Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Характеристика сучасних форм, засобів і методів навчання мови та розвитку мовлення в дошкільному дитинстві




В даний час перед педагогами освітніх закладів стоїть найважливіше завдання: розвиток комунікативних навичок дітей. Аналізуючи досвід педагогів, я прийшла до висновку, що традиційні методи не завжди ефективні в роботі з дошколятами. Нові ФГТ передбачають широке застосування інтеграції в різноманітних освітніх областях.

Інтегрований метод навчання є для дошкільнят інноваційним. Він спрямований на розвиток особистості дитини, його пізнавальних і творчих здібностей. Серія занять об'єднана основною проблемою. Наприклад, на заняттях художньо-естетичного циклу - з образами домашніх тварин у творах письменників, поетів, з передачею цих образів у народно-прикладному мистецтві та творчості художників - ілюстраторів.

Варіативність використання інтегрованого методу досить різноманітна.

  • Повна інтеграція (екологічне виховання з худ. літературою, З, муз. вихованням, фіз. розвитком)
  • Часткова інтеграція (інтеграція худ. літератури і изодеятельности)
  • Інтеграція на основі єдиного проекту, в основі якого лежить проблема.

Інтегрований метод включає в себе проектну діяльність. Дослідницька діяльність цікава, складна і неможлива без розвитку мовлення. Задачі дослідницької діяльності в старшому дошкільному віці - це:

  • формування передумов пошукової діяльності, інтелектуальної ініціативи;
  • розвиток уміння визначати можливі методи вирішення проблеми з допомогою дорослого, а потім і самостійно;
  • формування вміння застосовувати дані методи, які сприяють рішенню поставленого завдання, з використанням різних варіантів;
  • розвиток бажання користуватися спеціальною термінологією, ведення конструктивної бесіди у процесі спільної дослідницької діяльності.

Працюючи над проектом, діти отримують знання, розширюють свій кругозір, поповнюють пасивний та активний словники, вчаться спілкуванню з дорослими і однолітками.

Дуже часто для запам'ятовування незнайомих слів, текстів, розучування віршів педагоги у своїй практиці використовують мнемоніку.

Мнемоніка, або мнемотехніка - це система різних прийомів, що полегшують запам'ятовування і збільшують обсяг пам'яті шляхом утворення додаткових асоціацій. Такі прийоми особливо важливі для дошкільнят, так як наочний матеріал засвоюється краще вербального.

Особливості методики застосування не зображення предметів, а символів для опосередкованого запам'ятовування. Це значно полегшує дітям пошук і запам'ятовування слів. Символи максимально наближені до мовного матеріалу, наприклад для позначення диких тварин використовується ялинка, позначення домашніх - будинок.

Робота з розвитку зв'язного мовлення дітей ведеться за такими напрямами: збагачення словникового запасу, навчання складання переказу і придумування оповідань, розучування віршів, відгадування загадок.
Актуальність використання наочного моделювання в роботі з дошкільниками полягає в тому, що:

по-перше, дитина-дошкільник дуже пластичний і легко навчаємо, але для дітей з ОВЗ характерна швидка стомлюваність і втрата інтересу до заняття. Використання наочного моделювання викликає інтерес і допомагає вирішити цю проблему;

по-друге, використання символічної аналогії полегшує і прискорює процес запам'ятовування та засвоєння матеріалу, формує прийоми роботи з пам'яттю. Адже одне з правил зміцнення пам'яті говорить: "Коли вчиш - записуй, малюй схеми, діаграми, чорти графіки";

по-третє, застосовуючи графічну аналогію, ми вчимо дітей бачити головне, систематизувати отримані знання.
Роботу з формування мовлення у дошкільників проводиться комплексно, за такими напрямами:

- корекція звуковимови;

- формування навичок звукового аналізу та синтезу слів і уявлень про структурні одиниці мовної системи (звук - слово - речення - текст);

- формування лексико-граматичних категорій;

- формування зв'язного мовлення;

При нормальному ході мовного розвитку дошкільник спонтанно засвоює багато словотворчі моделі, одночасно існуючі в мові і працюють у межах певної лексичної теми.

