Мета. Проробити на ПК основні питання організації автоматизованої обробки даних на автоматизованому робочому місці спеціалістів торговельного підприємства в рамках єдиної інтегрованої системи обробки економічної інформації на підприємстві; розвинути навики застосування теоретичних знань, отриманих при формалізації економічних задач, які розе 'язуються на ПК.
Контрольні питання
1. Які визначальні фактори вибору структури задач торговельного підприємства? Дайте їм коротку характеристику.
2. Які Ви знаєте основні етапи постановки економічної задачі?
3. Охарактеризуйте етапи постановки економічної задачі.
4. Яка роль замовника в постановці економічної задачі?
5. Які властивості алгоритмів розв'язку економічних задач? Дайте коротку характеристику алгоритмам, з якими Ви знайомі.
6. В чому полягає значення технології постановки економічної задачі для подальшого проектування АІС?
Завдання для лабораторних занять і самостійної роботи
ЗАВДАННЯ 1. Спроектувати постановку задачі обліку реалізованого попиту.
Початкові дані. В кожній секції відділу «Взуїтя» здійснюється облік попиту за даними чеків ЕККА, які включають такі реквізи-
4*
ти: групу товарів, номенклатурний номер (код) товару, споживчу характеристику товару (ріст, розмір), код постачальника.
Нормативно-довідкова інформація містить довідник товарів.
Вихідна машинограма містить інформацію про реалізацію товарів по декадах поточного місяця та включає реквізити: постачальника, назву товару, розмір, ріст, кількість продажу за декаду, кількість продажу з початку місяця, питому вагу продажу товарів за кількістю з початку місяця.
ЗАВДАННЯ 2. Спроектувати постановку задачі обліку реалізованого попиту на гуртовій базі.
Початкові дані. Вхідною інформацією є масив реалізації товару (MRT), який містить такі реквізити: номер і дату документу, код складу, код покупця, код товару, назву товару, ціну товару, одиницю виміру, кількість та суму реалізації товару, підсумок за сумою реалізації товару (разом до розрахунку).
Нормативно-довідковою інформацією для розв'язку задачі є: довідник товарів, довідник одиниць виміру, довідник торговельних підприємств і організацій, довідник підрозділів гуртової бази.
В результаті розв'язку задачі видається відомість «Облік реа
лізованого попиту за_____ рік по гуртовій базі» і формується ви
хідний масив REAL. Відомість містить такі реквізити: назву то
вару, ціну товару, назву одиниці виміру, запаси товару на
початок місяця (кількість, сума), поступило за місяць (кількість,
сума), реалізовано за місяць (кількість, сума), з початку року (кі
лькість, сума), % нереалізованих товарів (за сумою).
ЗАВДАННЯ 3. Спроектувати постановку задачі прогнозування попиту методом кореляційно-регресивного аналізу.
Початкові дані. Вхідною інформацією задачі є масив REAL, описаний як вихідний в завданні 2.
Нормативно-довідковою інформацією служить довідник товарів, описаний в завданні 6, довідник одиниць виміру, довідник покупців та постачальників.
В результаті розв'язку задачі видається вихідна машинограма
«Прогноз попиту за______ рік по гуртовій базі», яка містить такі
реквізити: назву товару, одиницю виміру, середньозважену ціна, реалізований попит (за три попередні роки), прогноз попиту на наступний рік.
ЗАВДАННЯ 4. Спроектувати постановку задачі прогнозування попиту методом трендових моделей.
Вхідна і вихідна інформація задачі описана в завданні 3.
ЗАВДАННЯ 5. Спроектувати постановку задачі розрахунку місткості ринку і частки підприємства на ньому.
Початкові дані.
• Масив статистичних даних про виробництво товарів у країні (VIR), який містить реквізити: період, код товару, код одиниці виміру, вироблено (в натуральних і вартісних показниках).
• Масив статистичних даних про запаси товарів на складах підприємства (ZAPP), який містить реквізити: період, код товару, код одиниці виміру, запаси (в натуральних і вартісних показниках).
• Масив статистичних даних про запаси товарів у торгівлі (ZAPT), який містить реквізити: період, код товару, код одиниці виміру, запаси (в натуральних і вартісних показниках).
• Масив статистичних даних про експорт товарів (EKS), який містить реквізити: період, код країни покупця, код товару, код одиниці виміру, експорт (в натуральних і вартісних показниках).
• Масив статистичних даних про імпорт товарів (IMP), який містить реквізити: період, код країни постачальника, код товару, код одиниці виміру, імпорт (в натуральних і вартісних показниках).
