Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Господарський комплекс України, його галузева структура




 

Господарство – це сукупність природних, інтелектуально-професійних і створених людиною засобів, які зайняті у виробництві товарів і наданні різного виду послуг з метою створення умов і засобів життя людей.

В межах кожної держави, в тому числі й України, формується національний господарський комплекс – сукупність усіх організацій, установ, закладів, підприємств країни, які об'єднуються в одне ціле не лише спільною територією, але й тісними та постійними господарськими зв'язками, транспортною системою, системою розселення, управління і зв'язку. Національний господарський комплекс функціонує в умовах сформованого національного внутрішнього ринку. Останній передбачає домінування на внутрішньому просторі держави товарів власного виробництва, послуг, що надаються національними компаніями.

Господарство України – це сукупність територіально взаємопов'язаних галузей матеріального виробництва і невиробничої сфери.

Галузь господарства – сукупність підприємств і організацій, об'єднаних спільністю функцій, які вони виконують у системі територіального поділу праці.

Галузева структура господарства – це склад, співвідношення і зв'язки між окремими галузями господарства країни, які відрізняються значною часткою валового суспільного продукту, тобто сумою матеріальних благ, вироблених суспільством країни за рік.

Структура суспільного виробництва – це співвідношення між його галузями, що виражає господарські пропорції та стан суспільного поділу праці. Це поняття вживається для вираження всіх господарських пропорцій і сукупності стійких зв'язків виробництва, що забезпечують його цілісність. Структура суспільного виробництва визначається як натуральними, так і вартісними показниками (валовий внутрішній продукт, чисельність зайнятих, вартість основного капіталу). Вона характеризується такими пропорціями:

- відтворювальними – між виробництвом засобів виробництва й предметів споживання, у використанні валового внутрішнього продукту на заміщення спожитих ресурсів основного капіталу та особисте споживання й накопичення;

- галузевими – співвідношення між різними галузями економіки;

- територіальними – розміщення виробництва по окремих економічних районах;

- зовнішньоекономічними – ввезення продукції з різних регіонів і вивезення продукції різних галузей і районів у зарубіжні країни.

Галузева структура господарства безпосередньо відображає процес суспільного поділу праці, вказуючи на функціональні відмінності між окремими галузями, які відрізняються роллю в задоволенні суспільних потреб у матеріальних і духовних благах у процесі виробництва, розподілу та споживання матеріальних благ або виконанні різних послуг.

Залежно від їх ролі в господарському комплексі виділяють виробничу і невиробничу сфери.

До виробничої сфери належать такі види діяльності, які:

- створюють матеріальні блага (промисловість, сільське господарство, будівництво);

- доставляють створені матеріальні блага споживачам (транспорт і зв'язок по обслуговуванню матеріального виробництва);

- пов'язані з продовженням процесу виробництва у сфері обігу (торгівля, матеріально-технічне постачання, заготівлі, громадське харчування).

Невиробнича сфера – сукупність галузей господарства, які здійснюють функції щодо надання послуг нематеріального характеру суспільству і населенню. До неї належать:

- галузі послуг (житлово-комунальне господарство і побутове обслуговування населення, транспорт і зв'язок по обслуговуванню населення);

- галузі соціального обслуговування (освіта, охорона здоров'я, культура і мистецтво, наука і наукове обслуговування);

- галузі органів управління і оборони;

- галузі, які включають кредитування, фінанси і страхування.

Відповідно до прийнятої класифікації до промисловості України належать 18 укрупнених галузей [23]:

- електроенергетика;

- паливна промисловість;

- чорна металургія;

- кольорова металургія;

- хімічна промисловість;

- нафтохімічна промисловість;

- машинобудування;

- металообробка;

- лісова промисловість;

- деревообробна промисловість;

- целюлозно-паперова промисловість;

- промисловість будівельних матеріалів;

- скляна і фарфоро-фаянсова промисловість;

- легка промисловість;

- харчова промисловість;

- мікробіологічна промисловість;

- борошномельно-круп'яна і комбікормова;

- поліграфічна промисловість.

Процеси зміни галузевої структури господарства в Україні зумовлені об'єктивними ринковими реформами. Безперечно, у зв'язку з передачею землі у приватну власність значення і питома вага сільського господарства і взагалі АПК почнуть зростати. На перспективу можна передбачити перетворення туристично-рекреаційного комплексу в одну з провідних галузей господарського комплексу країни.

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-28; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 890 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Даже страх смягчается привычкой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2420 - | 2132 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.