Оцінювання навчальних досягнень учнів на уроках фізичної культури може здійснюватися за такими видами діяльності:
1. Засвоєння техніки виконання фізичної вправи (може здійснюватися окремо від прийому навчального нормативу).
2. Виконання навчального нормативу (з урахуванням динаміки особистого результату).
3. Виконання навчальних завдань під час проведення уроку.
4. Засвоєння теоретико-методичних знань.
При цьому оцінка за виконання нормативу не є домінуючою під час здійснення тематичного, семестрового чи річного оцінювання.
Для оцінювання розвитку фізичних якостей використовуються орієнтовні навчальні нормативи передбачені цією програмою та нормативи запроповановані у кожному модулі по роках вивчення. Порядок їх проведення визначає вчитель відповідно до календарно-тематичного планування.
При складанні навчального нормативу за його показником визначають рівень досягнень (низький, середній, достатній, високий), а потім за технічними показниками виконання рухової дії та теоретичними знаннями виставляють оцінку в балах. Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів із фізичної культури затверджені наказом МОН України від 05.05.08 р. № 371.
Оцінюючи навчальні досягнення учнів з фізичної підготовленості, потрібно дотримуватися таких вимог:
1. Навчальні нормативи складають учні основної медичної групи, які на момент прийняття нормативу не скаржаться на погане самопочуття та стан здоров’я.
2. Кожній заліковій вправі передує спеціальна фізична підготовка (не менше як на двох заняттях).
3. Перед складанням нормативу вчитель проводить розминку, а після — відновлювальні вправи.
4. Учні мають можливість перескласти норматив на визначеному вчителем занятті.
5. Учитель зобов’язаний забезпечити безумовне дотримання правил і виконання вимог щодо безпеки під час здачі нормативів.
6. Оцінювання навчальних досягнень учнів, віднесених до підготовчої групи здійснюється на загальних підставах за винятком приймання навчальних нормативів.
При оцінюванні навчальних досягнень з фізичної культури також враховуються: особисті досягнення школярів протягом навчального року; ступінь активності учнів на уроках; залучення учнів до занять фізичною культурою в позаурочний час; участь у спортивних змаганнях усіх рівнів. На основі зазначених показників учителі можуть застосовувати різноманітні системи нарахування «бонусних» балів. Наприклад, якщо учень (учениця) викона(в/ла) залікову вправу на певний рівень, але при цьому його (її) особистий результат виконання цієї вправи поліпшився порівняно з попереднім показником, учитель може виставити оцінку на 1–2 бали вищу за ту, яка передбачається навчальними нормативами.
У період з 01.09 до 01.10 кожного навчального року з метою адаптації учнів до навантажень на уроках фізичної культури прийом навчальних нормативів не здійснюють, а заняття мають рекреаційно-оздоровчий характер з помірними навантаженнями.
Невиконання нормативів з причин, незалежних від учня, непропорційний фізичний розвиток, пропуски занять з поважних причин, не є підставою для зниження підсумкової оцінки успішності.
