Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


РОЗДІЛ 1. Загальна характеристика ВАТ « Дріжджевого заводу »




Вступ

Час, в який ми живемо – епоха змін. Наше суспільство здійснює винятково важку, багато в чому суперечливу, але історично неминучу і необхідну перебудову. У соціально-політичному житті це перехід від тоталітаризму до демократії, в економіці – від адміністративно-командної системи до ринку, у житті окремої людини – перетворення його з «гвинтика» у самостійного суб’єкта господарської діяльності. Такі зміни в суспільстві, в економіці, у всьому нашому життєвому укладі складні тим, що вони вимагають зміни нас самих. Подібну ситуацію, американці звикли до різких поворотів долі, до конкуренції, визначають словом «виклик». По їхньому поняттю, кожен виклик таїть у собі для особистості, організації, країни, як можливості, так і погрози. Щоб справитися з цим безпрецедентним у житті нинішніх поколінь викликом, нам, крім всього іншого, потрібно опановувати новим знанням, навчитися користатися ними на практиці. Важлива частина цих знань, як показує світовий досвід - збагнення науки і мистецтва менеджменту. З легкої руки американців це англійське слово стало відомо сьогодні практично кожній людині.

У спрощеному розумінні, менеджмент – це уміння домагатися поставлених цілей, використовувати працю, інтелект, мотиви, поводження інших людей. Менеджмент у перекладі з латинського «керування», функція, вид діяльності по керівництву людьми в найрізноманітніших організаціях. Нарешті, менеджмент – як збірне від менеджерів – це визначена категорія людей, соціальний шар тих, хто здійсню роботу по керуванню. Значимість менеджменту булла особливо ясно усвідомлена в тридцяті роки. Уже тоді стало очевидним, що діяльність ця перетворилася у прорфесію, область знань – у самостійну дисципліну, а соціальний шар- у дуже впливову суспільну силу. Зростаюча роль цієї суспільної сили змусила заговорити про «революцію менеджерів», коли виявилось, що існують корпорації-гіганти, що володіють величезним економічним, виробничим, науково-технічним потенціалом, порівнняно по мощі з цілими державами. Найбільші корпорації, банки складають стрижень економічної і політичної сили великих націй. Від них залежить уряду, багато хто з них мають транснаціональний характер, простираючи свої виробничі, сервісні, розподільні, інформаційні мережі по всьому світі. Тому рішення менеджерів, подібно рішенням державних діячів, можуть визначати долі мільйонів людей, держав і цілих регіонів. Але в ринковій економіці не менш важливий і малий бізнес. За значенням – це найбільша наближена до повсякденних потреб споживачів і в той же час полігон технічного прогрессу й інших нововведень. Для більшості населення - це ще і робота. Уміло керувати в малому бізнесі – значить вижити, устояти, вирости. Як це зробити – теж питання ефективного менеджменту.

Метою написання цього курсового проекту є розробка системи менеджменту на прикладі ВАТ «Дріжджевого заводу», яке займається виготовленням різних асортиментів продукції, а саме: дріжджі хлібопекарські пресовані, кормові сушені, солод житній сушений, хлібобулочні вироби, спиртові та винні дріжджі.

Завданням курсового проекту є:

Ø розроблення технологій менеджменту з урахуванням очікуваних змін, реалізація функцій менеджменту в товаристі,

Ø формування раціональних управлінських рішень з метою розв'язанні існуючих в товаристів проблем,

Ø удосконалення системи комунікацій,

Ø формування та забезпечення функціонування формальних та неформальних груп у товаристві,

Ø обґрунтований вибір підходів де керівництва менеджерів організації при подоланні існуючих організаційних проблем.

 

РОЗДІЛ 1. Загальна характеристика ВАТ «Дріжджевого заводу».

Таблиця 1. Загальна характеристика ВАТ «Дріжджевого заводу»

