У системах адміністративного управління інформація передається як шляхом перенесення (перевезення) інформаційних документів кур'єром (або по пошті), так і з використанням систем автоматизованої передачі інформації по
каналах зв'язку.
Ручна і механічна перевезення документів - поширений спосіб передачі інформації в установах. Цей спосіб при мінімальних капітальних витратах повністю забезпечує достовірність передачі інформації, попередньо зафіксованої на документах і проконтролювати безпосередньо в пунктах її реєстрації Оперативність (швидкість) передачі дуже низька і може задовольнити лише дуже невибагливого користувача. Для оперативної передачі інформації використовують системи автоматизованої передачі інформації - системи адміністративно-управлінської зв'язку.
Сукупність усіх коштів, службовців передачі інформації, будемо називав системою передачі інформації (СП).
Джерело і споживач інформації є абонентами системи передачі. Ліцентамі можуть бути ЕОМ, системи зберігання інформації, різного роду датчики і виконавчі пристрої, а також люди. У складі структури СП можна виділити: кану передачі (канал зв'язку), передавач інформації, приймач інформації.
Передавач служить для перетворення надходить від абонента повідомлення в сигнал, що передається по каналу зв'язку; приймач - для зворотного перетворення сигналу в повідомлення, яке надходить абоненту.
В ідеальному випадку при передачі має бути однозначна відповідність між переданим і одержуваним повідомленнями. Однак під впливом перешкод, що виникають в каналі зв'язку, в приймачі і передавачі, це відповідність може бути порушено, і тоді говорять про недостовірною передачі інформації.
Основними якісними показниками системи передачі інформації є:
· пропускна здатність,
· достовірність,
· надійність роботи.
Пропускна здатність системи передачі інформації - найбільше теоретично досяжне кількість інформації, яке може бути передане по системі за одиницю часу. Пропускна здатність системи обумовлюється швидкістю перетворення інформації в передавачі і приймачі та допустимою швидкістю передачі інформації по каналу зв'язку, обумовленою фізичними властивостями каналу зв'язку та сигналу,
Достовірність передачі інформації - передача інформації без її спотворення.
Надійність каналу зв'язку - повне і правильне виконання системою всіх своїх функцій.
Швидкість передачі дискретної інформації по каналу зв'язку вимірюється в бодах. Один бод - це така швидкість, коли передається один біт в секунду (1 бод = 1 біт / с; 1 Кбод = 103 бет / с; 1Мбод = 106 біт / с). [6, с.74]
Канали зв'язку
Канали зв'язку (КС) є загальним ланкою будь-якої системи передачі інформації. За фізичну природу канали зв'язку діляться наступним чином:
• Механічні - використовуються для передачі матеріальних носіїв інформації;
• Акустичні-передають звуковий сигнал;
• Оптичні - передають світловий сигнал;
• Електричні - передають електричний сигнал.
Електричні канали зв'язку можуть бути провідні та безпровідні (або радіоканали).
За формою подання переданої інформації канали зв'язку діляться на аналогові і дискретні. За аналоговим каналам передається інформація, представлена в безперервній формі, тобто у вигляді безперервного ряду значень будь-якої фізичної величини. За дискретним каналам передається інформація, подана у вигляді дискретних (цифрових, імпульсних) сигналів тієї чи іншої фізичної природи.
У системах адміністративно-управлінської зв'язку найчастіше використовуються електричні провідні канали зв'язку. За пропускної спроможності їх можна класифікувати на види:
• низькошвидкісні, швидкість передачі інформації в яких від 50 до 200 бод; це дискретні (телеграфні) канали зв'язку, як комутовані (абонентський
телеграф), так і некомутовані;
• середньошвидкісні, використовують аналогові (телефонні) лінії зв'язку; швидкість передачі в них від 300 до 9600 бод, а в нових стандартах МККТТ до 33600 бод (стандарт V.34 бис);
• високошвидкісні (широкосмугові), що забезпечують швидкість пере- дачі інформації вище 36000 бод; по цих каналах зв'язку можна передавати і дискретну, і аналогову інформацію.
Фізичним середовищем передачі інформації в низькошвидкісних і середньошвидкісних. До звичайно є групи або паралельних дротів, або скручених дротів, званих вита пара (скручування дротів зменшує вплив зовнішніх перешкод).
У широкосмугових КС використовуються коаксіальні кабелі, оптоволоконні кабелі радіохвилеводи. До широкосмуговим відносяться і бездротові радіоканали зв'язку. Можливості широкосмугових каналів зв'язку величезні. Наприклад, по одному каналу-радіволноводу для міліметрових хвиль можна одночасно організувати кілька тисяч телефонних каналів, кілька тисяч відеотелефонії та близько тисячі телевізійних, при цьому швидкість передачі може складати кілька мільйонів бод. Не менше можливості і у волоконно-оптичних каналів.
Телефонні канали зв'язку є найбільш розгалуженими й широко використовуваними. За телефонним КС здійснюється передача звукових (тональних) і факсимільних повідомлень, вони є основою побудови інформаційно-довідкових систем, систем електронної пошти і обчислювальних мереж (у тому числі таких глобальних, як Internet, FidoNet, UseNet, Relcom).