Теоретико-методичні знання
Та загальна фізична підготовка
Клас
Зміст навчального матеріалу | Державні вимоги до рівня загальноосвітньої підготовки учнів | |
Теоретико-методичні знання | ||
Загальна характеристика здорового способу життя. Поняття фізичного розвитку та фізичної підготовленості. Фізичне виховання у Стародавній Греції. Правила гігієни та санітарії під час занять фізичною культурою. Основи самоконтролю під час занять фізичними вправами. Правила безпеки на уроках і під час позакласних фізкультурних занять. | Учень, учениця: х а р а к т е р и з у є: здоровий спосіб життя; поняття фізичного розвитку та фізичної підготовленості; н а в о д и т ь п р и к л а д и особливостей фізичного виховання в Стародавній Греції; в о л о д і є: методами самоконтролю за дотриманням правильного положення тіла; основними прийомами самоконтролю за об’єктивними показниками (ЧСС) під час занять фізичними вправами; д о т р и м у є т ь с я п р а в и л: гігієни та санітарії; безпеки на уроках і під час позакласних фізкультурних занять | |
Загальна фізична підготовка | ||
Стройові вправи ходьба, біг; стрибки; загальнорозвивальні вправи; вправи для формування постави та запобігання плоскостопості; танцювальні вправи; вправи для розвитку швидкост;і спритності; сили; швидкісно-силових якостей; гнучкості; витривалості | Учень, учениця: в и к о н у є: перешикування з колони по одному в колону по чотири дробленням і зведенням, із колони по два, чотири розведенням і злиттям; рух уперед з кроку на місці; в и к о н у є:ходьбу по діагоналі, «протиходом» та «змійкою»; різновиди ходьби, бігу та стрибків; в и к о н у є: загальнорозвивальні вправи на місці та в русі, без предмета, з предметами (м’ячами, гімнастичними палицями, обручами, скакалками), у парах; в и к о н у є: вправи для формування постави та запобігання плоскостопості; в и к о н у є:танцювальні вправи; в и к о н у є: повторний біг на відрізках 10–30 м; прискорення до 10 м із різних вихідних положень; біг зі зміною швидкості і напрямку за сигналом; в и к о н у є:різновиди стрибків із завданнями;стрибки з поворотами на 90 та 180°; акробатичні вправи; подолання смуги перешкод, «човниковий» біг 4×9 м, рухливі та народні ігри, естафети. б е р е у ч а с т ьу рухливих, народних іграх та естафетах; в и к о н у є:згинання і розгинання рук в упорі лежачи; підтягування у висі (хл.) та висі лежачи (дівч.), присідання, піднімання тулуба з положення лежачи; піднімання тулуба з положення лежачи на животі; вправи з гантелями (до 1 кг), еспандерами, з предметами збільшеної ваги у парах; в и к о н у є: вистрибування з присіду вгору; стрибки з місця в довжину та висоту; стрибки в «глибину» з наступним вистрибуванням угору; метання малого м’яча; в и к о н у є:вправи з широкою амплітудою рухів руками і ногами; махові рухи; активні та пасивні нахили; відведення рік та рук за допомогою партнера; вправи на розтягування; в и к о н у є:рівномірний біг до 1000 м; повторний біг 4×30 м, 2×60 м | |
Рухливі, народні,спортивні ігри та естафети | Б е р е у ч а с т ьу рухливих, народних, спортивних іграх та естафетах | |
Клас
Зміст навчального матеріалу | Державні вимоги до рівня загальноосвітньої підготовки учнів |
Теоретико-методичні знання | |
Шкідливі звички та їх вплив на здоров’я людини. Олімпійські ігри у Стародавній Греції. Особливості фізичного розвитку і функціонального стану організму в підлітковому періоді. Засоби розвитку витривалості та методи контролю. Правила поведінки під час занять плаванням у басейнах та водоймищах | Учень, учениця: н а в о д и т ь п р и к л а д ивпливу шкідливих звичок на здоров’я людини; х а р а к т е р и з у є:Олімпійські ігри у Стародавній Греції;особливості фізичного розвитку і функціонального стану організму у підлітковому віці; засоби і методи контролю витривалості; в о л о д і є методами само-контролю фізичного стану під час занять вправами, спрямова-ними на розвиток витривалості п о я с н ю є значення та д о т р и м у є т ь с яправил: поведінки під час плавання у басейнах та водоймищах; безпеки життєдіяльності на уроках і під час позаурочних фізкультурних занять; |