• Масив постачання (DOG), який містить такі реквізити: період, код постачальника, код покупця, номер угоди, код товару, код одиниці виміру, кількості по періодах, код виду ціни, ціна товару за угодою, умови постачання.
• Масив продажу (PROD), який містить такі реквізити: період, код, код постачальника, код покупця, код операції руху товару, обгрунтування продажу (номер угоди, номер накладної), код товару, код одиниці виміру, кількість, код виду цін, ціна, націнки, знижки, вартість товару, вартість тари, транспортні витрати, ПДВ, підсумок по документу за вартістю товару і тари.
• Довідник товарів DTOV, який містить реквізити: код товару, код одиниці виміру, назва товару, термін зберігання.
В результаті розв'язку задачі формується вихідний масив місткості ринку і частки підприємства на ньому, який записується на диск, а також машинограма «Динаміка часток товарів підприємства на ринку». Відомість містить такі реквізити: товар, код товару, частки ринку в % за попередні роки, висновок про частку ринку.
ЗАВДАННЯ 6. Спроектувати постановку задачі розрахунку потреби у товарах.
Початкові дані.
• Масив норм споживання товарів на душу населення (NSPO), який містить реквізити: період, код товару, код одиниці виміру, вид норми, норму споживання на душу населення.
• Масив статистичних даних про кількість населення (NAS), який містить реквізити: період, код регіону (області), кількість.
• Довідник товарів (DTOV), який містить реквізити: код товару, код одиниці виміру, назву товару, термін зберігання.
В результаті розв'язку задачі формується вихідний масив розрахунку потреби у товарах, який зберігається на диску, а також вихідна машинограма «Відомість потреби в плодоовочевій продукції по області на наступний рік». Відомість містить такі реквізити: назву товару, норму споживання на душу населення, прогнозну кількість населення на наступний рік, прогнозну потребу в товарі на наступний рік (тис. тон).
ЗАВДАННЯ 7. Спроектувати постановку задачі «Аналіз забезпеченості ринку плодоовочевою продукцією по області в заданому році».
Початкові дані.
• Масив NSPO, реквізити якого описані в завданні 6.
• Масив DTOV, реквізити якого описані в завданні 6.
• Довідник сегментів ринку (DSEG), який містить реквізити: код регіону, назву, характеристику, період;
• Масив нормативної потреби в товарах (POTTVN), який містить реквізити: період, код ринку, код товару, код одиниці виміру, сегмент ринку, код групи споживачів, потребу в товарі (у натуральних і вартісних показниках);
• Масив статистичних даних про фактичний продаж товарів (PRODTF), який містить реквізити: період, код регіону, код товару, код одиниці виміру, фактичний продаж (у натуральних і вартісних показниках);
• Масив PROD, який містить реквізити: період, код підприємства, код постачальника продукції, код операції руху товарів, код покупця, обгрунтування продажу (номер угоди, номер накладної), код товару, код одиниці виміру, кількість, код виду цін, ціну, націнки, знижки, вартість товару, вартість тари, транспортні витрати, ПДВ, підсумки по документу за вартістю.
Вихідним документом задачі є «Відомість забезпеченості ринку плодоовочевою продукцією по області в заданому році», яка включає реквізити: назву товару, підсумки (по області, по фірмі), нормативна потреба (в тис. тон), фактична реалізація в заданому році (тис. тон), відхилення (тис. тон), частка на ринку.
ЗАВДАННЯ 8. Спроектувати постановку задачі «Аналіз кон'юнктури ринку на товари підприємства AT «Електрон» за заданий квартал заданого року».
Початкові дані.
• Масив статистичних даних про виробництво товарів (VIR), який містить реквізити: період, код товару, код одиниці виміру, вироблено (у натуральних і вартісних показниках).
• Масив статистичних даних про запаси товарів (ZALP), який містить реквізити: період, код товару, код одиниці виміру, запаси (у натуральних і вартісних показниках).
• Масив PROD, який містить реквізити: період, код підприємства, код постачальника товарів, код операції руху товарів, код покупця, обгрунтування продажу (номер договору), номер документу, код продукції, код одиниці виміру, кількість, код виду цін, ціна, націнки, знижки, вартість товарів, вартість тари, транспортні витрати, ПДВ, всього по документу за вартістю.
• Довідник товарів DTOV, який описаний у завданні 6.
В результаті розв'язку задачі формується «Відомість аналізу кон'юнктури ринку на товари підприємства AT «Електрон» за заданий квартал заданого року», яка містить: назву товару, запаси на початок періоду (шт.), обсяги виробництва і продажу товару (шт.) по місяцях заданого кварталу, запаси на кінець періоду (шт.), характеристику попиту (стабільний, підвищений, зменшений).