Параметр, який характеризуєтсья Зміст та особливості Основні відмінності Законодавча база
1.Форма підприємства ВАТ – це таке акціонерне товариство, власниками акій якого може стати будь-який громадянин шляхом відкритої підписки та купівлі-продажу на біржі. Статутний фонд ВАТ становить 1543 середніх заробітних плат. На відмінну від ЗАТ, акціонери ВАТ можуть відчужувати належні їм акції без згоди інших акціонерів та товариства. Господарський кодекс України № 436 –V1 від 16.01.2003р., Цивільний кодекс України № 435 –V1 від 16.01.2003р.
2. Профіль Виготовлення різного асортименту продукції: дріжджі кормові сушені, дріжджі хлібопекарські сушені, та пресовані, солод житній сухий, спиртові та винні дріжджі Застосування іноземних технологій щодо виробництва різного асортименту дріжджів Закон України «Про підприємництво»
3. Види діяльності Випуск готової продукції хлібобулочних виробів, а також слабоалкогольних напоїв, виноградні і плодово-ягідні вина Співпраця з іноземними товариствами та фірмами. Господарський кодекс України № 436 –V1 від 16.01.2003р.,  
4. Форма власності Приватна. Засновники товариства можуть вільно розпоряджатися належним йому майно на власний розсуд. Все майно товариства належить чітко визначеному колу осіб. Закон України «Про господарське товариство»
5. Внутрішнє середовище Цілі:1). довгострокові: підвищення доходів, розширення спектру торгівельної мережі; 2). середньострокові: реконструкція приміщення, введення досягнень НТП; 3).короткострокові: проведення рекламної агітації, підвищення кваліфікації працівників та продуктивності праці. Структур а: лінійна. Технологія: багатоланкова технологія масового та індивідуального виробництва. Завдання: забезпечити клієнтів якісною сировиною дріжджів та збільшити спектр послуг. Люди: працівники різного віку, які мають середню та вищу освіту за спеціальностями. Товариство налічує 242 працівника, планується збільшити до 300. Ресурси: товариство раціонально використовує усі залучені ресурси.
6. Зовнішнє середовище Фактори прямої дії: 1. Споживачі: один із головних факторів, які забезпечують дохід товариства. Надалі очікується збільшення споживачів з 2 груп до 3. 2. Конкуренти: товариства, які займаються такими ж видами діяльності. В даному регіоні (м. Дрогобич) їх 3, а очікується Товариство може істотно вплинути на своїх конкурентів проводячи обдуману цінову політику. 3. Постачальники: займаються постачанням необхідних товарів, від несвоєчасної доставки може виникнути збій в роботі товариства. 4. Система економічних відносин в державі: створення умов для вибору тих товарів, на яких воно спеціалізується. 5. Державні органи влади: здійснюють нейтральний вплив на організацію. 6. Законодавчі акти створюють відповідні умови для існування товариства і ведення його діяльності. Фактори непрямої дії: 1.Міжнародні події: значне здороження вартості закордонних постачань сировини та запозичень технології виробництва дріжджів. 2.Міжнародне оточення: також має важливий вплив на товариство, оскільки в інших країнах є більша можливість сприятливих умов для розвитку такого виду діяльності. 3.Науково-технічний прогрес має значний вплив, адже використання новітніх технологій виробництва дріжджів підвищить їх якісну та кількісну сторони реалізації серед споживачів. 4.Політичні обставини впливають нейтрально. 5.Соціально-культурні обставини не впливають. 6.Рівень техніки та технології має позитивний вплив, бо використовується сучасне обладнання. 7.Особливості міжнародних економічних відносин: товариство уже відоме на міжнародному ринку та існують організації, які б хотіли з ним співпрацювати. 8.Стан економіки: характеризує рівень економічного розвитку держави. Впливає через законодавчі акти та систему економічних відносин в країні Оскільки в Україні ринкова економіка середньо розвинена, то існує не сильна конкуренція.
 

 

 

РОЗДІЛ 2. Формування функції менеджменту на ВАТ «Дріжджевого заводу»

2.1. Планування

Процес планування формує орієнтир майбутньої діяльності організації. Під плануванням в даному проекті розуміємо відособлений вид управлінської діяльності, який визначає перспективу та майбутній стан товариства, шляхи і способи його досягнення. В даному проекті виділяються два види планування: стратегічне (комплексний план перспективного розвитку організації) та оперативне(розроблення оперативного плану з метою реалізації обраної стратегії).

Характеристику етапів процесу стратегічного планування ВАТ «Дріждевого заводу» подано на рис.1.

 

Етап 1. Інформаційне забезпечення стратегічного планування. Даний етап передбачає збір та обробку бухгалтерією і відповідальними особами інформації про фінансово-господарський стан товариства, можливих іноземних співробітників, зміни в законодавстві, конкурентно-спроможність послуг, ринкові можливості, вплив зовнішнього середовища на функціонування товариства.
   
Етап 2.Встановлення місії та цілей організації. Місія – максимально задовольнити потреби споживачів., Цілі: довгострокові – підвищення доходів товариства, збільшити спектр послуг; середньострокові – реконструкція приміщення, введення досягнень НТП; короткострокові – проведення рекламної агітації, підвищення кваліфікації працівників.
   
Етап 3.Вибір методів аналізу факторів внутрішнього та зовнішнього середовища. На даному підприємстві вибрано метод експертних оцінок аналізу факторів.
   