Загальна фізична підготовка | |
Стройові вправи; ходьба, біг; стрибки; загальнорозвивальні вправи; вправи для формування постави та запобігання плоскостопості; танцювальні вправи; вправи для розвитку швидкості; спритності; сили; швидкісно-силових якостей; гнучкості; витривалості | Учень, учениця: в и к о н у є: шикування та перешикування раніше вивченими способами; стройовий крок, розмикання та змикання на місці; команди: «Збільшити дистанцію», «Зменшити дистанцію»; рух по межах, кутах і точках залу; в и к о н у є:різновиди ходьби, бігу та стрибків; в и к о н у є:загальнорозвивальні вправи на місці та в русі, без предмета, з предметами (м’ячами, гімнастичними палицями, обручами, скакалками), у парах; в и к о н у є:вправи для формування постави та запобігання плоскостопості; в и к о н у єтанцювальні вправи; в и к о н у є: повторний біг на відрізках 10–30 м; прискорення до 10 м із різних вихідних положень; біг зі зміною швидкості і напрямку за сигналом; в и к о н у є:багаторазові стрибки з поворотами на 90, 180 та 360°; акробатичні вправи; вправи на підвіщеній опорі; подолання смуги перешкод, «човниковий» біг 4×9 м, біг з різних вихідних положень; в и к о н у є:згинання і розгинання рук в упорі лежачи; підтягування у висі (хл.) та висі лежачи (дівч.), присідання, піднімання тулуба з положення лежачи; піднімання тулуба з положення лежачи на животі; вправи з гантелями (до 1 кг), еспандерами, з предметами збільшеної ваги у парах; пересування в упорі на руках; в и к о н у є: вистрибування з присіду вгору; стрибки з місця в довжину та висоту; стрибки в «глибину» з наступним вистрибуванням угору; метання малого м’яча; серійні стрибки з поштовхом однією та двох ніг; кидки і ловлення набивного м’яча (1кг); в и к о н у є:вправи з широкою амплітудою рухів руками і ногами; махові рухи; активні та пасивні нахили; відведення ніг та рук за допомогою партнера; вправи на розтягування; в и к о н у є: рівномірний біг до 1200 м; перемінний біг 200–400-метрових відрізків по черзі с прискореною ходьбою 30–50 м; стрибки через скакалку |
Рухливі, народні, спортивні ігри та естафети | Б е р е у ч а с т ь в рухливих, народних іграх та естафетах |
Клас
Зміст навчального матеріалу | Державні вимоги до рівня загальноосвітньої підготовки учнів |
Теоретико-методичні знання | |
Раціональний руховий режим школяра (добовий, тижневий та протягом року). Форми занять рекреаційної, фізкультурно-оздоровчої та спортивної спрямованості. Відродження Олімпійських ігор сучасності. Засоби розвитку сили, гнучкості та методи контролю. Ознаки перевтоми та засоби їх попередження. Правила безпеки на уроках і під час позаурочних фізкультурних занять | Учень, учениця: п о я с н ю є значення раціонального рухового режиму для здоров’я людини; н а з и в а є форми занять рекреаційної, фізкультурно-оздоровчої та спортивної спрямованості; х а р а к т е р и з у є:відродження Олімпійських ігор сучасності; засоби та методи розвитку сили, гнучкості; ознаки перевтоми; в о л о д і є: методами контролю за розвитком сили, гнучкості; засобами самоконтролю за адекватністю фізичних навантажень за суб’єктивними відчуттями; д о т р и м у є т ь с яправил безпекина уроках і під час позаурочних фізкуль-турних занять |
Загальна фізична підготовка | |
