Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Організація і управління процесом попередження злочинності




Організація і управління процесом попередження злочинності передбачають визначення головних стратегій боротьби зі злочин­ністю та регулювання тактикою попереджувальної діяльності з метою досягнення поставлених цілей. Цей процес включає: кри­мінологічне прогнозування, визначення стратегії боротьби зі злочин­ністю на певний перебіг часу, конкретизацію методів попереджуваль­ного впливу відносно окремих видів злочинів, додержання вимог щодо заходів попередження, ресурсне забезпечення, координацію і взаємодію суб'єктів попередження.

Кримінологічне прогнозування полягає у передбаченні кіль­кісно-якісних показників майбутньої злочинності. Без цього немож­ливо розробити науково-практично обгрунтовані стратегію і тактику боротьби з нею. Стратегія — це діяльність відповідних суб'єктів з підготовки, планування та головних напрямів попередження зло­чинності і окремих видів злочинів у країні. Такими, наприклад, стратегіями у сучасних умовах можуть бути: а) втручання в кризові ситуації, що передбачає випередження і нейтралізацію злочинних проявів; б) зменшення практичних можливостей вчинення злочинів, тобто максимальне утруднення їх вчинення; в) виховно-попереджу­вальна і поінформована робота з населенням, яка сприяє взаємодії широких верств населення зі спеціалізованими суб'єктами поперед­ження злочинності; г) залучення громадськості до попередження злочинності, що істотно підвищує ефективність боротьби зі злочин­ністю; г) допомога жертвам злочинів — матеріальна, моральна, медико-реабілітаційна, юридична та інша допомога тим, хто по­терпів від злочинів, особливо насильницьких.

У межах стратегії розробляється тактика боротьби і поперед­ження злочинності, яка конкретизує проміжні цілі і заходи їх досяг­нення в зв'язку з динамічними умовами життя. Стратегія і такти­ка, їх заходи втілюються в комплексних програмах попередження злочинності, які при необхідності коригуються і координуються.

Стратегія і тактика потребують знаходження відповідних ме­тодів попереджувального впливу на причини і умови злочинності і конкретних видів злочинів. Термін «метод» вживається найчасті­ше як спосіб діяння, впливу, як сукупність, система різних способів, заходів, засобів впливу соціальних суб'єктів на явища і процеси криміногенного характеру, які обумовлюють існування злочинності, вчинення злочинів, формування особи злочинця. Власне кажучи, метод є своєрідною спробою, підходом до вирішення проблеми ефективного попереджувального впливу на криміногенні об'єкти, а взагалі на окремі види злочинів і в цілому на злочинність. Отже, під методом попереджувальної діяльності слід розуміти науково сформульований спосіб впливу на криміногенні об'єкти з метою їх обмеження, усунення, руйнування. Наприклад, для усунення, хоча б обмеження, такого явища, як пияцтва і алкоголізм, у різних краї­нах світу і зараз використовуються різні методи попереджувальної діяльності («сухий закон», обмеження продажу спиртного за віком, часом, місцем, підвищення соціального контролю, примусове ліку­вання тощо).

Залежно від природи об'єкта методи попереджувального впли­ву можна розбити на три групи. Це методи: а) соціального, б) пси­хічного, в) правового характеру.

Методи соціального характеру. За своєю природою ці методи носять соціальний характер, бо спрямовані на явища і процеси, які за своїм походженням обумовлені соціальним життям. Наведемо декілька таких методів: метод відведення антисуспільної актив­ності, тобто для населення і особливо для її криміногенної части­ни створюються та впроваджуються програми відведення («кана­лізування») можливої антисуспільної активності шляхом множинності альтернативних форм задоволенняїх потреб та інтересів; метод декриміналізації сімейного неблагополуччя, під яким розу­міється система спеціальних заходів діяльності, котрі спрямовані на виявлення та усунення криміногенної ситуації у сім'ях; метод деалкоголізації населення; метод руйнування кримінальної субкультури, тобто метод розвінчання злочинного способу життя, підриву авторитетів кримінального середовища, ослаблення його впливу на підлітків та молодь; метод протидії кримінальним ситуаціям тощо.