Етап 4.Оцінка та аналіз факторів зовнішнього середовища. Фактори оцінюються за шкалою [ -5;5]. 5 відображає максимально позитивний вплив на організацію, -5 – максимально негативний, а 0 – нейтральний. Сума сукупності усіх факторів становить одиницю. Результати експертних оцінок впливу факторів зовнішнього середовища на товариство зведено у табл..2
   
Етап 5.Оцінка та аналіз факторів внутрішнього середовища Оцінка за шкалою [0;5]. О показує нерозвиненість, невираженість або, навіть катастрофічний стан фактора, а 5 – високий рівень розвитку, вираженості фактора. Сума вагомостей усіх факторів становить одиницю.
   
Етап 6.Прогнозування умов функціонування та результатів виробничо-господарської діяльності підприємства. Для прогнозування переважно використовують якісні формальні методи, а саме: різних видів індивідуальних оцінок, та метод опитування клієнтів (споживачів). З кількісних методів використовується математичне моделювання.
   
Етап 7.Виконання розрахунків, обгрунтувань, проектних рішень. Для виконання розрахунків, обґрунтувань та проектних рішень необхідно створити спеціальний комітет з працівників бухгалтерії.
   
Етап 8.Формування варіантів стратегій. Можливим варіантом стратегії є: диверсифікаційна, регіоналізація, імпорту.
   
Етап 9.Вибір стратегії на засадах формування управлінського рішення. 1.Стратегія диверсифікації враховує вплив факторів внутрішнього та зовнішнього середовища, забезпечує ефективну роботу товариства. 2.Стратегія регіоналізації враховує потреби споживачів. 3.Враховує потреби у використанні закордонного обладнання та модернізації процесу надання послуг.
   
Етап 10.Оцінка стратегії на предмет відповідності установленим критеріям. Стратегія диверсифікації найбільше відповідає місії та цілям товариства.

 

Рис.1. Графічна модель стратегічного планування ВАТ «Дріжджевий завод»

Таблиця 2. Результати експертного оцінювання впливу факторів зовнішнього середовища на ВАТ «Дріжджевого заводу»

Фактори Середня експертна оцінка впливу, бали Середня вагомість факторів Зважений рівень впливу, бали
Споживачі +5 0.1 +0.5
Постачальники +3 0.1 +0.3
Конкуренти -3 0.1 -0.3
Законодавчі акти +1 0.08 +0.08
Державні органи влади   0.05  
Інфраструктура +1 0.1 +0.1
Система економічнимх відносин у державі -3 0.04 -0.12
Міжнародні події -4 0.09 -0.36
Міжнародне оточення +2 0.02 +0.04
Науково-технічний прогрес +3 0.09 +0.27
Політичні обставини   0.01  
Соціально-культурні обставини   0.04  
Рівень техніки та технології +4 0.07 +0.28
Особливості міжнародних економічних відносин +4 0.03 +0.12
Стан економіки -4 0.07 -0.28

 

Характеристика етапів процесу оперативного планування ВАТ «Дріждевого заводу» подано на рис.2.

 

Етап 1.Інформаційне забезпечення оперативного планування Бухгалтер збирає інформацію про фінансово-господарський стан товариства та середовища його функціонування, можливих іноземних співробітників, конкурентоспроможність послуг.  
   
Етап 2.Оцінювання та аналіз сильних та слабких сторін організації. Сильні позиції: позитивний імідж у споживачів, розвинену систему менеджменту, намагання володіти найбільш повною і достовірною інформацією про новітні досягнення НТП, стан товариства на ринку. Слабкі позиції: низька кваліфікація працівників, використання застарілого обладнання.
   
Етап 3.Вибір та формування планових параметрів на засадах стратегії. Економічні показники: зростання прибутку на 10%, зростання рентабельності на 3%. Зменшення собівартості товарів на 10%. Технологічні показники: закупівля додаткової кількості нового обладнання Соціальні показники: збільшення середнього рівня зарплати на 10%.
   
Етап 4.Підбір на альтернативних засадах заходів щодо досягнення планових параметрів Для досягнення планових показників доцільним буде використання таких заходів: раціоналізація структури управління, залучення додаткової кількості кваліфікованих кадрів, укладання договорів з майбутніми співробітниками.
   
