Мета. Ознайомитися з методикою визначення економічної ефективності АІС і набути практичні навики в розрахунку показників економічної ефективності.
Контрольні питання
1. Дайте поняття ефективності АІС.
2. Сформулюйте основну мету дослідження ефективності АІС.
3. Яка суть проблеми визначення ефективності АІС?
4. Назвіть джерела ефективності АІС.
5. Які чинники враховуються при визначенні ефективності АІС?
6. Перелічіть склад одноразових затрат на створення і функціонування АІС. Дайте їм коротку характеристику.
7. Перелічіть показники економічної ефективності АІС.
8. У чому суть методики визначення показників економічної ефективності АІС?
9. Які шляхи підвищення ефективності автоматизованої обробки економічної інформації в споживчій кооперації?
Завдання для лабораторних занять і самостійної роботи
ЗАВДАННЯ 1. Розрахувати показники економічної ефективності АІС ОСС і зробити висновки про доцільність розробки і впровадження АІС.
Початкові дані: показники, досягнуті в результаті впровадження АІС ОСС, а також затрати, пов'язані з розробкою і впровадженням АІС (табл. 25—26).
Таблиця 25
РОЗРАХУНОК ЕКОНОМІЇ ЗА РАХУНОК ПЕРЕХОДУ ВІД РУЧНОЇ ОБРОБКИ ІНФОРМАЦІЇ ДО КОМП'ЮТЕРНОЇ
* Дані взяті з книги Дипломное и курсовое проектирование по машинной обработке экономической информации: Учеб. пособие/ А. В. Абанина и др. — М: Финансы и статистика.— М., 1985.
" Дані з практики роботи інформаційних фірм м. Львова.
Методичні вказівки
Розрізняють пряму і непряму ефективність АІС. Економічна ефективність АІС досягається за рахунок економії коштів, отриманих від автоматизації управлінських робіт і покращення економічних показників торговельно-господарської діяльності. Економічна ефективність АІС забезпечується під впливом ряду факторів, які піддаються кількісній оцінці: ріст товарообігу, прибутку, продуктивності праці, зниження витрат обігу, прискорення обіговості товарів та ін. Однак встановити точну ступінь впливу АІС на покращення кожного показника досить важко.
Загальна ефективність АІС складається з прямої Еп і непрямої ЕИ, від загальної ефективності необхідно відрахувати екс-
плуатаційні витрати Сексп на функціонування АІС. Тоді формула загальної ефективності приймає вигляд:
Економію за рахунок зниження витрат обігу визначають таким чином:
Таблиця 26
ПОКАЗНИКИ, ЩО ХАРАКТЕРИЗУЮТЬ РЕЗУЛЬТАТИ РОЗРОБКИ І ВПРОВАДЖЕННЯ АІС*
Дані умовні.
І
Одноразові затрати на створення АІС складаються з перед виробничих затрат і капітальних вкладень в АІС, тобто |
Галузевий нормативний коефіцієнт ефективності капітальних вкладень на заходи по впровадженню комп'ютерної техніки для споживчої кооперації становить 0,29. В тих випадках, коли E;J >0,29, створення і функціонування АІС вважається ефективним.
Висновки
1. Розрахунок економічної ефективності АІС базується на загальних принципах оцінки ефективності використання ресурсів. Цей розрахунок полягає в співс-тавленні затрат ресурсів і обумовленого цими затратами ефекту. В залежності від рівня управління економічний ефект може виражатися різними показниками: приріст національного доходу, товарообігу, валового доходу тощо. Ефект може проявлятися у зниженні собівартості обробки даних, можливості побудови нових звітів, підвищенні якості звітів.
2. Економічний ефект завжди пов'язаний з затратами одного або декількох видів ресурсів. Відношення отриманого ефекту до затрат характеризує економічну ефективність цих затрат.
3. Для визначення економічної ефективності від впровадження та експлуатації АІС необхідно кількісно оцінити ефект, отриманий в результаті функціонування цієї системи, і загальні затрати, пов'язані з її проектуванням, впровадженням і експлуатацією.
4. Обгрунтування економічної ефективності та її розрахунок необхідні для:
• визначення доцільності вилучення значних коштів на придбання комп'ютерної техніки, інформаційного, програмного забезпечення і розробку проектів;
• вибору економічно найбільш вигідного варіанту системи;
• визначення черговості впровадження АІС;
• оцінки впливу АІС на показники діяльності торговельного підприємства.