Аналіз на предмет надійності устаткування вимагає накопичення даних про частоту появи несправностей технологічного устаткування та устаткування для вимірювання і керування. Певні експлуатаційні дані про надійність технологічного устаткування (насоси, вентилятори, компресори, теплообмінники, випарні апарати, конденсатори, печі, сепаратори, хімічні реактори тощо) дуже важко зібрати, оскільки частоти появи несправностей залежать в значній мірі від умов роботи устаткування. Незадовільна робота обладнання залежить не тільки від встановлених експлуатаційних значень технологічних параметрів, але ще більшою мірою залежить від динаміки порушень, які дуже часто приводять до тимчасового перевантаження устаткування.
Відхилення від оптимальних умов перебігу процесу можна класифікувати за результатами конкретних спостережень у такий спосіб:
1) відхилення тиску;
2) відхилення температури;
3) відхилення витрат;
4) відхилення рівня;
5) надмірна вібрація тощо.
Іншими визначуваними характеристиками можуть бути: корозія, ерозія, забруднення, кавітація, гідравлічний удар, навантаження, розширення, стиснення, властивості рідини (в'язкість, температура кипіння, густина, зовнішній вигляд), активність каталізатора тощо.
Причини відхилень технологічних параметрів устаткування від нормальних умов роботи, тобто причини несправностей, можуть бути зумовлені цілим рядом причин. Серед зазначених типових причин несправностей є такі: неправильне перемішування, перегрів, резонанс, надмірне навантаження на підшипники і вали, неправильне змащення, утворення осаду, адгезія, пульсація, випікання, дефекти у конструкції, перерва в подачі енергії, ушкодження приладів, заїдання клапанів, хімічне руйнування матеріалів, отруєння каталізатора, забруднення, порушення послідовності робочих операцій, помилки обслуговуючого персоналу, кліматичний вплив тощо.
Причини будь-якої конкретної несправності можуть бути загальними для різних підприємств, а можуть і не бути такими.
Так, заводські звіти - це важливе джерело інформації. Конкретний приклад руйнування резервуарів відбувався за таких умов:
1) вогнегасник у вентиляційній трубі не перевірявся більше двох років;
2) випадкова дошка була покладена поверх вентиляційного отвору, щоб зменшити випаровування поблизу проходу для людей;
3) поліетиленова плівка була зав'язана над вихідним отвором для того, щоб затримувати пил, поки нагнітальний вакуумний вентиль перебував у капітальному ремонті;
4) раптова гроза вибухнула в той час, коли резервуар пропарювався, а вихідний отвір був недостатньо великим, щоб попередити його руйнування;
5) деяка кількість холодної рідини була додана в резервуар, що містить гарячу рідину; резервуар був оснащений клапаном, що скидає тиск (а не вакуумним клапаном);
6) резервуар був залишений з деякою кількістю води всередині, тому під впливом кисню з повітря утворювалася іржа;
7) гнучкий шланг був приєднаний до вихідного отвору, а інший його кінець був вставлений у водяну ємність; тоді, коли резервуар спорожнили, то вода розпрямила шланг і резервуар прогнувся.
Такі зазначені причини несправностей при їхньому обліку сприяють удосконаленню експлуатації устаткування і його технічного обслуговування, однак вони не можуть бути визначені заздалегідь шляхом спостереження за конкретними технологічними параметрами (температура, тиск тощо).
З іншого боку, звіти з технічного обслуговування, журнали й інші заводські дані містять відповідну інформацію, що має відношення до виявлення причин несправностей устаткування і приладів.
На жаль, не існує великого та доступного банку даних про види і причини несправностей, наприклад, на хімічних підприємствах. Особливим є той факт, що майже відсутні дані про частоту виникнення несправностей, тому що прогнозування відповідності різних видів порушення нормальної роботи устаткування пов'язане з виявленням несправностей такими двома обставинами. По-перше, існує деяка різниця в розробці методів виявлення несправностей, які або маловірогідні, або не дуже істотні. По-друге, дані про вірогідність порушень нормальної роботи устаткування можуть бути використані в деяких схемах виявлення. Зокрема, окремі відомості про вірогідність виникнення несправностей заводського устаткування опублікував дослідник Фармер.