Стройові вправи ходьба, біг, стрибки; загальнорозвивальні вправи; вправи для формування постави; танцювальні вправи; вправи для розвитку швидкості; вправи для розвитку спритності; вправи для розвитку витривалості; вправи для розвитку сили; вправи для розвитку гнучкості | Учень, учениця: в и к о н у є: шикування та перешикування на місці із зімкнутого двошеренгового строю в одношеренговий; зміна напрямку заходженням плечем; в и к о н у єрізновиди ходьби, бігу, стрибків вивчені в попередніх роках; в и к о н у є: загальнорозвивальні вправи: вправи на місці та в русі, в парах, без предмета, з предметами (м’ячами, обручами, гімнастичними палицями, скакалками, набивними м’ячами (1 кг)), у парах; в и к о н у є:вправи для формування постави та запобігання плоскостопості; в и к о н у є танцювальні вправи; в и к о н у є:повторний біг на відрізках 15–30 м; прискорення до 15 м із різних вихідних положень зі зміною швидкості і напрямку за сигналом; в и к о н у є:різновиди стрибків із завданнями зі зміною напряму;стрибки з поворотами, через різноманітні предмети; акробатичні вправи; подолання смуги перешкод; «човниковий» біг 4×9 м; в и к о н у є:рівномірний біг до 1000 м; перемінний біг 200–400-метрових відрізків зі швидкістю 2–3,5 м/с і 30–50 м прискореного бігу зі швидкістю 4,0–4,5 м/с; стрибки через скакалку; в и к о н у є:згинання і розгинання рук в упорі лежачи (хл) від лави (дівч.); підтягування у висі та у висі лежачи (дівч.); присідання на одній та двох ногах; згинання та розгинання рук в упорі стоячи біля стіни під кутом 45–50°; кидання і ловіння набивного м’яча в парах; в и к о н у є: вправи з широкою амплітудою рухів руками і ногами; махові рухи; активні та пасивні нахили; відведення ніг та рук за допомогою партнера; вправи на розтягування |
Спортивні ігри та естафети | Бере участь у спортивних іграх та естафетах |
Клас
Зміст навчального матеріалу | Державні вимоги до рівня загальноосвітньої підготовки учнів |
Теоретико-методичні знання | |
Визначні спортивні досягнення олімпійців. Основні цінності олімпізму. Правила загартування холо-довими та тепловими процедурами. Допомога при обмороженнях та опіках. Значення занять фізичною культурою та спортом для підтримання розумової працездатності. Засоби розвитку швидкісно-силових якостей та методи контролю. Правила безпеки на уроках і під час позаурочних фізкультурних занять | Учень, учениця: н а в о д и т ь п р и к л а д ивизначних спортивних досяг-нень олімпійців; х а р а к т е р и з у є цінності олімпізму, н а з и в а є: ознаки обмороження, опіків та профілактику їх попередження; правила загартування холодовими та тепловими процедурами; п о я с н ю є значення занять фізичною культурою та спор-том для підтримання розумової працездатності; х а р а к т е р и з у є засоби та методи розвитку швидкісно-силових якостей; д о т р и м у є т ь с яправил безпекина уроках і під час позаурочних фізкультурних занять |
Загальна фізична підготовка | |
Стройові вправи ходьба; біг; стрибки; загальнорозвивальні вправи; вправи для формування по-стави; вправи для розвитку швидкості; вправи для розвитку спритності; вправи для розвитку витривалості; вправи для розвитку сили; вправи для розвитку гнучкості; вправи для розвитку швидкісно-силових якостей | Учень, учениця: в и к о н у є: повороти в русі наліво, направо, команду «Прямо!», організовувальні вправи; в и к о н у є різновиди ходьби, бігу, стрибків; в и к о н у є:вправи в русі, в парах, у трійках, без предмета, з предметами (набивними м’ячами, гантелями, гімнастичними лавами, джгутами); в и к о н у є:вправи для формування постави та запобігання плоскостопості; повторний біг на відрізках 15–30 м, прискорення до 20 м з різних вихідних положень; біг зі зміною швидкості і напрямку за сигналом; в и к о н у є різновиди стрибків із завданнями;стрибки з поворотами, через різноманітні предмети; метання м’яча в ціль; акробатичні вправи; вправи на підвищеній опорі; подолання смуги