креслення, штрихування в розрізах і перетинах, ухил і конусність». Включає в себе вивчення вимог стандартів (ГОСТ, ДСТУ), освоєння прийомів роботи креслярськими інструментами, а також виконання написів стандартними креслярськими шрифтами, вивчення побудов ухилів і конусності;

Графічна робота №2: «Нанесення розмірів на кресленні». Включаєвивчення ГОСТів, принципи нанесення розмірів на деталь типу планка та деталь типу ролик (чи валик);

Графічна робота №3: «Спряження та лекальні криві». Включаєвивчення принципів побудови спряжень та придбання навичок у побудові лекальних кривих за допомогою лекала.

 

ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА ОФОРМЛЕННЯ КРЕСЛЕНЬ

Для виконання креслень необхідно мати:

а). креслярський папір (ватман, міліметровка);

б). набір креслярських інструментів (циркуль, лінійка, вимірювач, кутник, транспортир і т.п.);

в). олівці.

Олівці розподіляються на тверді, середньої твердості і м’які. Тверді олівці маркуються літерою Т або Н, м’які – М або В, середньої твердості – ТМ або НВ. Ступінь м'якості або твердості олівця визначається цифрою, яка стоїть перед літерою. На різних стадіях виконання креслення використовують олівці різної твердості.

Формати ГОСТ 2.301-68

Формати листів визначаються розмірами зовнішньої рамки. Кожному позначенню відповідає певний розмір основного формату. Позначення і розміри форматів наведені в табл.1.

Таблиця 1

Позначення форматів Розміри сторін формату, мм
А0 1189х841
А1 594х841
А2 594х420
А3 297х420
А4 297х210
А5 148х210

Допускається застосування додаткових форматів, утворених збільшенням коротких сторін основних форматів на величину, яка кратна їх розмірам (2,3…9), наприклад додатковий формат А3х4 має розміри 420х1189. Всі формати за винятком А4 можуть розміщуватися як вертикально, так і горизонтально. Формат А4 розміщується тільки вертикально.

Кожне креслення має рамку, яка обмежує поле креслення. Внутрішню рамку проводять суцільними основними лініями: з трьох сторін на відстані 5 мм від краю листа, а зліва – на відстані 20 мм. З лівої сторони формату при цьому розміщується поле для підшивки креслення (рис.1).

Рис.1

 

Основний напис ГОСТ 2.104-68

На кресленнях необхідно виконати основний напис, що містить відомості про зображений виріб і інформацію про те, ким виконане дане креслення. Основний напис розміщується в правому нижньому кутку поля креслення.

Зміст, розміщення і розміри граф основного напису для креслень представлені на рис. 2.

Рис. 2

1 – найменування виробу або найменування теми, яка вивчається. Запис ведеться в називному відмінку однини. Якщо назва складається із двох слів і більше, то перше слово повинно бути іменником, наприклад «Розріз простий»; 2 – позначення документа (рис.3); 3 – мірило; 4 – порядковий номер аркушу (графу не заповнюють на документах, які виконані на одному аркуші); 5 – загальна кількість аркушів документу (графу заповнюють на першому аркуші); 6 – літера стадії розробки; 7 – прізвище; 8 – підпис; 9 – дата підпису документу; 10 – назва, індекс підприємства; 11 – позначення матеріалу (заповнюється на робочих кресленнях деталей).

 

Рис. 3

Всі графи, крім підписів і дат, заповнюються олівцем, стандартним шрифтом (інформація про креслення літер і цифр, про розміри шрифтів, які застосовуються для виконання всіх написів, буде приведена в п. 1.5 «Шрифти креслярські»). Необхідно звернути увагу на те, що на зображенні основного напису присутні основні і тонкі лінії.

 

Мірила ГОСТ 2.302-68

Мірилом називається відношення лінійних розмірів зображення предмета на кресленні до дійсних лінійних розмірів предмета.

В залежності від розмірів зображуваного предмету, його зображення на кресленнях можуть виконуватися як в натуральну величину, так і зі зменшенням або збільшенням (табл. 2).

Таблиця 2

Мірило зменшення 1:2 1:2,5 1:4 1:5 1:10
Мірило збільшення 2:1 2,5:1 4:1 5:1 10:1
Натуральна величина 1:1

Лінії ГОСТ 2.303-68

В навчальних кресленнях найбільш часто використовують шість типів ліній (Табл. 3).

 

Таблиця 3

Суцільна товста основна лінія. Товщина s ≈ 0,5…1,4 мм (на навчальних кресленнях рекомендується s ≈ 0,8…1,4 мм). Призначення: зображення ліній видимого контуру, лінії контуру січення (винесеного і того, що входить в склад розрізу), внутрішня рамка креслення та ін..
Суцільна тонка лінія.Товщина від s/3 до s/2. Призначення: зображення лінії контуру накладеного січення, лінії розмірні та виносні, лінії штриховки.
Штрих-пунктирна тонка лінія.Товщина від s/3 до s/2. Призначення: зображення ліній осьових і центрових, ліній січення, які являються осями симетрії для накладених або винесених січень.
Штрихова лінія.Товщина лінії від s/3 до s/2. Призначення: зображення ліній невидимого контуру.
Суцільна хвиляста лінія.Товщина лінії від s/3 до s/2. Призначення: зображення лінії обриву, ліній розосередження виду і розрізу.
Розімкнена лінія.Товщина лінії від s до 1,5s. Призначення: зображення положень січних площин простих і складних розрізів і січень.

Зазначимо, що штрих-пунктирні лінії, які застосовуються в якості осьових ліній, повинні перетинатися між собою довгими штрихами. Штрих-пунктирну лінію, яку використовують в якості осьової лінії окружності з діаметром менше 12 мм, рекомендується заміняти суцільною тонкою лінією. Штрихи (і проміжки між ними) повинні бути приблизно однакової довжини.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1926 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Так просто быть добрым - нужно только представить себя на месте другого человека прежде, чем начать его судить. © Марлен Дитрих
==> читать все изречения...

2439 - | 2195 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.