Етап 5.Бюджетне планування Інформаційне забезпечення бюджетного планування. Збирається інформація про цілі, місію, стратегію, тактику, політику товариства; планові показники; умови функціонування організації; очікувані зміни. Вибір методів бюджетного планування. 1.За порядком розроблення бюджетів – послідовне бюджетне планування, яке полягає в логічній послідовній розробці розпису надходжень та видатків об’єктів бюджетного планування з метою формування зведеного бюджету товариства. 2.За рівнем централізації бюджетного планування – «комбіноване», або зустрічне планування передбачає передання зверху вниз орієнтованих бюджетів, їх опрацювання центрами відповідальності та передачу у зворотному порядку для формування бюджету усього товариства. 3.За способом розрахунку планових бюджетних показників – факторний метод передбачає коригування базових бюджетних показників з урахуванням впливу факторів внутрішнього та зовнішнього середовища. 4.За рівнем пристосування бюджетного планування до змін внутрішнього та зовнішнього середовища функціонування товариства – гнучке бюджетне, яке має на меті одночасну розробку декількох варіантів бюджету із врахуванням песимістичних та оптимістичних прогнозів. Визначення видів, кількості, форм та структури бюджетів організації. У ВАТ «Дріжджевий завод» формуються бюджет цілого підприємства, бюджет руху грошових коштів. Формуються моделі зведення показників проміжних бюджетів, встановлюються взаємозв’язки між ними, виконуються відповідні розрахунки з метою формування зведеного бюджету організації.
   
Етап 6.Вибір адміністративних важелів досягнення планових параметрів Політика – виробництво та реалізація якісної сировини для виготовлення дріжджів. Процедурами надається інструкція про користування новою технологією. Правилом є дотримання усіх розрахунків при виконанні робіт.
   
Етап 7.Формування поточного плану Поточний план передбачає узагальнення розроблених на попередніх етапах показників заходів та бюджету, тобто він включає: перелік планових ключових показників, які повинні відображати усі сфери діяльності підприємства; перелік операцій (заходів), реалізація яких сприятиме досягненню визначених показників, економічні ефект та ефективність від впровадження планових заходів; бюджет організації.
   
Етап 8.Деталізація поточного плану за центрами виконання Полягає у формуванні поточних планів для центрів виконання. У ВАТ «Дріжджевий завод» є такі види центрів відповідальності: центри вартості, центри видатків, центри інвестицій. Їхню характеристику та участь у реалізації поточного контролю наведено у табл..3

Рис.2. Графічна модель оперативного планування ВАТ «Дріжджевий завод»

Таблиця 3. Види та характеристики центрів відповідальністю

Види центрів відповідальності Підрозділи організації, що належать до конкретних центрів відповідальності Функціональна характеристика центрів відповідальності Участь у реалізації заходів щодо досягнення планових показників на засадах бюджету
Центри вартості Цехи (7 шт.) Виробничі підрозділи, що створюють нову вартість. Вони належать до моделі «вхід-вихід», оскільки можливо підрахувати усі затрати на їх діяльність та отримані результати удосконалення процесу обслуговування; рекламна кампанія.
Центри видатків Відділи праці, маркетингу,збуту, планово-виробничий відділ, бухгалтерія Підрозділи, результати діяльності яких важко оцінити за звичайними критеріями удосконалення бухгалтерського обліку; рекламна кампанія
Відділ інвестицій Директор, заступники директора з економіки, маркетингу, виробництва головний бухгалтер Це керівники інституційного рівня та фінансово-економічні управлінські служби, які контролюють вартість та результати вкладених активів. залучення додаткової кількості капіталу

 

2.2.Організування.

Наступним кроком після визначення перспективи і майбутніх параметрів діяльності товариства, є її побудова, яка закріплює повноваження, завдання та обов’язки працівників у різних підрозділах і на різних рівнях управління.

Організування – це вид управлінської діяльності, який відображає процес формування структури управління організацією.

Сутність цієї функції менеджменту утворюють такі структурно-функціональні аспекти:

- поділ організації на підрозділи відповідно до цілей та стратегій;

- встановлення взаємовідносин повноважень вищих і нижчих рівнів управління і забезпечення можливості розподілу та координації завдань. Фактичну органіграму управління ВАТ «Дріжджевий завод» та функції посадових осіб розглянемо детальніше на рис.2. та табл.4.