перешкод, «човниковий» біг 4×9 м; естафети, що складаються із комбінованих вправ; в и к о н у є:рівномірний біг до 1500 м; чергування бігу та ходьби на дистанції до 1700 м; стрибки через скакалку; в и к о н у є: згинання і розгинання рук в упорі лежачи; підтягування у висі та у висі лежачи на перекладині; присідання на одній та двох ногах; пересування в упорі на руках; вправи з гантелями, гумовими джгутами; в и к о н у є: вправи з широкою амплітудою рухів руками і ногами; махові рухи; активні та пасивні нахили; відведення ніг та рук за допомогою партне-ра; вправи на розтягування; вправи з гімнастичною палицею або скакалкою, складеною вчетверо; в и к о н у є стрибки на одній та двох ногах у довжину та висоту; перестрибування через перешкоди, відштовхуючись однією та двома ногами; вистрибування з присіду; кидки і ловіння набивного м’яча (1 кг) в парах; кидки набивного м’яча (1 кг) різними способами; |
Спортивні ігри | Б е р е у ч а с т ь у спортивних іграх; д о т р и м у є т ь с яправил безпекина уроках і під час позаурочних фізкуль-турних занять |
Клас
Зміст навчального матеріалу | Державні вимоги до рівня загальноосвітньої підготовки учнів |
Теоретико-методичні знання | |
Основи раціонального харчування. Олімпійська Україна. Національний олімпійський комітет України. Правила самостійних занять фізичними вправами. Перша долікарська допомога при травмах (забій, вивих, перелом, розтягнення). Правила безпеки на уроках і під час позаурочних фізкуль-турних занять. | Учень, учениця: п о я с н ю є основираціональногохарчування; н а з и в а є: досягнення українських олімпійців на міжнародній арені, значення Національного олімпійського комітету України для розвитку спорту; х а р а к т е р и з у є правила самостійних занять фізичними вправами; м а є у я в л е н н я про правила першої долікарської допомоги під час травм; д о т р и м у є т ь с яправил безпекина уроках і під час позаурочних фізкуль-турних занять; |
Загальна фізична підготовка | |
Стройові вправи; ходьба; біг; стрибки; загальнорозвивальні вправи; вправи для формування та корекції постави; вправи для розвитку швидкості; вправи для розвитку спритності; вправи для розвитку витривалості; вправи для розвитку сили; вправи для розвитку гнучкості; вправи для розвитку швидкісно-силових якостей | Учень, учениця: в и к о н у є: організовувальні вправи, поворот кругом в русі; в и к о н у є різновидиходьби, бігу, стрибків; в и к о н у є:загальнорозвивальні вправи; вправи в русі, в парах, у трійках, у групах, із предметами – набивними м’ячами, гімнастичними лавами, джгутами; в и к о н у є:вправи для формування постави та запобігання плоскостопості; в и к о н у є:повторний біг на відрізках 30–60 м; прискорення до 30 м з різних вихідних положень; біг зі зміною швидкості й напрямку за сигналом; в и к о н у є:різновиди стрибків із завданнями;стрибки з поворотами, через різноманітні предмети; подолання смуги перешкод, «човниковий» біг 4×9 м; рівномірний біг до 1500 м; біг 300–400 м з інтервалом по 1–2–3 рази; біг у перемінному темпі до 2000 м; стрибки через скакалку; в и к о н у є:згинання і розгинання рук в упорі лежачи; підтягування у висі та у висі лежачи на перекладині; присідання на одній та двох ногах; вправи з гантелями, з подоланням ваги партнера, вправи на силових тренажерах; в и к о н у є: вправи з широкою амплітудою рухів руками й ногами; махові рухи; активні та пасивні нахили; вправи на розтягування; вправи з гімнастичною палицею або скакалкою, складеною вчетверо; в и к о н у є:стрибки з місця в довжину та висоту; серійні стрибки з поштовхом однієї та двох ніг; вистрибування з присіду; стрибки «в глибину» з наступним вистрибуванням угору; кидки і ловлення набивного м’яча (1 кг) в парах |
Спортивні ігри | Бере участь у спортивних іграх |