Перед керівництвом підприємств виникають завдання домогтися підвищення використання наявних основних засобів і насамперед їх активної частини, тобто мова йде про підвищення рівня інтенсивного їх використання. Для вирішення цього завдання та отримання відчутних результатів в діяльності підприємства мають бути розроблені конкретні заходи, спрямовані на покращення використання основних засобів, практичне застосування яких дасть змогу використовувати наявні на підприємствах резерви підвищення їх ефективності.
Пріоритетне значення серед таких заходів має відводитись своєчасній заміні і модернізації морально застарілого устаткування, прискореного введення в експлуатацію придбаної нової техніки; удосконаленню організування матеріально-технічного забезпечення підприємств та технічного обслуговування їх сучасних систем машин; запровадження прогресивних форм організування виробництва і праці; застосування сучасних ефективних систем матеріального стимулювання робітників та інженерно-технічних працівників; залучення інвестиційних ресурсів вітчизняних і зарубіжних інвесторів для модернізації матеріально-технічної бази підприємств.
Практична реалізація зазначених заходів на підприємствах сприятиме підвищенню інтенсивності виробництва. Зокрема появляться можливості для прискорення переорієнтації підприємств на випуск нової продукції, яка користується підвищеним попитом у споживачів. Поряд з тим, поліпшення інтенсивного використання основних засобів підприємства є важливою передумовою збільшення обсягів випуску продукції, яка користується попитом на ринку без додаткових капітальних вкладень, що особливо важливо в умовах обмеженості інвестиційних ресурсів.
Інтенсифікація використання основних засобів підприємств дає змогу значно знизити витрати, пов'язані з моральним зносом машин і устаткування, сприяє прискоренню їх оновлення, що в кінцевому підсумку позитивно позначається на фондоозброєності праці працюючих та зростанні її продуктивності. А в кінцевому підсумку зростає і фондовіддача на підприємствах.
Серед напрямів підвищення ефективності використання основних засобів на підприємствах важливе значення відіграють заходи, спрямовані на поліпшення їх екстенсивного використання.
При визначенні екстенсивного завантаження устаткування важливо враховувати змінність роботи устаткування, яка є важливим чинником зростання обсягів виробництва продукції і підвищення ефективності використання основних засобів. В зв'язку з тим на підприємствах необхідно домагатися оптимальної структури складових засобів праці, робочої сили та відповідних видів машин і устаткування, тобто має зростати питома вага прогресивного нового устаткування, удосконалюватись організування функціонування виробничої інфраструктури, що сприятиме поліпшенню технічного обслуговування основних підрозділів підприємства, перерозподілу працюючих в його межах, вивільненню робітників в допоміжних виробництвах і залучення їх після відповідної підготовки до роботи в основних цехах, щоб підвищити змінність наявного у них устаткування.
Підвищенню змінності роботи устаткування має сприяти удосконалення його структури, тобто зменшення в його складі тих машин і верстатів, які за своїми технологічними можливостями лише частково завантажені роботою упродовж зміни.
Наявність на підприємствах устаткування, яке тільки частково використовується у виробничому процесі не дає змоги упродовж строку корисного його використання перенести його вартість на виготовлювану продукцію (послуги). В результаті матиме місце фіктивна амортизація такого устаткування, що негативно впливатиме на економічні показники діяльності підприємства.
На підприємствах використовують значну кількість показників використання основних засобів. Узагальнюючими показниками використання основних засобів на підприємстві є фондовіддача (це відношення обсягу виробництва продукції до середньорічної вартості основних фондів); фондомісткість - це показник, обернений до фондовіддачі; фондорентабельність основних засобів (це відношення прибутку, отриманого підприємством за певний період, до середньорічної вартості основних фондів); фондоозброєність праці обчислюється як відношення середньорічної вартості основних засобів до середньооблікової чисельності промислово-виробничого персоналу.
Для підвищення ефективності використання основних засобів на підприємствах необхідно розробляти і застосовувати заходи, які дадуть змогу забезпечувати випередження темпів зростання продуктивності праці персоналу порівняно з темпами зростання її фондоозброєності.
Важливу роль в підвищенні ефективності використання основних засобів повинні відігравати чинники матеріального стимулювання працівників підприємств. Мова йде проте, що менеджмент підприємств має розробляти і постійно удосконалювати механізми матеріального стимулювання робітників, інженерів та інших працівників, діяльність яких сприяє виявленню та організації використання резервів підвищення ефективності основних засобів.
Поліпшення інтенсивного та систематичного використання основних засобів підприємств безпосередньо позначається на зниженні собівартості виготовлюваних виробів за рахунок економії на умовно-постійних витратах, а в кінцевому підсумку це дає змогу збільшити прибуток підприємств та підвищити рентабельність їх діяльності.