 


 

Секретар-референт
Директор
Головний бухгалтер
Бухгалтер
Заступник директора з економіки
Заступник директора з виробництва
Заступник директора з маркетингу
Заступник директора з кадрових питань
Відділ праці та з/п
Відділ технічного контролю
Планово-виробничий відділ
Відділ збуту
Відділ кадрів
Відділ матеріально-технічного забезпечення
Відділ головного механіка та головного інженера
Цех 1
Цех 2
Цех 3
Цех 4
Цех 5
Цех 6
Цех 7

 

 


Рис.3 Фактична органіграма управління ВАТ «Дріжджевий завод»


Таблиця 4. Чисельність і функції посадових осіб у ВАТ «Дріжджевий завод»

Посади керівників Фактична чисельність, осіб Функції (види діяльності) працівників Відповідальність і повноваження
Директор   Управляє організацією. Визначає політику і тактику організації, скеровує та координує діяльність працівників, приймає їх на роботу та звільняє, приймає рішення та видає накази. Несе відповідальність за результати організації.
Діловод   Веде облік вхідної та вихідної документації, веде контроль за збереженням руху наказів, вказівок, постанов. Здійснює постійний контроль за виконанням нормативних документів. Несе відповідальність за своєчасне і якісне друкування документів, які надійшли в організацію.
Головний бухгалтер   Здійснення фінансового обліку Відповідає за фінансовий стан на організації, податки і розрахунки з клієнтами.
Бухгалтерія   Здійснення бухгалтерського обліку і звітності, розрахунки з бюджетом і оплата праці. Відповідальна за правильність відображення в обліку прийняті економічні плани, відповідальний перед заступником директора з економіки.
Заступник директора з економіки   Здійснює організацію і керівництво економічним процесом Відповідальний за організацію фінансів та економіки.
Заступник директора з виробництва   Організовує технічну підготовку виробництва та забезпечує подальшу його діяльність Відповідальний за ефективне виробництво.
Заступник директора з маркетингу   Керує маркетинговими дослідженнями, процесами оцінки конкурентоспроможності продукції, рекламною діяльністю, пошуком нових постачальників та збутом Відповідає за збут та рекламу продукції, за збереження існуючих і завоювання потенційних ринків збуту. Повноваження обмежені підпорядкованими службами.
Заступник директора з кадрових питань   Виконує функції директора у кадрових питаннях. Слідкує за роботою цеху працівників. Звітує перед директором за роботу своїх цехів та має право управляти ними.
Відділ праці та зарплати   Здійснює організацію праці. Відповідає за отримання заробітної плати працівниками.
Планово-виробничий відділ   Займається розробкою виробничих планів організації та розрахунками потрібних виробничих показників. Відповідає за своєчасну розробку виробничих планів, розрахунок собівартості робіт тощо.
Відділ технічного контролю   Здійснює контроль якості продукції, організовує вхідний контроль якості вступників на підприємство сировини, проводить сертифікацію продукції, що випускається Відповідає за якісний контроль постачання сировини.
Відділ збуту   Займається розрахунками для якісної реалізації товарів. Відповідає за реалізацію.
Відділ кадрів   Займається обліком кадрів організації, веде облікові справи працюючих. Відповідає за належне оформлення відповідної документації та дотримання трудового законодавства.
Відділ матеріально-технічного забезпечення   Знаходить і визначає постачальників сировини (ресурсів), необхідних підприємству, укладає договори з постачальниками, організовує доставку ресурсів на склад підприємства, забезпечує їх збереження і розподіл по цехах. Відповідає за своєчасне постачання ресурсів (сировини) для організації роботи на підприємстві.
Відділ головного механіка та головного енергетика   Організовує обслуговування і ремонт технологічного, енергетичного і теплового обладнання, трубопроводів, проводять їх модернізацію, забезпечують поставки та розподіл електричної та теплової енергії, газу і води на підприємстві. Відповідає та контролює витрати на постачання газу, води та електроенергії.
Цехи (7 шт)   Займаються виготовленням продукції (сировини) Відповідають перед заступником директора з питань виробництва за своєчасну виконану роботу.

 

 

2.3. Мотивування.

Після вивчення перспектив організації та завершення її побудови особливого значення набувають питання створення максимальної зацікавленості працівників у результатах діяльності організації, тобто мотивування.

Мотивування – вид управлінської діяльності, який забезпечує процес спонукання себе та інших працівників до діяльності, що спрямована на досягнення особистих цілей та цілей організації.

