Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Економічна сутність та функції ціни




Результативність діяльності підприємства залежить від багатьох факторів, одним з яких є процес ціноутворення. У сучасних умовах господарювання ціна є засобом маркетингового впливу підприємства на споживача з метою забезпечення ринкової рівноваги між попитом і пропозицією.

Ціна, як економічна категорія, є грошовим вираженням вартості товару (послуги). У ціні відображені всі витрати на виробництво та реалізацію продукції. Одночасно, ціна є важливим джерелом доходу підприємства, оскільки містить прибуток. Складовими ціни є також різні види непрямих податків (податок на додану вартість, акцизний збір), порівняльні чи спеціальні надбавки, націнки або знижки. Через ціну формується більшість економічних відносин у суспільстві. У загальному розумінні ціна відображає кількість грошей, за яку продавець бажає продати товар, а покупець – купити його.

Функції цін:

- облікова, яка забезпечує облік результатів господарювання. Крім того, ціна включає прибуток підприємства;

- стимулююча, яка сприяє раціональному використанню обмежених ресурсів, науково-технічному прогресу, процесу оновлення асортименту продукції;

- розподільча, яка впливає на розподіл ресурсів, доходів і фінансів у суспільстві;

- регулююча, через яку здійснюється збалансування між попитом і пропозицією.

Багатогранна роль ціни в складних ринкових процесах зумовлює необхідність використання різних її видів.

Всі ціни поділяються на відпускні, оптові та роздрібні.

Відпускна ціна – це ціна за якою підприємство продає продукцію оптово – збутовим і роздрібним торгівельним організаціям та іншим споживачам. Вона включає витрати виробництва і реалізації (повна собівартість продукції), прибуток підприємств, податок на додану вартість, акції. Додана вартість – це вартість, яку підприємство в сфері виробництва і обігу додає до вартості сировини, матеріалів, товарів при їх виробництві та реалізації.

Оптова ціна – це ціна, за якою оптово-збутові організації відпускають продукцію роздрібним організаціям та іншим споживачам. Вона включає відпускну ціну підприємства і збутові надбавки (націнки) оптових організацій. Збутові надбавки дають змогу повернути витрати на формування прибутку, сплату податків та інші відрахування.

Роздрібна ціна – це ціна, за якою роздрібні торговельні організації продають продукцію населенню і організаціям. Вона складається з оптової ціни (роздрібної ціни підприємства, якщо продукція була закуплена у виробника) та торговельної надбавки роздрібних торговельних організацій.

Таким чином в умовах ринкової економіки на величину цін впливають такі чинники: рівень витрат виробництва і реалізації продукції; співвідношення попиту і пропозиції; новизна; престижність і якість товару; наявність конкуренції і ринкова кон’юнктура; ступінь державного регулювання цін; монополізація виробництва; умови поставок продукції; взаємовідносини між покупцем і продавцем; кількість посередників тощо.

В залежності від ступеня участі держави в регулюванні цін використовуються фіксовані, регульовані та вільні ціни.

Фіксовані – це сталі державні ціни, максимальний чи мінімальний рівень яких підприємства не мають права перевищувати.

Регульовані – ціни, що формуються на види продукції на які держава вводить граничний рівень рентабельності.

Вільні – це ціни, які підприємство встановлює самостійно, враховуючи попит ринку.

Договірні – це ціни встановлюються на сільськогосподарську продукцію при укладанні договорів між заготівельними, переробними та аграрними підприємствами.

Конкурентна ціна – за якою продають продукцію конкуренти.

Потрібно враховувати, чим нижчі витрати на виробництво одиниці продукції, тим вища її конкурентоспроможність у результаті більшої можливості зниження ціни порівняно з конкурентами.

Особливий вид, що застосовується у внутрішньовиробничому господарському розрахунку – планово-розрахункові ціни. Їх використовують для оцінки об’єму виробництва при плануванні прибутку і рентабельності основних та допоміжних цехів. Вони включають у себе цехову вартість і прибуток.

У практиці господарювання підприємства АПК використовують світові ціни на товари, що формуються залежно від попиту і пропозиції на світовому ринку.

Індикативні ціни – це ціни на товари, що склалися на ринку експорту та імпорту на час здійснення експортної (імпортної) операції з урахуванням умов поставки та розрахунків згідно з чинним законодавством України.

Визначення рівня індикативних цін передбачає врахування діючих в Україні стандартів якості продукції; кон’юнктури зовнішніх і внутрішніх ринків; цінової інформації про рівні цін, що склалися на географічному ринку збуту; прогнозування можливого коливання цін. При цьому індикативні ціни переглядаються щомісяця.

Номінальна ціна встановлюється у процесі договору про купівлю.

Комісійні ціни встановлюються під впливом попиту і пропозиції.

Монопольна ціна встановлюється виробниками або реалізаторами, які є монополістами і займають найбільший сегмент ринку. Як правило ці ціни можуть бути завищені. Тому їх величину регулює Антимонопольний комітет України.

 

 

Таблиця 16

Визначення реалізаційної ціни одиниці продукції з власної сировини

і вартості одиниці послуг на переробку давальницької сировини (без ПДВ)

Види продукції Повна собівартість одиниці продукції (одиниці послуг), грн. Рівень рентабельності, % Реалізаційна ціна 1 т продукції (одиниці послуг), грн.
Продукція І лінії
Борошно вищого ґатунку   1,25  
Борошно І ґатунку   1,25  
Борошно ІІ ґатунку - 1,25 -
Крупа манна   1,25  
Висівки   1,25  
Продукція ІІ лінії
Борошно вищого ґатунку   1,35  
Борошно І ґатунку   1,35  
Висівки   1,35  
Борошно ІІ гатунку - 1,35 -
Крупа манна   1,35  
Продукція давальницької сировини (послуги)
Борошно вищого ґатунку   1,35  
Борошно І ґатунку   1,35  
Висівки   1,35  
Борошно ІІ гатунку - 1,35 -
Крупа манна   1,35  
               

 


ФОРМУВАННЯ ПЛАНУ ЗБУТУ ПРОДУКЦІЇ





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-28; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 412 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинайте делать все, что вы можете сделать – и даже то, о чем можете хотя бы мечтать. В смелости гений, сила и магия. © Иоганн Вольфганг Гете
==> читать все изречения...

2285 - | 2064 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.