ЗАВДАННЯ 9. Спроектувати постановку задачі «Управління товарними запасами».
Початкові дані.
• Масив прогнозованої реалізації товарів, який описаний у завданні 3.
• Масив товарів у дорозі (MTD), який містить реквізити: код торговельного підприємства, код постачальника, код товару, код виду обігу, код одиниці виміру, номер угоди, план поступлення за період в кількісних та вартісних показниках, фактичне поступлення в кількісних та вартісних показниках.
• Масив товарів сезонного зберігання, який формується на підставі переліку товарів сезонного зберігання.
• Масив виконання договірних зобов'язань постачальниками (MWDZDP), який містить реквізити: код торговельного підприємства, код постачальника, код товару, код виду обігу, код одиниці виміру, номер договору, план поступлення за період в кількісних та вартісних показниках, фактичне поступлення в кількісних та вартісних показниках.
• Довідники товарів, одиниць виміру, постачальників, частота поставки товарів.
Вихідним документом задачі є машинограма «Нормативи запасів товарів поточного зберігання на торговій базі», яка містить реквізити: назву і код товару (товарної групи), запаси поточного зберігання (в сумі і днях), норматив запасів товарів поточного зберігання (мінімальний, максимальний) в сумі і днях. В результаті розв'язку задачі формується також вихідний масив нормативів товарних запасів, який записується на диск.
Завдання 10. Спроектувати постановку задачі про виконання плану по праці працівників торгівлі РСС за квартал.
Початкові дані.
• Відомість про фонд оплати праці за звітній квартал за спис-ковим складом.
• Відомість про нарахування із фонду соціального розвитку за звітний квартал.
• Відомість про фактичний товарообіг із форми 3-торг.
Нормативно-довідкова інформація^
• Загальнодержавний класифікатор галузей народного господарства.
• Довідник посад, окладів, штатних одиниць.
• Довідник встановленого середньомісячного фонду оплати праці.
• Довідник планового середньомісячного фонду оплати праці.
В результаті розв'язку задачі формується масив інформації, який записується на диск. Масив містить дані про середньоспискову кількість працівників з початку року, про фактичний фонд оплати праці з початку року, про фактичні виплати з фонду соціального розвитку з початку року.
Вихідною інформацією задачі є машинограма «Звіт про вико
нання плану з праці за заданий квартал по торгівлі______ РСС»,
яка містить реквізити: назву галузі, середньоспискову кількість
працівників за звітний квартал з початку року, плановий фонд оплати праці працівників спискового складу, в т.ч. згідно плану на звітний квартал, і суму нарахованої зарплати за звітний квартал і з початку року, суму нарахованої зарплати з фонду соціального розвитку за звітний квартал і з початку року, фонд заробітної плати в процентах до обігу, в т.ч. за планом на звітний квартал.
Методичні вказівки
Документ «Постановка економічної задачі» складається з таких розділів:
1. Характеристика задачі (комплексу задач);
2. Вихідна інформація;
3. Вхідна інформація.
Допускається включення документа «Опис алгоритму» окремим розділом в документ «Постановка економічної задачі», тоді цей розділ розташовується після розділу «Вхідна інформація».
Розділ «Характеристика комплексу задач» висвітлює необхідність і мету розв'язку задачі, призначення і організаційно-економічна сутність задачі. В розділі обґрунтовується вибір задачі, вказуються підрозділи підприємства, які будуть використовувати результати розв'язку. Обов'язково визначаються періодичність і час розв'язку задачі, методи збору і передачі інформації, порядок її контролю і коригування.
В постановці задачі визначається її місце в складі відповідного комплексу задач, якщо вона не автономна. Розробляється також схема інформаційних зв'язків або інформаційна модель задачі.
При постановці оптимізаційної задачі формулюються її критерій оптимізації та обмеження.
В цьому ж розділі наводяться вимоги до режиму розв'язку задачі (комплексу задач) в системі автоматизованої обробки даних, а також дані про можливі варіанти розв'язку задачі, про виявлення помилок в початкових даних, про надходження коректур тощо. Для кожного варіанту визначаються: результати і вид їх відображення; терміни зберігання в ПК; порядок розв'язку задачі і час, необхідний для кожного варіанту; склад необхідних пристроїв ПК; способи передачі, зберігання, контролю початкових даних і порядок оперативного виправлення помилок.
В розділі «Вихідна інформація» наводяться форми машинограм (назви граф) і описуються перелік вихідних повідомлень (табл.9) і їх структурних одиниць (табл. 10).