Таблиця 5. Застосування теорії мотивації у ВАТ «Дріжджевий завод»

Назва теорії мотивації Короткий зміст та особливості застосування в організації Обгрунтування можливості застосування в організації Елементи системи матеріального стимулювання праці, в яких знаходиться відображення теорії
Змістовні теорії
Теорія потреб Туган-Барановського Теорія визначає 5 груп потреб: 1.Фізіологічні 2.Статеві 3.Симптоматичні інстинкти та потреби 4.Альтруїстичні 5.Потреби практичного характеру Можливість застосування даної теорії ґрунтується на тому, що працівники хочуть задовольнити свої потреби, тому за винагороду будуть добре працювати, але задовольнити всі потреби дуже важко. Система базується на соціально-психологічних економічних факторах. Вона включає розподіл зарплати через оцінку кількості і якості витраченої праці, здійсненої на основі матеріального заохочення, забезпечення зростання зарплати в міру зростання продуктивності праці.
Ієрархія потреб Маслоу Теорія базується на вивченні поведінки людей на відміну від вивчення свідомості, мислення. Первинні потреби вимагають першочергового забезпечення. Теорія поділяється на первинні потреби (фізіологічні, безпеки захищеності) і вторинні (соціальні, поваги, самовираженн) Дана теорія застосовується в організації для задоволення первинних потреб, а потім вторинних. Задоволення первинних потреб буде здійснюватись за рахунок зарплати. Вторинні потреби будуть виражатись у винагородах і рості самоповаги за досягнення успіху. Система матеріального стимулювання для задоволення первинних потреб включає розподіл зарплати через оцінку кількості та якості праці. Вона базується на винагородах, доплатах.
Теорія потреб Д.Мак-Клелланда Дана теорія говорить про те, що треба враховувати три потреби: влади, успіху, причетності. Дану теорію можна застосувати в організаціях для задоволення вторинних потреб і вона може виражатися винагородою як внутрішньої (у формі самоповаги), так і зовнішнього (додаткова відпустка, кабінет). Саме цими винагородами будуть задовольнятись потреби у владі, успіху, причетності Система матеріального стимулювання праці виражається у винагородах, які забезпечує організація, і у зарплаті за оцінку кількості та якості праці.
Двофакторна теорія Ф.Герцберга Згідно цієї теорії всі фактори діляться на гігієнічні та мотиваційні. Гігієнічні пов’язані із середовищем яке оточує працівника, а мотиваційні – із змістом самої роботи. Ця теорія застосовується в організації тому, що праця, яка приносить задоволення, трудові успіхи та інші позитивні результати, є корисною перш за все для самої організації і відповідно до працівника. Система включає зарплату через оцінку кількості і якості витраченої праці. Саме зарплата залежить від відповідальності, творчого ділового росту, результатів роботи. Від цих показників залежить також премія, що є елементом матеріального стимулювання праці.
Процесійні теорії
Теорія очікувань Врума Базується на очікувані появи якоїсь події. Виділяються такі очікування: по відношенню до «затрат-результатів»; по відношенню до «результатів-винагород»; по відношенню до цінності заохочення або винагороди. Дана теорія застосовується в організації і виявляється через очікування працівників на винагороду, заміну, на виконану роботу. Система матеріального стимулювання праці базується на зовнішніх винагородах, які дає робота. Це зарплата, на яку очікує працівник в обмін за виконану роботу, премія яка може виступати елементом очікування.
Теорія справедливості Констатує, що люди об’єктивно визначають співвідношення отриманої винагороди до вкладених зусиль і потім співставляють його з винагородою інших людей, які виконують аналогічну роботу. Якщо порівняння виявляє дисбаланс і несправедливість, то у людини виникає психологічна напруга. Застосовується в організації і виявляється через справедливий розподіл заробітної плати між працівниками в залежності від стажу роботи, кваліфікації працівника і якості його роботи.   Система матеріального стимулювання праці в якій відображена дана теорія полягає в тому, щоб справедливо розподілити заробітну плату між працівниками в залежності від кількості та якості їх праці, кваліфікації та інших критеріїв.
Комплексна процесійна теорія (Портера і Лоулера) Дана теорія враховує цінність винагород, зв’язки зусилля - винагорода,здібності, характер, роль працівника Дана теорія застосовується в організації тому, що вона враховує на скільки повністю затрачено зусилля працівника, тобто результати роботи оцінюються винагородами за затрачені зусилля працюючих. Система матеріального стимулювання праці даної теорії полягає в необхідності докладання працівником певних зусиль для отримання винагороди за свою працю.

 

 

Таблиця 6. Результати розрахунків фактичної заробітної плати працівників у ВАТ «Дріжджевий завод»

