Температура горіння падає як при надлишку, так і при недостачінестачі повітря, тому її не слід використовувати як визначальний параметр процесу горіння. На практиці інтенсивність процесу горіння оцінюють за вмістом кисню в продуктах горіння.. Надлишок повітря, який необхідний для повного згорання палива, залежить від відносного вмісту горючих і негорючих компонентів в паливі,|, тобто від природи палива.. Наприклад, для повного згорання природного газу потрібно від 8% до 10% надлишку повітря (в порівнянні з розрахунковим), тобто від 1,6% до 2% надлишку кисню. Відповідно для повного згорання нафти потрібно від 10% до 15% надлишку повітря (тобто від 2% до 3 % надлишку кисню); вугілля – від 18% до 25% надлишку повітря (тобто від 3,5% до 5% надлишку кисню). Збільшення надлишку повітря приводитьпризводить до зниження температури горіння, зменшуючи тим самим швидкість теплопередачі. Кількість тепла, що передається радіацією, пропорційна абсолютній температурі полум'я (показник степеня – 4),, тому теплопередача буде найефективнішою при максимальній температурі горіння. Важливим є також питання розсіювання тепла в навколишнє середовище.
При регулюванні співвідношення „паливо-повітря” необхідно передбачити запобіжні засоби, що визначені правилами техніки безпеки. При недостачінестачі повітря в топці або в печі може утворитися вибухонебезпечна суміш. Тому необхідно забезпечити такі умови процесу горіння, при яких витрата палива,, що подається, ніколи не перевищувала б максимально допустимі для даних конкретних умов величини (відповідає до витраті повітря). Задані значення витрат палива і повітря зазвичай встановлюються вручнувручну. Системою регулювання передбачається автоматична зміна цих витрат з метою забезпечення подачі необхідної кількості повітря, тобто реалізацію безпечних умов перебігу процесу. Схема регулювання витрат палива і повітря наведена на рис. 29.
Необхідне співвідношення витрат палива і повітря встановлюється автоматично за зміною діапазону пропорційності регулятора кисню. При нормальній роботі системи регулювання задані значення технологічних параметрів,а що надходятнадходять на регулятори витрати палива і повітря, мають бути однаковими. При зменшенні витрати повітря в порівнянні з заданим, його поточне значення прямує як завдання на регулятор витрати палива. Якщо ж витрата палива перевищує задане значення, то його поточне значення автоматично подається як завдання на регулятор витрати повітря. Таким чином, забезпечується захист промислової печі від утворення утворення в ній вибухонебезпечної суміші.
Рис. 29. Система автоматичного регулювання процесу згорання палива
Запитання для самоконтролю
1. Які ви знаєте основи теплопередачі?
2. Вкажіть способи нагрівання в хімічній технології.
3. Вкажіть способи охолодження в хімічній технології.
4. Складіть схему передачі тепла гаряча рідина-холодне тіло в протитечійному теплообміннику.
5. Назвіть методи випаровування.
6. Охарактеризуйте випарні установки поверхневого типу та їх класифікацію.
7. Складіть схему багатокорпусної прямоточної вакуум-випарної установки.
8. Наведіть основні параметри, що визначаються з метою регулювання процесу випаровування.
9. Охарактеризуйте процес спалювання та будову печі.
10. Як визначають оптимальні умови спалювання?