Вирізняють дві групи факторів економічного зростання:
1)Екстенсивні фактори:
- збільшення чисельності зайнятих;
- збільшення фізичного обсягу капіталу;
Інтенсивні фактории:
- технологічний прогрес;
- рівень освіти та професійної підготовки кадрів;
- економія за рахунок зростання масштабу виробництва;
- покращання розподілу ресурсів;
- законодавчі, інституційні та інші фактори.
Врахувавши, що реальний ВВП можна визначити як добуток затрат праці (чисельність зайнятих) і рівеня продуктивності праці, можна стверджувати, що всі фактори, які впливають на рівень продуктивності праці, найсуттєвіші з точки зору реального економічного зростання. У макроекономічному аналізі використовуються поняття “інтенсивних” і “екстенсивних” факторів розвитку і росту. Перша група – це, насамперед, інноваційні ресурси. Інші фактори можуть бути віднесені до інтенсивного в тій мірі, у якій це пов'язано з підвищенням їхнього якісного рівня.
Якщо ріст ВВП відбувається головним чином завдяки збільшенню кількості застосовуваних ресурсів без суттєвої зміни їхнього якісного рівня, то такий тип відтворення називають переважно екстенсивним. Якщо ж кількість ресурсів незмінна, або навіть скорочується, коли відбувається заміна менш продуктивних факторів на більш продуктивні, такий тип відтворення називається переважно інтенсивним.
Фактори, що впливають на ефективність використання виробничої потужності, їх класифікація і характеристика.
Класифікація факторів, що впливають на величину виробничої потужності підприємства, побудована за ознакою їхньої деталізації. Особливістю цих факторів є те, що для здійснення заходів, обумовлених ними, потрібні капітальні вкладення.
На величину виробничої потужності впливають такі фактори:
1. Технічні фактори:
- Кількісний склад основних фондів і їх структура;
- Якісний склад основних фондів;
- Ступінь механізації та автоматизації технологічних процесів;
- Якість вихідної сировини.
2. Організаційні фактори:
- Ступінь спеціалізації, концентрації, кооперування виробництва;
- Рівень організації виробництва, праці та управління.
3. Економічні чинники:
- Форми оплати праці і стимулювання працівників.
4. Соціальні фактори:
- Кваліфікаційний рівень працівників, їх професіоналізм;
- Загальноосвітній рівень підготовки.
Інакше виглядають фактори, що впливають на використання виробничих потужностей. Вони охоплюють заходи, пов'язані з використанням резервів, що мають організаційний характер, і не вимагають великих капітальних вкладень в основне виробництво. За змістом ці фактори можна розділити на соціально-економічні та організаційно-технічні, а за місцем виникнення - на зовнішні і внутрішні.
Основне своє прояв ці фактори знаходять у поліпшенні використання встановленої або прийнятої величини виробничої потужності, а також у співвідношенні часу роботи та часу втрат засобів праці, тобто охоплюють область їх функціонування.
Основними факторами, що впливають на рівень використання обладнання, є вдосконалення організації обслуговування виробництва, підвищення якості та організації планування виробництва, технічного розвитку підприємств і технологічного планування завантаження обладнання, більш широке впровадження в практику виробництва сучасних прогресивних форм організації праці, вдосконалення матеріального стимулювання поліпшення використання обладнання, вдосконалення структури парку обладнання шляхом раціонального розподілу виділеного підприємству і перерозподіл недовантаженою, підвищення коефіцієнта змінності роботи устаткування, скорочення часу простоїв обладнання в ремонтах.