Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тренувальні вправи та завдання. Тема «Українська фразеологія »




Практичне заняття № 9

Тема «Українська фразеологія»

План.

1. Класифікація фразеологізмів.

2. Основи фразеологізації.

Тренувальні вправи та завдання

1. Дайте назву тексту і складіть до нього план.

З домашньої птиці найбільш «фразеологічним» виявився півень – улюблений птах багатьох народів. Були помічені й віддзеркалені у фразеології його вигляд, задерикуватість – фразеологізм ходити півнем «рухатися гордовито, хоробро, бадьоро»; побутові спостереження – півень у брід переходить «про мілку річку»; голос – ловити півня «зриватися під час співу» та інше.

Найчастіше, звичайно, згадують півнячий спів. Довгі роки півень був нічним годинником: фразема вставати з півнями («коли співають півні») якраз і нагадує про живого «будима» (його ще й так називали на Україні).

Унаслідок подібності за кольором образ червоного півня легко переноситься на вогонь, а відтак – і на пожежу. Укладачі словника російської фразеології вираз пустити червоного півня вважають власне російським. Називають і час виникнення – кінець 18 ст. В. І. Чернишов указував навіть і на середовище, звідки походить фразема, - жаргон розбійників.

Знайомий червоний півень як слов’янським, так і неслов’янським народам. Давня датська приказка про пожежу – Червоний півень на даху співає – зберігає той же образ.

2. Випишіть із тексту фразеологізми. Чи знаєте ви інші усталені вирази зі словом півень? Запишіть їх.

3. Пригадайте кілька фразеологізмів з назвами птахів (ворона, ластівка, жайворонок, журавель, перепел, сова, сорока). Запишіть їх.

4. Прочитайте текст. Дайте йому назву. Визначте його стилістичну приналежність.

Так само як у природі немає жодного листа, що був би копією другого (кожен лист на дереві чимось відрізняється), так і в мові немає слів абсолютно схожих, рівних, тотожних іншим. Це повністю стосується й фразеологізмів. Відмінні вони і відтінками значень, і стилістичним забарвленням, і стильовою належністю.

Постійне збагачування синонімічних рядів властиве самій суті мови. Людське мислення виділяє ту чи іншу ознаку, що виникає, і різні форми її втілення. Довірливих – дурять, обманюють, ошукують, водять за ніс, обводять круг пальця; про того, хто швидко зник, кажуть: щез, пропав, зслиз, як у воду впав, тільки його і бачили.

У кінці 20-х років вітчизняний мовознавець С. Карцевський теоретично обґрунтував принцип асиметрії слова чи словосполучення. За ним предмет намагається бути вираженим багатьма способами. Синоніми і є якраз одним із різновидів тих «багатьох способів». І справді, позначуване одне, наприклад «перемогти», а способів називання – безліч: узяти верх, поставити на коліна, розбити в пух і прах…Вони для письменника – золоте дно. Нерідко автор віддасть перевагу зворотам байдики бити або ворон лічити, собак ганяти або лежні справляти перед словом ледарювати.

Порівняно з лексичною, фразеологічна синонімія – що перебірлива дівчина. Вона прихильна до напружених почуттів, переживань і байдужа до суворих логічних понять. Не відмовиш їй і в дивацтвах, бо виділяє з-поміж інших не красенів і тямущих. Відкрийте будь-який твір – і ви побачите, як неохоче вона спілкується з позитивними героями, але звивається коло негативних. Розумних, наприклад, обійде десятою дорогою, зате дурних…

У народі почуємо: Дурнів не сіють, не жнуть – самі народжуються. Здається, що й фразеологізми про них з’являються як гриби після дощу – рясно, на всі смаки, з різною образною мотивацією. Немало серед них висловів-евфемізмів (пом'якшений вираз): не всі дома, зелено в голові, на розум не багатий. Г. Квітці-Основ'яненкові не важко було вибрати з цього ряду звороти для характеристики Стецька у «Сватанні на Гончарівці»:

Одарка. Усяк зна, що в вашого сина та клепки нема!

Кандзюба. Щоб то як?

Одарка. Та так: прибитий на цвіту.

Ніби з мішка сипляться вони в повісті М. Стельмаха «гуси-лебеді летять»: «І в них теж чомусь вискакували клепки, розсихались обручі, губились ключі від розуму, не варив баняк, у голові літали джмелі, замість мізків росла капуста, не родило в черепку, не було лою під чуприною, розум втулявся аж у п’яти і на в’язах стирчала макітра».

5. Підкресліть у тексті фразеологізми. Дайте їм стилістичну характеристику.

6. Визначте структуру фразеологізмів останнього абзацу.

7. Випишіть вирази, що постали з професійної сфери.

8. Поясніть походження фразеологізмів третього абзацу.

9. До поданих виразів доберіть фразеологічні синоніми, при потребі користуючись Словником фразеологічних синонімів / М. П. Коломієць, Є.С. Регушевський / за ред. В.О. Винника. – К.: Рад. шк.., 1988. – 200 с.

Ні риба ні м'ясо, жити душа в душу, як на голках, дати перцю, розпустити язика.

10. Поясніть, як ви розумієте вирази держи хвоста бубликом, сім п’ятниць на тиждень, дати гарбуза. Уведіть їх у речення.

11. Згадайте й запишіть якнайбільше фразеологізмів із компонентом хліб.

12. До поданих лексем доберіть фразеологічні відповідники: бідний, багатий, товстий, утекти, плакати, злякатися.

13. Доберіть антоніми до поданих фразеологізмів:

Подати руку в біді, жити як кіт із собакою, як із-під землі з’явитися, хоч греблю гати, попав пальцем у небо, світла голова.

14. Пригадайте й запишіть якнайбільше прислів’їв, у яких є числівники.

15. Запишіть і поясніть діалектні вирази, що вживаються у вашій місцевості.

16. Розподіліть вислови: точити ляси, тримати язик за зубами, голодна воля, проти віку нема ліку, бити байдики, відвести очі, добрий початок – половина справи, бути чи не бути, чиста совість, накивати п’ятами, не така лінь, як не хочеться за типами: фразеологічні зрощення, фразеологічні єдності, фразеологічні сполучення, прислів’я та приказки, крилаті вислови.

17. Напишіть твір-мініатюру, що розкриває значення фразеологізму народитися в сорочці

Практичне заняття № 10

Тема «Лексикологія. Повторення»





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-09-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1063 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Сложнее всего начать действовать, все остальное зависит только от упорства. © Амелия Эрхарт
==> читать все изречения...

2151 - | 2037 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.