Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Завдання 1. Уважно прочитайте теоретичні відомості про роботу зі службою WWW




Теоретичні відомості

Із збільшенням обсягу інформаційного наповнення Інтернету проблема пошуку інформації стає дедалі актуальнішою. Потужним інструментом для розв’язання цієї проблеми є створені пошукові системи, які допомагають знайти необхідні сервери чи окремі Web-сторінки.

Пошукові системи поділяються на тематичні та індексні. Тематичні системи пошуку надають список категорій, в якому Web-сторінки впорядковані за ієрархічною структурою. Переміщуючись по дереву каталогів, можна послідовно обмежити область пошуку й отримати список посилань на Web-вузли, що пов’язані з необхідною темою сторінки. Для користування такою пошуковою системою необхідно точно знати, до якої теми належить інформація.

Індексні системи виконують пошук за заданими ключовими словами. У результаті пошуку система виводить список Web-сторінок, які задовольняють задані критерії. Критеріями пошуку можуть бути слово або набір слів чи логічний вираз.

Відомі пошукові системи yahoo.com, www.rambler.ru, www.yandex.ru, www.meta.ua, www.ukr.net.

Для виконання цієї функції необхідно активізувати Web-браузер, ввести адресу пошукового сервера. Після завантаження ввести ключове слово і натиснути Enter. Автоматично підключається пошукова програма, яка переглядає базу даних сервера і при віднаходженні ключового слова в черговій Web-сторінці записує її адресу в перелік результатів пошуку. Тепер для перегляду змісту знайдених файлів необхідно клацнути на гіперпосиланні.

Пошукова системаМЕТАдозволяє шукати по всьому українському Інтернету, а також по Реєстру українських сайтів.

Докладно розглянемо засоби пошуку, наявні у пошуковій системі www.meta.ua.

ПОШУК В ПОВНОТЕКСТОВІЙ БАЗІ ДАНИХ

Повнотекстовий пошук йде з урахуванням російської та української морфології. Це означає, що незважаючи на граматичну форму ключових слів, Ви отримаєте документи, які містять шукані слова у всіх формах. Наприклад, по запиту глубокі дена будуть знайдені документи, які містять слова глубоке дно, по запиту рушник вишиваний – документи, які містять слова вишиваному рушникові тощо.

Зверніть увагу на таку особливість: в багатослівних запитах система не ігнорує так звані "стоп-слова", до яких належать прийменники, частки, сполучники тощо. Більшість пошукових систем при пошуку ігнорує їх, тобто, при запиті крем від засмаги прийменник "від" буде проігноровано і серед результатів будуть документи із словосполученням "крем для засмаги". <META> видасть документи, що точно співпадають з Вашим запитом.

Ви можете використовувати службові оператори, які дозволяють уточнити Ваш запит.

ЛОГІЧНІ ОПЕРАТОРИ

Оператор Опис
+ Логічне ТА. Даний оператор припускається і діє першим, тобто запитукраїнські реферати рівнозначний запиту українські + реферати.
- Логічне НІ дозволяє виключити із списку результатів документи, які містять слово, що йде після цього оператора. Наприклад, по запиту: кавовий напій – кава, будуть знайдені тільки ті документи, в яких є слова кавовий напій, але нема слова кава.
| Логічне АБО дозволяє знайти документи, які містять хоча б одне слово в запиті. Наприклад, по запиту: козаки | казаки будуть знайдені документи, що містять або слово козаки, або слово казаки.

Порядок дії логічних операторів можна задавати круглими дужками ().
Наприклад, по запиту харківські | київські підприємства Ви отримаєте документи, що містять або слово харківські, або одночасно слова київські і підприємства, оскільки оператор + припускається і діє першим. Якщо ж необхідно знайти документи, в яких зустрічаються слова харківські підприємства або київські підприємства, запит повинен бути таким: (харківські | київські) підприємства.

Окрім логічних виразів Ви можете визначати відстань між словами запиту.

Оператор Опис
"..." Подвійні лапки дозволяють знаходити точне словосполучення, вказане в них. При цьому фіксується граматична форма слів, тобто по запиту "погода в Криму" будуть знайдені документи, які містять точно таке ж словосполучення – погода в Криму.
{...} Фігурні дужки дозволяють знаходити словосполучення, близьке до вказаного в них, тобто на відміну від попереднього оператора по запиту {погода в Криму} будуть знайдені документи, що містять такі словосполучення: "погода в Криму", "погоді в Криму", "погоди в Криму", тобто граматична форма слів в даному випадку не фіксується.
[n,...] Цей оператор використовується в тому випадку, якщо необхідно обмежити відстань між словами Вашого запиту. Наприклад, по запиту [5, мобільний телефон] будуть знайдені тільки ті документи, в яких слова мобільний ітелефон розташовані у фрагменті тексту, не перевищуючого 5 слів.

Передбачені також оператори, які дозволяють обмежити область пошуку визначеним полем документу.

Оператор Опис
Title Даний оператор дозволяє шукати тільки за назвою документу. Наприклад, по запиту: title(прайс-лист) будуть знайдені ті документи, в назві яких міститься прайс-лист, по запиту title("дошка оголошень") будуть знайдені документи, які містять в назві словосполучення дошка оголошень.
Heading Даний оператор дозволяє проводити пошук за назвами розділів документів. Наприклад, по запиту: heading(бізнес-план) будуть знайдені документи, які містять бізнес-план в полі heading документів.




Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-28; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 437 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

В моем словаре нет слова «невозможно». © Наполеон Бонапарт
==> читать все изречения...

2218 - | 2181 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.