Методи психічного характеру. Якщо виходити з припущення, що серед криміногенних об'єктів значне місце посідають властивості особи, то з цього випливає потреба в усуненні явищ соціально-пси­хологічної непристосованості. Утрудненні соціалізації викликаються й властивостями особи, яка через обмеження можливостей (психіч­них, розумових, емоційних) зазнає складнощів з соціальним присто­суванням, що іноді приводить до вчинення злочинів. Для успішного попередження злочинів такими особами повинні застосовуватися заходи методу психічного діяння, тобто засоби інформаційного, інте­лектуального, медично-психологічного впливу на думки і поведінку певної особи чи кола осіб. До цих методів можна віднести: метод. масової комунікації, тобто поширення інформації, яка орієнтована на ствердження духовних цінностей, моральних та правових норм сус­пільства, з метою справити ідеологічний вплив на настрої, думки, оцінки, рішення і поведінку значної кількості людей (наприклад, кри­мінологічна і правова поінформованість заселення); метод медично-реабілітаційного діяння, спрямований на недопущення злочину з боку осіб з психічними аномаліями; метоД розв'язування пошукової активності, призначений для боротьби 3 такими явищами, як ван­далізм, панки, масові побоїща підлітків, дитяча делінквентність.

Методи правового характеру. Ці методи правового регулювання повинні стимулювати, заохочувати, сприяти впровадженню та роз­виткові соціально-позитивної поведінки людей, протидіяти виник­ненню потенційних та існуючим криміногенним об'єктам, негатив­ним стереотипам поведінки, деформації особистості тощо. До них належать: метод загального попередження злочинів; метод декри­міналізації та депеналізації і навпаки, бо на рівень і структуру зло­чинності істотний вплив справляє соціальна реакція суспільства на ті чи інші форми поведінки з відхиленням; метод депризонізації, тобто розроблення системи альтернативних тюремному ув'язнен­ню покарань, коли покарання у вигляді позбавлення волі зберігає частку своїх властивостей, але злочинець не знаходиться у місцях позбавлення волі серед злочинного середовища, не засвоює соціаль­ну роль «в'язня», не поділяє кримінальну субкультуру тощо.

 

 

Організація і управління процесом попередження злочинності, а також попереджувальні заходи повинні відповідати певним вимо­гам. Вимога — поняття, яким визначаються основні положення, наказ, категоричне веління щодо будь-якої діяльності. Попереджен­ня злочинності має відповідати єдиній загальній вимозі — бути до­статньо ефективним, бо в противному разі може виявитися, що воно чи то не потрібне, чи то заходи його шкідливі. Основні вимоги, яким повинна відповідати система попередження злочинності, — це де­мократизм, гуманність, законність, обгрунтованість, економічна доцільність, радикальність, науковість і прогресивність, комп­лексність і диференціація, реальність і конкретність.

Демократизм як вимога означає, що попередження злочинності — загальнодержавна справа, у вирішенні якої активну участь беруть широкі верстви населення. Важливою умовою втілення принципу демократизму в організації попередження злочинності є діяльність у цій сфері органів місцевого самоврядування, самих депутатів та широка гласність.

Гуманність при попередження злочинності проявляється в тому, що не можуть бути застосовані методи і заходи, які суперечать принципам загальнолюдської моралі, пов'язані з жорстокістю, при­нижують честь і гідність людини. Гуманність передбачає й те, що попереджувальні методи і заходи стосовно криміногенних осіб не повинні без необхідності зачіпати інтереси інших людей (членів сім'ї, виробничого колективу тощо).

Законність як принцип організації та діяльності системи попе­редження злочинності визначає, що вона грунтується на правовій основі. Законність як загальнолюдська цінність — головний прин­цип правової держави, це перш за все наявність достатньої кількості юридичних норм високого класу, а потім — їх суворе додержання суб'єктами попередження злочинності.

Обґрунтованість полягає в тому, що розробляти і реалізувати необхідно тільки ті заходи попередження, які спираються на дос­кональну соціальну і кримінологічну інформацію про криміногенні об'єкти і за допомогою яких суспільство спроможне обмежити такі об'єкти, усунути, запобігти їм. Цей принцип зобов'язує суб'єктів попередження злочинності піклуватися про повну і всебічну кримінологічну інформацію в певному регіоні, сфері соціального жит­тя, групі населення, про ефективність тих чи інших методів і заходів попередження злочинності.

