До приміщень для споживачів у підприємствах ресторанного господарства належать наступні: вестибюльна група, зали, підсобні приміщення.
До вестибюльної групи приміщень належать вестибюль, гардероб, туалетні кімнати та умивальники для споживачів, кімната для паління.
У готелях та готельних комплексах до цієї групи також входить загальна гостинна, бюро обслуговування, кіоски.
Окреме місце в цій групі займає аванзал (зал очікування) в ресторанах.
Зали - це приміщення, в яких обслуговують споживачів.
Вони підрозділяються на:
ü основна зала, в якій здійснюється повсякденне традиційне обслуговування,
ü бенкетна, в якій здійснюється обслуговування свят та інших урочистостей
ü аванзал для збирання, очікування та відпочинку гостей. Зали також можуть бути на терасах, балконах, в холах тощо.
Площі приміщень залежать від типу і класу закладу харчування та кількості місць у ньому. Розмір площі приміщень розраховується в квадратних метрах шляхом помноження норми площі на одне місце на кількість місць. Норма площі на одне місце в залах складає (вм2): в їдальнях - 1,7-1,8; в кафе - 1,2-1,7;
в ресторанах - 1,7-1,8; в закусочних загального типу - 1,6; в спеціалізованих закладах (пиріжкових, шашличних, чебуречних, піцеріях, сосисочних, пельменних тощо) -1,4-1,6; в пивних барах - 1,4. До норми площі ресторанів включена площа для естради, танцювального майданчику, бенкетних залів.
Вестибюль - приміщення, в якому починається обслуговування споживачів продукції та послуг закладу харчування. Він повинен бути просторим. Площа вестибюля повинна дорівнювати 1/4 площі залу, тобто 0,3-0,45 м2 на одне місце. Залежно від площі вестибюлі бувають: малими (не більше 50 м2, якщо ресторан на 50 місць); великими (100 м2 та більше, якщо ресторан має місткість 400-600 місць); аванзал (перед входом до головного залу ресторану).
У вестибюлі розміщують інформацію про послуги, які надає заклад харчування, необхідні покажчики -піктограми; організовують продаж газет, тютюнових виробів, сувенірів, квітів; організовують кіоски з продажу аптечної продукції, галантереї, преси тощо та обміну валют (здебільшого в готельних комплексах).
Облаштовують вестибюль дзеркалами, картинами, напідложними вазами, вазами чи скульптурами у нішах стін, м'якими меблями (кріслами, напівкріслами, м'якими куточками), журнальними столиками.
У вестибюлі можуть бути встановлені малі архітектурні форми, елементи аквадизайну, в тому числі акваріуми (настінні, напідложні та інші), фонтани, міні-басейни тощо.
Може бути організований зелений куточок (зимовий сад). Рис. 4.1. Фрагмент озелення сходів, що ведуть на другий поверх
З вестибюля головними сходами можна піднятися на другий поверх (Рис.4.1.).
Гардероб - приміщення для приймання верхнього одягу від споживачів та збереження його на термін перебування їх у закладі. Розташовується у вестибюлі біля входу. Облаштовують його широким прилавком, під яким розташовуються секції-полиці для взуття, сумок, портфелів, які здають споживачі.
Гардероби у вестибюлях ресторанів та кафе готельних комплексів розраховують на обслуговування 70% місць. В інших випадках кількість вішалок повинна бути на 10% більше кількості місць в залі.
В закладах ресторанного господарства вішала для одягу можна встановлювати безпосередньо в залах, у закладах "фаст-фуд" взагалі вішал може не бути.
Туалетні кімнати найчастіше розташовуються поруч з гардеробом.
Облаштовують їх електрорушниками чи пристроями для паперових рушників, дозатором для рідкого мила або милом у мильниці, повинна бути підводка гарячої та холодної води, туалетний папір, індивідуальні серветки для рук та обличчя, озонатори повітря, дезодоранти, щітки для взуття, автомат для чищення взуття, нитки, голки, дзеркала тощо.
До санітарного стану в туалетних кімнатах висуваються високі вимоги: дотримання чистоти, нормальний стан вентиляції та освітлення.
Кімната для паління (якщо в закладі дозволено палити) облаштовується зручними меблями, попільничками на високих ніжках, столами із стільницею із мармурової крихти або суцільного мармуру. Приміщення забезпечують інтенсивною вентиляцією (видалення повітря із верхньої зони приміщення) та витяжкою на відстані 1,75 м від підлоги. У деяких закладах дозволяється обслуговування споживачів у кімнатах для паління.
У вестибюльній групі приміщень підтримується температура не вище за +16°С, кратність повітрообміну повинна дорівнювати два рази за годину.
Аванзал - приміщення для збирання, очікування та відпочинку гостей — учасників бенкетів (урочистостей, свят тощо).
Також аванзал використовують для споживачів, що очікують на вільні місця.
Облаштовують аванзал кріслами, диванами, журнальними столиками. Можуть використову- ватися комбіновані лави з вазонами для квітів.
Для оздоблення приміщення використовують штучні та живі квіти (букети, композиції з квітів у вазах напідложних, у вазонах, кашпо тощо), настінні дзеркала, килими, скульптури, штучні водоспади, картини тощо.
Оформлення аванзалу має бути органічно поєднано з декоративним вирішенням інтер'єру залу закладу і відповідати його тематиці.
Танцювальний майданчик може знаходитись у центрі чи в кінці залу тощо і мати різне освітлення.
У ресторані норма площі для естради та танцювального майданчику становить 0,15 м2 на одне місце. Глибина естради знаходиться в межах 3-8 м, вона може бути розміщена і в кінці, і в середині залу, мати різну конфігурацію (рис.).
Танцювальний майданчик може бути облаштова- ний спеціальною підлогою для танців.
Танцювальна підлога може мати автономне освітлення. У сучасних умовах існує багато ресторанів без танцювального майданчику.
Торгова зала є основним універсальним приміщенням, де безпосередньо здійснюється процес індивідуального та гуртового обслуговування споживачів.
Бенкетна зала - спеціалізоване приміщення для обслуговування святкових заходів, урочистостей як офіційних, так і неофіційних. У деяких ресторанах у денний час може слугувати основним залом, де здійснюється реалізація скомплектованих видів харчування або денних раціонів (у виняткових випадках). Зала може бути різноманітної форми: круглої, овальної, прямокутної, квадратної тощо.
Касовий зал.
У ресторанах - це приміщення перед роздавальнєю, біля буфету або поруч з роздавальнєю для розміщення контрольно-касових машин.
Якщо заклади харчування оснащені комп'ютерною системою, наприклад "Ресторан+", "D2 restaurant", "R-Keeper", яка здійснює повний цикл розрахунково-облікових операцій, то касовий зал не виділяється, а організовуються певні робочі місця прямо в торговому залі.