БАКАЛАВРСЬКА РОБОТА
на тему:
"Поняття та види господарсько-правових санкцій"
Виконала студентка
IV курсу, I потоку, І групи
галузі знань 0304 – "Право",
напряму підготовки 6.030401 –
"Правознавство"
Щерба Наталія Батьківна
Керівник: к.ю.н., доц. Селезньов Р.І.
Рецензент: к.ю.н., доц. Ковальчук О.Б.
Кількість балів:
Одеса - 2016
АНОТАЦІЯ
ЗМІСТ
ВСТУП.. 4
РОЗДІЛ 1. ЗАГАЛЬНОТЕОРЕТИЧНІ ЗАСАДИ ГОСПОДАРСЬКОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ТА ГОСПОДАРСЬКО-ПРАВОВИХ САНКЦІЙ.. 7
1.1 Господарсько-правова відповідальність як самостійний вид юридичної відповідальності 7
1.2 Поняття господарсько-правових санкцій та їх співвідношення з господарсько-правовою відповідальністю.. 15
1.3 Класифікація господарсько-правових санкцій. 19
РОЗДІЛ 2. ПРАВОВА ХАРАКТЕРИТСТИКА ОКРЕМИХ ВИДІВ ГОСПОДАРСЬКО-ПРАВОВИХ САНКЦІЙ.. 22
2.1 Правова характеристика відшкодування збитків. 22
2.2 Правова характеристика штрафних санкцій. 30
2.3 Правова характеристика оперативно-господарських санкцій. 34
2.4 Правова характеристика адміністративно-господарських санкцій. 38
РОЗДІЛ 3. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ЗАСТОСУВАННЯ ГОСПОДАРСЬКО-ПРАВОВИХ САНКЦІЙ У СФЕРІ ФІНАНСОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ 43
3.1 Господарсько-правові санкції приватноправового характеру у сфері фінансової діяльності 43
3.2 Застосування до суб'єктів господарювання адміністративно-господарських санкцій у сфері фінансової діяльності 43
ВИСНОВКИ.. 44
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ.. 49
ВСТУП
Активна діяльність суб'єктів господарювання обумовлює потребу постійного вдосконалення господарського законодавства у сфері підтримання договірної дисципліни. Значення юридичної відповідальності, у тому числі господарсько-правової, нині істотно зростає у зв'язку з підвищенням ролі правових засобів у вирішенні завдань регламентації господарського обігу. Відповідальність має розглядатися в якості одного з діючих важелів механізму господарювання, що здійснює значний вплив на прискорення економічного розвитку нашого суспільства.
В науковій літературі з найважливіших питань інституту господарської відповідальності немає єдності, а нормативно-правове регулювання потребує суттєвих якісних змін. Зважаючи також на те, що Конституція України закріпила право кожного займатись не забороненою законом підприємницькою діяльністю, чільне місце серед юридичних гарантій законності у сфері господарювання, безумовно, займають господарські санкції.
Проблеми, що виникають у межах правового регулювання та в процесі застосування господарських санкцій є не суто теоретичними, а й набувають також неабиякого практичного значення, зважаючи на специфіку сучасних господарсько-правових відносин (свобода підприємницької діяльності, автономність у виборі напрямів і методів роботи, незалежність у прийнятті рішень тощо).
Виходячи також із різноманітності форм господарсько-правових санкцій, до яких належать, зокрема, відшкодування збитків, штрафні та оперативно-господарські санкції, адміністративно-господарські санкції постає необхідність з'ясувати особливості застосування кожної з них, а також визначити перспективи розвитку їх правового регулювання.
Викладене свідчить про актуальність дослідження і вирішення проблем, які виникають у процесі застосування господарсько-правових санкцій. Тому постає необхідність, ґрунтуючись на теоретичних здобутках юридичної науки та положеннях чинного законодавства, здійснити детальний аналіз сутності господарсько-правових санкцій відповідно до сучасного рівня розвитку сфери господарювання.
Дослідженість проблеми. У господарсько-правовій науці проблема санкцій поки що на дисертаційному чи монографічному рівні самостійно не досліджувалася – за винятком дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук Гапало С.Ю. "Санкції в господарському праві України" (2011). У той час окремі питання господарсько-правової відповідальності досліджувалися багатьма науковцями зокрема: В.К. Мамутова, В.С. Щербіна, Д.В. Задихайло, В.В. Онопенко та інші.
Однак, зважаючи на складність та багатоаспектність зазначеної проблеми а також динамічний характер правового регулювання господарських відносин на даний момент існує необхідність вивчення господарсько-правових санкцій.
Інформаційною базою послужили роботи С.Ю. Гапало, О. Заярного, В.К. Мамутова, О.П. Подцерковного, М.Ю. Потоцького, В.С. Щербини та інших.
Об’єктом дослідження виступають суспільні відносини, що виникають у зв’язку з застосуванням господарсько-правових санкцій.
Предмет дослідження господарсько-правові санкції як форма господарської відповідальності, їх поняття та види.
Метою бакалаврської роботи є визначення сутності господарської відповідальності та характерних ознак окремих форм такої відповідальності відповідно до наданої у Господарському кодексі класифікації. Згідно поставленої мети були поставленні наступні завдання:
· визначити обґрунтованість виділення господарської відповідальності як самостійного виду відповідальності відповідно до чинного законодавства;
· надати визначення господарській відповідальності;
· класифікувати господарсько-правові санкції;
· визначити ознаки окремих форм господарсько-правової відповідальності;
· виділити господарсько-правові санкції приватноправового характеру та адміністративно-господарські санкції у сфері фінансової діяльності.
У процесі дослідження використовувалися такі методи: системно-структурний, юридико-технічний метод, аналізу і синтезу індукції та дедукції та інші.
Наукова новизна полягає у викладенні власної класифікації господарсько-правових санкцій, за новою не освітленою в науці підставою.
Практична значущість полягає у тому, що дана робота дозволяє отримати більш повне уявлення про правову сутність господарської відповідальності та окремих господарсько-правових санкцій.
Робота складається з вступу, 3 розділів, висновків; містить ХХ сторінок тексту, 0 рисунків, 0 таблиць, 0 додатків. Список джерел включає ХХ найменувань літератури, із них ХХ електронних публікацій, 0 фондових матеріалів.
РОЗДІЛ 1. ЗАГАЛЬНОТЕОРЕТИЧНІ ЗАСАДИ ГОСПОДАРСЬКОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ТА ГОСПОДАРСЬКО-ПРАВОВИХ САНКЦІЙ