Посадові особи Чисель-ність, чол. Посадовий оклад, грн. Надбавки (доплати) Премії Величина місячної заробітної плати,ум.од.
Характер Величина, ум.од. Характер Величина, ум.од.
Директор     За високі досягнення у праці 765 (45%) За перевиконання планових показників 740 (30%)  
Діловод     За об’ємну роботу 250 (25%) За клопітливу та охайну роботу 310(25%)  
Головний бухгалтер     За виконання особливих важливих розрахунків 585(45%) За понаднормову роботу 565(30%)  
Бухгалтерія     За виконання особливих важливих розрахунків 900(30%) За понаднормову роботу 975(25%)  
Заступник директора з економіки     За ненормоване робочий день 525(35%) За ефективне керування 405(20%)  
Заступник директора з виробництва     За ненормоване робочий день 525(35%) За ефективне керування 405(20%)  
Заступник директора з маркетингу     За ненормований робочий день 450(30%) За високі показники в роботі 390(20%)  
Заступник директора з кадрових питань     За ненормований робочий день 450(30%) За високі показники в роботі 390(20%)  
Відділ праці та зарплати     За виконання особливих важливих розрахунків 440(20%) За понаднормову роботу 660(25%)  
Планово-виробничий відділ     За високі досягнення у праці 440(20%) За перевиконання планових показників 660(25%)  
Відділ технічного контролю     За ненормований робочий день 420(20%) За високі показники в роботі 630(25%)  
Відділ збуту     За великий об’єм реалізації товару 525(25%) За високі показники в роботі 525(20%)  
Відділ кадрів     За якісне оформлення документів 500(25%) За високі показники в роботі 625(25%)  
Відділ матеріально-технічного забезпечення     За об’ємну роботу 525(25%) За ненормований робочий день 525(20%)  
Відділ головного механіка та головного енергетика     За об’ємну роботу 525(25%) За ненормований робочий день 525(20%)  
Цехи (7)     *   *    
Місячний фонд зарплати     -   -    
Середня заробітна плата 242чол. - - - -    

*Надбавки для працюючих (цехи 7шт.) 218 чол. рахуємо за допомогою:

- нічних виходів:730: 156(норма годин в місяць):120(нічні години)*40% = 224.62 * 150(певна кількість працівників) = 33692 грн.;

- перепрацьовок (надурочних робіт): 730:156*24(год) *150 чол.= 16846 грн.;

- святкових днів: (10к.д. в рік *24 год.) = 240 год.в рік = 20 год. в місяць = 730:156*20 год*150 = 14038 грн;

Сумуючи все вище пораховане: 33692 + 16846 + 14038 = 64576 грн.

*Премії для працюючих (218 чол) нараховуємо в межах від 20 до 50% в залежності від посади та виконання планових робіт = 105735 грн.

Місячний фонд оплати праці працівників ВАТ «Дріжджевий завод» 373406 ум.од.

 

2.4. Контролювання.

Після планування, організування і мотивування діяльності в організації виникає потреба в забезпеченні постійних спостережень за ходом виробничо – господарських процесів та у виявленні проблем, які перешкоджають її успішному здійсненню.

Контролювання – вид управлінської діяльності щодо оцінки рівня виконання завдань і досягнення цілей, віявлення відхилень, збоїв, недоліків та причин їх виникнення з метою уникнення нагромадження й повторення помилок, мінімізації втрат, подолання складних організаційних проблем тощо.

Таблиця 7. Контролювання у ВАТ «Дріжджевий завод»

Види контролю та ресурси Характеристика контролю Оцінк впливу контролю на посадові особи і підрзділи організації Служби і посадові особи відповідають за результати контролю
Попередній контроль
Трудові Реалізується за рахунок ділових та професійних якостей претендентів на роботу, кваліфікаії, особистого характеру, які задовільняють організацію Характеризує набіп висококвалфікованих кадрів Директор, заступник директора з економіки
Інформаційні Зовнішня та внутрішня інформація, яка надходить з усіх можливих інформаційних каналів, перевіряєтсья на об’єктивність та достовірність Формує якнайширше середовище отримання усієї необхідної інформації Директор, головний бухгалтер, заступники директорів.
Фінансові Перевіряються усі грошові надходження та видатки підприємства, їх відповідність фінансовій документації Забезпечує формування та використання фінансових ресурсів організації Директор, головний бухгалтер, бухгалтерія.
Матеріальні Перевіряється якість і кількість отриманих від постачальників необхідних ресурсів (сирвини) відповідно до укладених договорів. Формує матеріальну базу для здійснення вирбничо-господарської діяльності за усіма критеріями якості та стандартами. Бухгалтерія, планово-виробничий відділ.
Поточний контроль
Трудові Здійснюється у формі перевірки роботи працівників,обговорення проблем,що виникають під час роботи,первірки рівня дисципліни, якості виконання робіт. Забезпечує підтримання трудової дисципліни Усі керівники організації
Інформаційні Перевіряєтся робота системи обробки інформації,її групування. Виділення першочергової та другорядної, термінової та нетермінової інформації. Формує систему комунікацій на підприємстві. Усі працівники організації.
Фінансові Передбачає перевірку поточної роботи фінансових структур організації, використання фінансових надходжень організації тощо нормам чинного законодавства Передбачає правильний облік фінансових ресурсів, їх використання та відповідність документації. Директор, бухгалтерія.
Матеріальні Перевіряється ефективність використання наявних ресурсів (сировини) у процесі виробничої діяльності. Забезпечує цільове використання ресурсів(сировии), уникнення крадіжок та необгрунтованого їх використання. Заступник директора з виробництва.
Завершальний контроль
Трудові Перевіряється відповідність кваліфікації працівників посадам, їх продуктивність, здатність до постійного удосконалення професійних звичок. Результати цього контролю дають чітку характеристику трудових ресурсів організації. Усі керівники організації.
Інформаційні Перевіряється повнота, достовірність та об’єктивність інформації, що відображає рівень виконання постатвлених завдань. Забезпечує усіх працівників товариства необхідною інформацією. Усі працівники організації.
Матеріальні Порівнюється вихід і якість продукції при використанні нормованих ресурсів. Формується звітна інформація про стан усіх ресурсів. Директор, заступник директора з виробництва.
Фінансові Перевіряються фактичні фінансові результати та порівнюються із запланованими. Формується інформація про фінансовий стан організації, що сприяє прийняттю відповідних економічних рішень Директор, бухгалтерія.