Багатьом дітям потрібне спеціальне навчання, а потім тривалі тренувальні вправи по засвоєнню навичок словотворення. Полегшити цей процес, урізноманітнити його і зробити більш цікавим для дитини допоможе метод наочного моделювання.
Він дозволяє дитині усвідомити звучання слова, повправлятися у вживанні граматичних форм, також він сприяє розширенню словникового запасу, формування мовного чуття.

Кожен педагог у своїй діяльності переслідує мета - навчити дітей зв'язно, послідовно, граматично правильно викладати свої думки, розповідати про події з навколишнього життя.

Необхідно відзначити, що зв'язкова мова, будучи самостійним видом речемыслительной діяльності, разом з тим виконує важливу роль в процесі виховання та навчання дітей, оскільки вона виступає у вигляді засобу отримання знань та засоби контролю над цими знаннями.
В сучасних психологічних і методологічних дослідженнях відзначається, що вміння і навички зв'язного мовлення при їх спонтанному розвитку не досягають того рівня, який необхідний для повноцінного навчання дитини в школі. Цим умінням і навичкам потрібно спеціально навчати.
Переказ - більш легкий вид монологічної мови, тому що він дотримується авторської позиції твори, в ньому використовується готовий авторський сюжет і готові мовленнєві форми і прийоми. Це в якійсь мірі відображена мова з певною часткою самостійності. Мальовничо-графічний план виступає тут як засіб мнемотехніки.

З допомогою картинно-графічного плану, представленого як у вигляді піктограм, так і у вигляді предметних картинок діти переказують тексти, загадки вчать і т.д.

При складанні різних по складності оповідань посилюється роль і значення моделювання та композиційного оформлення сюжету, самостійного добору лексики, синтаксичних конструкцій, виразних засобів мови. Діти відчувають труднощі в побудові сюжету, тут їм на допомогу приходить картинно-графічний план. Він служить моделлю розповіді, і дитині, при наявності наочної опори залишається самостійно підібрати лексичний матеріал, побудувати речення.

Перш, ніж дати дітям завдання скласти розповідь по серії картин, необхідно підготовча робота: розглянути уважно всі картинки серії, відзначити, що головне на кожній з них, визначити сюжетну лінію і т.д. Часто при складанні розповіді діти втрачають діалоги героїв, слова-ознаки, що характеризують і описують персонажів. В картинно-графічному плані акцентується увага дошкільників саме на це. Якщо необхідно передати настрій героя - використовую піктограми. Піктограми виставляються при розгляданні кожної картинки із серії, щоб акцентувати увагу дітей на певній ознаці або дії героя.

Для розповіді по сюжетній картинці картинно-графічний план просто необхідний. Дитині важко сконструювати ситуацію, зображену на картині, придумати розвиток подій і грамотно закінчити свою розповідь, тобто оформити мовним матеріалом схему побудови висловлювання: зачин - розвиток подій - підсумок.

Існує кілька видів занять з картинним матеріалом.

Зупинюся на навчанні рассказыванию за окремою сюжетною картинці з придумуванням дітьми попередніх подій. Наприклад, картинка: «Зимові забави».

При складанні оповідання розповідного по цій картинці я роздаю дітям картки з фрагментами картинки і пропоную їм скласти пропозиції. Потім виставляється велика картинка, діти знаходять на ній свої фрагменти. Випереджаючи появу картинно-графічного плану, проводиться бесіда за змістом картини, по ходу бесіди виставляються опорні картки-символи і фрагменти картини. Таким чином, складаючи свою розповідь, діти комбінують в оповіданні свої знання і зображені на картині дії.

Використання наочного моделювання в системі корекційної роботи дає позитивний результат, що підтверджується даними діагностики рівня мовного розвитку дітей.

З усього вище сказаного можна зробити висновок: метод наочного моделювання та проектний метод можна і потрібно використовувати в системі як корекційної роботи з дітьми дошкільного та молодшого шкільного віку, так і в роботі з дітьми масових груп дитячого садка і початкової школи.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-25; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 2243 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Надо любить жизнь больше, чем смысл жизни. © Федор Достоевский
==> читать все изречения...

2298 - | 1987 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.