Економічна доцільність передбачає відносну простоту і вигід­ність методів і заходів порівняно з очікуваними результатами і мож­ливими побічними наслідками. Проте економічний раціоналізм зовсім не зводиться до мінімальних витрат на попередження зло­чинності. Є ще один аспект цієї вимоги. Виграш, який очікується від введення тих чи інших заходів, не повинен обертатися для дер­жави, суспільства програшем.

Радикальність як вимога зобов'язує суб'єктів до розроблення методів і заходів не поверхового, тимчасового характеру, а таких, що сприяли б докорінній ліквідації, якщо це можливо, криміноген­них об'єктів. Радикальність не виключає, а навпаки, припускає не­обхідність заходів для усунення окремих часткових криміногенних об'єктів, проте вони повинні знаходитися у руслі виконання голов­ного завдання.

Науковість і прогресивність передбачають розроблення і втілен­ня методів і заходів попередження злочинності з використанням останніх досягнень науки, техніки і позитивного досвіду діяльності фахівців різних галузей знання. Ця вимога націлює науковців і прак­тичних працівників до пошуку нетрадиційних заходів боротьби зі злочинністю. В деяких країнах значна увага приділяється науково обґрунтованим програмам боротьби з окремими видами злочинів, а також криміногенними об'єктами в різних сферах і на всіх рівнях соціального буття людей, більш досконалому технічному захисту матеріальних об'єктів, особи та її майна.

Комплексність і диференціація заходів попередження злочин­ності означають підхід до них як до єдиної системи. Це потребує перш за все визначення сфери і форм конкретних дій кожного суб'єк­та з урахуванням його можливостей і ресурсів. Диференціація не­обхідна також для визначення напрямів загальносоціального і спе­ціально-кримінологічного попередження злочинності. Комплексний підхід потребує, з одного боку, об'єднання зусиль багатьох суб'єктів попередження і зосередження сил та засобів на вирішальних напря­мах попередження злочинності, а з іншого — чітку диференціацію і координацію дій всіх суб'єктів.

Реальність — це вимога, врахування якої при попередженні зло­чинності дозволяє, по-перше, розробляти економічно і політичне доцільні попереджувальні заходи при існуючому ресурсному забез­печенні в даних умовах місця, часу та інших обставинах; по-дру­ге, брати до уваги фактичні попереджувальні можливості суб'єктів;

по-третє, співвідносити побічні економічні та соціальні явища від реалізації заходів з очікуваними наслідками. Отже, вимога реаль­ності гарантує дійсність та здійсненність методів і заходів.

Конкретність заходів знаходить своє відображення у спрямованості на конкретні криміногенні об'єкти і певному змісті з метою усунення таких об'єктів, максимальної «прив'язки» заходів до різних видів зло­чинів і типів злочинної поведінки, а також до різних галузей господар­ства тощо. Неконкретність, абстрактність, декларативність пропозицій типу «підвищити зусилля», «звернути увагу», «поліпшити виховну роботу», «усунути причини і умови» дискредитують ідею попереджен­ня злочинності, а самі методи і заходи роблять практично безглузди­ми. Отже, конкретність — це вимога визначеності заходів і діяльності, пряма вказівка на те, що треба робити. Загальні міркування щодо тих чи інших недоліків викликають у відповідних суб'єктів формальне ставлення до попередження злочинності.

Для результативного функціонування системи попередження зло­чинності необхідним є належне інформаційне, правове, матеріально-технічне, кадрове та інше забезпечення діяльності відповідних суб'єк­тів. Інформаційне забезпечення — це діяльність з цілеспрямовано­го збирання, перероблення, зберігання і передачі кримінологічної інформації. Інформація повинна постачатися суб'єктам з урахуван­ням поставлених перед ними завдань, різновидів попереджуваль­ної діяльності тощо. Правове забезпечення розуміється як норма­тивне супроводження спеціально-кримінологічного попередження злочинів (закони, укази, підзаконні акти, комплексні програми по­передження злочинності та ін.). Актуальною видається проблема професійної підготовки кадрів щодо попередження злочинності. Сподіватися на професійно безграмотних людей, дуже наївно; потрібні спеціалісти з попередження злочинності. Серйозного фінансового і матеріально-технічного забезпечення потребують тривалі комплексні програми попередження злочинності. Очевидно, що без певних капіталовкладень комплексно-цільові програми залишаться невиконаними.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-28; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 449 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Даже страх смягчается привычкой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2418 - | 2130 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.