 

2.5. Регулювання

Виявлені на засадах контролювання проблеми і порушення процесу виробничо-господарської діяльності, а також негативні його результати вимагають здійснення регулювання.

Регулювання – вид управлінської діяльності, спрямований на усунення відхилень, збоїв,недоліків тощо в керованій системі шляхом розроблення і впровадження керуючою системою відповідних заходів.

Таблиця 8. Регулювання у ВАТ «Дріжджевий завод»

Види контролю Встановлені у процесі контролю недоліки, відхилення та збоїв Прийняття відповідних управлінських рішень в керуючій системі для усунення недоліків, відхилень та збоїв Оцінка впливу регулювання на посадових осіб та підрозділи організації.
Попередній контроль
Трудові У процесі попереднього контролю виявлено, що кожен із кандидатів на посаду заступника директора з виробництва не відповідає кваліфікаційним вимогам. Директор прийняв рішення залучитися підтримкою служби зайнятості Забезпечить компетентне прийняття рішень.
Інформаційні Виявлено, що наявна інформація недостовірною Директор приймає рішення щодо покращення комунікацій із зовнішнім середовищем. Запобігає лишнім витратам організації.
Фінансові Виявлено, що фактичні надходження не відповідають плановим. Заступник директора з економіки разом із головним бухгалтером, приймають рішення ще раз перерахувати усі надходження та видатки підприємства, виявити причину їх розбіжностей. Запобігає лишнім витратам організації.
Матеріальні У процесі огляду виявлено нестачу сировини Директор приймає рішення про вияснення причини нестачі у постачальника. Забезпечує організацію усім необхідним.
Поточний контроль
Трудові Виявлено, що один із працівників цеху № 1 неправильно виконує свою роботу Директор видає наказ про відвідування відповідних курсів. Запобігає поганому виконанню праці.
Інформаційні Виявлено, що бухгалтер подав головному бухгалтеру неточні фінансові результати Директор дає штрафне попередження головному бухгалтеру. Забезпечує належне ставлення до роботи.
Фінансові Виявлено неефективне розпорядження коштами Головний бухгалтер приймає рішення удосконалити бухгалтерського обліку Забезпечує нормальний обіг фінансів.
Матеріальні Невміле користування інструментами для технологічного процесу виробництва. Директор просить підлеглих детальніше ознайомитися з інструкцією цих інструментів. Забезпечує вміле користування сучасною технікою.
Завершальний контроль
Трудові Невідповідне нагородження роботи активних працівників Директор приймає рішення про нагородження особливо старанних працівників. Забезпечує покращення продуктивності праці.
Інформаційні Неефективна система комунікацій Директор приймає рішення про удосконалення комунікацій на підприємстві Запобігає непорозумінням та суперечкам.
Фінансові Виявлено неналежний контроль за грошовими коштами та їх обігом Директор приймає рішення про посилення фінансової дисципліни Забезпечує раціональне використання фінансових ресурсів.
Матеріальні Недораховано 4 бочки для закваски дріждів Заступник директора із виробництва вимагає від підлеглих посиленої пильності за майном товариства Застерігає товариство від крадіжок

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-04-03; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 597 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Люди избавились бы от половины своих неприятностей, если бы договорились о значении слов. © Рене Декарт
==> читать все изречения...

2444 - | 2243 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.