Гідравлічний запобіжний клапан встановлюють на випадок відмови механічного дихального клапана. Поділ газоповітряного простору резервуара з атмосферою в гідравлічному запобіжному клапані здійснюється завдяки гідравлічному затвору незамерзаючою рідиною, що знаходиться в спеціальних каналах корпуса клапана. Запобіжний клапан відрегульовано таким чином, щоб він починав працювати при підвищених (на 5 – 10 %) тисках порівняно з тиском, на який налагоджено дихальний клапан.
Принцип роботи гідравлічного клапана полягає в наступному.
При тиску в газоповітряній порожнині резервуара, що дорівнює атмосферному тиску, рівень рідини в коаксіальних циліндрах однаковий (рис. 5.5,в). Як тільки в резервуарі створюється розрядження, тиск зовнішнього повітря знижує рівень рідини в зовнішньому кільцевому просторі клапана до нижньої кромки внутрішнього циліндра, забезпечуючи попадання його до резервуара (рис. 5.5, б).
а б в
Рис.5.5. Схема роботи гідравлічного запобіжного клапана:
а – при надлишковому тиску в резервуарі; б – при вакуумі; в – при тиску в резервуарі, що дорівнює атмосферному: 1 – приєднувальний патрубок; 2 – нерухомий циліндр; 3 – рухомий циліндр
При надлишковому тиску в резервуарі рівень рідини знижується у внутрішньому кільцевому просторі (рис. 5.5, а) – і газоповітряна суміш із резервуара виходить в атмосферу.
Конструктивна схема гідравлічного запобіжного клапана типу КПС, що працює за описаним принципом показана на рис. 5.6.
Він складається з приєднувального патрубка 10 із фланцем, корпуса 3, в якому є стакан 4 і відбивач рідини 5. Для заповнення рідиною клапана та забезпечення можливості контролю її рівня клапан обладнують лійкою 8 і мірним щупом 9. Патрубок 2 і зливальна пробка 1 служать для обмеження верхнього рівня рідини при заливанні.
Розрахунок запобіжного гідравлічного клапана полягає у визначенні висот (рис. 5.5), при яких повинен спрацьовувати клапан на вакуум і надлишковий тиск, а також розміри поперечних перерізів каналів газоходів. В основу розрахунку гідравлічного клапана покладено такі умови:
при надлишковому тиску в резервуарі клапан повинний створювати гідравлічний затвор висотою
h над = p над /rр (h над ≈ 2000 Па ≈ 200 мм вод. ст.)
а при спрацьовуванні на вакуум
h в = p в /rр (h в ≈ 200–250 Па ≈ 20–25 мм вод. ст.)
Рис. 5.6. Гідравлічний запобіжний клапан типу КПС:
1 – пробка; 2 – патрубок; 3 – корпус; 4 – стакан; 5 – відбивач; 6 – кришка; 7 – корпус; 8 – лійка; 9 – щупом; 10 – приєднувальний патрубок.
– із метою запобігання уноса рідини з клапанна при проходженні газів через гідравлічні затвори площі прохідних перерізів каналів S1 і S2, заповнених рідиною, повинні бути більше площі поперечного перерізіу S приєднувального патрубка.
При розрахунку орієнтовно приймають S1 = 4S, або
p D 12/4 = 4p d2 /4,
звідки
D 1= 2 d,
де d –внутрішній діаметр приєднувального патрубка.
Відстань від нижнього кінця рухомого циліндра до дна зовнішнього нерухомого циліндра h можна визначити також з урахуванням умови рівності прохідних перерізів:
p D 1 h = 3p d 2/4
З огляду на те, що
D 1 = 2 d то
h = 3 d /8
Діаметр зовнішнього нерухомого циліндра D 2 визначають з умови рівності обсягу переміщуваної рідини:
(p D 12 - p d 2) (p D 22- p D 12)
---------- h в = ----------- h и
44
Підставивши значення d і D 1, одержимо:
Враховуючи, що об’єм рідини в непрацюючому клапані над його нижнім зрізом повинний бути достатній для створення гідравлічного затвора на надлишковий тиск і на вакуум, можна визначити необхідну глибину занурення h м внутрішнього циліндра:
(p D12 - p D 2)(p D 22- p D 12)(p D 12-p d 2)
---------- h в = ---------- h и = --------- h м
4 4 4
Замінивши D 1 і D 2 їхніми значеннями, находимо
h и h в
h м = -------
h и + h в
При русі газів у кільцевих каналах клапана рідина може виноситися у вигляді крапель, внаслідок чого кількість рідини буде поступово зменшуватися і клапан почне працювати при знижених h ві h и. Для попередження винесення рідини у верхній частині корпуса клапана ставлять краплеуловлювач.
Гідравлічні клапани треба встановлювати строго горизон–тально, інакше вони будуть працювати зі зниженим вакуумом і надлишковим тиском внаслідок стоку рідини на одну сторону клапана.