Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Об'єкт попередження злочинності




Як відомо, злочинність зумовлюється комплексом негативних явищ і процесів різного походження, котрі і є так званими об'єкта­ми попереджувального впливу. Теорія і практика боротьби зі злочин­ністю показують, що об'єкт попереджувального впливу — це все те, на що діє система попередження злочинності, і включає: по-перше, уражені недоліками суспільні відносини в системі формування лю­дини; по-друге, соціальні негативні (різні за походженням) традиції, стереотипи поведінки, найбільш поширені негативні звички людей;

по-третє, окремих осіб, групи і контингенти осіб, які виявляють оз­наки протиправної поведінки; по-четверте, сукупність конкретних негативних явищ, процесів, недоліків у різних сферах життя, які де­термінують злочинну поведінку і вчинення конкретного злочину; по-п'яте, окремі негативні особистісні властивості людини, які прово­кують злочин або сприяють його вчиненню.

Таким чином, об'єкт попереджувального діяння - це окремі або сукупність різних (за генезою, сферою, формами та інтенсив­ністю прояви) негативних явищ та процесів реальної дійсності ма­теріального чи духовного характеру, які призводять до виникнен­ня причин і умов, що сприяють вчиненню злочинів.

Для об'єкта характерні такі властивості: криміногенність (саме вона виділяє його із сукупності негативних явищ); динамічність, що зумовлює постійну мінливість його кількісно-якісних показників;

потенційність — нею пояснюється те, що окремі явища можуть швидко досягти високого ступеня криміногенності; латентність - криміногенність, яка прихована від спостерігача-дослідника. Голов­ною властивістю будь-якого об'єкта, попереджувального впливу є криміногенність. Поняття «криміногенність» тісно пов'язане із по­няттям «криміногенний». Термін походить від латинської мови-злочин і грецької - рід, походження. Отже, це поняття, яким підкреслюється близька спорідненість, тісний взаємозв'язок явища, процесу, особи із злочинністю. Поняття «криміногенний» вживаєть­ся у різних сполученнях: криміногенні фактори, криміногенна осо­ба, криміногенне середовище, криміногенна ситуація тощо. Кримі­ногенність - це така кримінологічне значуща властивість об'єкта попередження злочинності, яка показує конкретну взаємозалеж­ність об'єкта і конкретного злочину, злочинності взагалі.

Криміногенність слід розглядати як таку властивість об'єкта, що здатна формувати антисуспільну спрямованість особи, яка знахо­диться в безпосередньому з ним контакті, а також провокувати вчи­нення нею протиправних дій. Ця властивість виявляється через силу впливу об'єкта на злочинність, здатність його наводити причинні зв'язки.

Криміногенність будь-якого об'єкта — величина змінна, тому вона може бути відображена як кількісно-якісна: ступінь криміно­генності (тобто вище-нижче); криміногенний набір (більш-менш); криміногенний інтервал (ближче-далі).

Ступінь криміногенності - показник, який визначає міру цієї властивості і більшу чи меншу силу її впливу на злочинну мотива­цію. За даними досліджень, алкогольне обтяження як криміногенна властивість особи досить висока серед вбивць і осіб, що заподіяли тяжке тілесне ушкодження на сімейно-побутовому грунті. Криміно­генний набір - структурний показник криміногенності об'єкта. Криміногенність об'єкта - якість інтегральна, яка утворюється в свою чергу сукупністю і взаємозв'язком, як правило, негативних явищ, котрі сами по собі безпосередньо не пов'язані зі злочинні­стю. Відомо, наприклад, що початок злочинного шляху підлітків звичайно зумовлюється одночасною чи послідовною дією набору з трьох-п'яти негативних явищ (неблагополуччя в сім'ї, небезпеч­не оточуюче середовище, рання алкоголізація та ін.). Криміноген­ний інтервал — міра зростання чи зменшення криміногенності предмета, «відділення» або наближення його до причинної детер­мінації. Таким чином, чим вище ступінь криміногенності предме­та, тим менший його криміногенний інтервал. Тим самим визна­чається «місто» (ближче-дальше) криміногенного об'єкта в при­чинному ланцюгу. В кримінологічній літературі відмічається, що найбільша криміногенність характерна для тих об'єктів, наявність яких у системі причин та умов злочинності з більшою імовірністю породжує злочинну детермінацію.

Поняття криміногенного набору порівняльне невеликого по­єднання найбільш значущих показників для будь-яких різновидів суб'єктів анти суспільної поведінки покладено в теоретичне обгрун­тування прикладних прогностичних методик індивідуальної зло­чинної поведінки та її попередження.

Криміногенні об'єкти доцільно згрупувати так, щоб вони ста­ли уразливими для тих чи інших - теж згрупованих відповідним чином - методів попереджувального впливу і адекватних їм заходів. Тому природною підставою класифікації є характер криміногенних об'єктів, їх природа, генеза, умови існування. За цією підставою розрізняються групи криміногенних об'єктів соціального, правово­го і психогенного характеру. Група криміногенних об'єктів соціаль­ного характеру знаходиться в діапазоні від негативних явищ на рівні суспільства до криміногенних явищ і властивості конкретної осо­би (пияцтво, алкоголізм, наркоманія, віктимний стан тощо). В гру­пу криміногенних об'єктів правового характеру включаються яви­ща, генеза яких лежить у сфері правових недосконалень, грубих помилок, протиправних дій, необгрунтованого, несвоєчасного, не­компетентного регулювання суспільних відносин на різних рівнях соціального буття. Група криміногенних об'єктів психогенного ха­рактеру охоплює ті психологічні, психіатричні та інші криміноло­гічне значущі аномальні явища, які дезорганізують суспільне жит­тя, відіграють деструктивну роль у процесі соціалізації і ресоціалізації особи, перешкоджують їй чи обмежують її здатність адекватно оцінювати свої вчинки і діяти на основі такої оцінки.






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-28; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 663 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

В моем словаре нет слова «невозможно». © Наполеон Бонапарт
==> читать все изречения...

2172 - | 2117 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.