Таблиця 9
ОПИС ВИХІДНИХ ПОВІДОМЛЕНЬ.
№ | Ідентифікатор | Форма подання | Періодичність видачі | Терміни видачі | Користувачі |
І |
Таблиця 10
ПЕРЕЛІК СТРУКТУРНИХ ОДИНИЦЬ ВИХІДНИХ ПОВІДОМЛЕНЬ
Назва структурної одиниці | Ідентифікатор вихідного повідомлення | Умовне позначення | Значність |
Розділ «Вхідна інформація» містить: перелік і опис вхідних повідомлень (документів, масивів), перелік і опис структурних одиниць інформації вхідних повідомлень (табл. 11—12.)
Таблиця 11
ПЕРЕЛІК І ОПИС ВХІДНИХ ПОВІДОМЛЕНЬ
Назва вхідного повідомлення | Ідентифікатор | Форма подання і вимоги до неї | Термін і частота надходження | Джерело інформації |
Таблиця 12
ПЕРЕЛІК І ОПИС СТРУКТУРНИХ ОДИНИЦЬ ВХІДНИХ ПОВІДОМЛЕНЬ
Назва структурної одиниці | Умовне позначення | Значність | Ідентифікатор джерела інформації |
Після опису вхідної інформації згідно стандарту 24.211 — 82 розробляється документ «Алгоритм розв'язку задачі». Цей документ включає такі розділи: вхідна інформація, результати розв'язку, математичний опис, алгоритм розв'язку.
В розділі «Вхідна інформація» наводять перелік масивів, які використовуються при реалізації алгоритму (табл. 13).
Таблиця 13
ПЕРЕЛІК ВХІДНИХ МАСИВІВ, ЯКІ ВИКОРИСТОВУЮТЬСЯ ПРИ РЕАЛІЗАЦІЇ АЛГОРИТМУ
Назва масиву | Ідентифікатор | Максимальне число записів |
В розділі «Результати розв'язку» описуються масиви вихідної інформації, які призначені для видачі вихідних повідомлень (машинограм, відеограм), і масиви інформації, які передаються іншим задачам як вхідні.
В розділі «Математичний опис» наводяться економіко-математичні моделі задач.
В розділі «Алгоритм розв'язку» згідно зі стандартом наводиться набір правил, які однозначно описують зміст і послідовність виконання операцій для побудови розв'язку заданої задачі (або класу задач, який включає задану) за скінчену кількість кроків.
Існує декілька способів опису алгоритмів: словесний, форму-льно-словесний, графічний (звичайні та структуровані блок-схеми), операторні схеми, тощо.
Графічний спосіб опису алгоритмів — це відображення логі-ко-математичної структури алгоритму, при якому усі кроки процесу обробки даних представляються геометричними фігурами (блоками), які мають строго визначену форму відповідно до змісту операцій, що реалізуються цими кроками.
Розробка графічного опису алгоритмів здійснюється відповідно до вимог Стандарту 19.701-90 — «Схеми алгоритмів програм, даних і систем. Умовні позначення і правила виконання» і стандарту 19.003-80 «Схеми алгоритмів і програм. Позначення умовно-графічні» (додаток 2).
Постановку економічної задачі розглянемо на прикладі задачі «Облік реалізованого попиту роздрібного торговельного підприємства».
1. Характеристика задачі
Задача «Облік реалізованого попиту роздрібного торговельного підприємства» є складовою частиною підсистеми «Вивчення та прогнозування купівельного попиту» і призначена для прийняття обгрунтованих рішень з планування виробництва товарів і комерційних рішень, пов'язаних з постачанням і реалізацією товарів.
Мета задачі: автоматизація оперативного обліку реалізованого попиту в асортиментному розрізі і в розрізі підприємств-виробників, а також контроль за виконанням плану товарообігу.
Періодичність розв'язку задачі: щодекадно і щомісячно. Збір і обробка інформації про реалізований попит в комп'ютерних системах здійснюється автоматично за допомогою касових терміналів (касових апаратів, фіскальних друкарок тощо), які мають безпосередній зв'язок з ПК.
При розв'язку цієї задачі вхідною інформацією є такі масиви:
• реалізація товарів (РТ);
• довідник товарів (ДНТ);
• довідник одиниць-виміру (ДОВ);
• довідник підприємств виробників (ДПВ);
• план реалізації товарів (ПРТ).
Вхідний масив РТ створюється на підставі інформації про продаж товарів, яка формується в комп'ютері при друку касових чеків.
В результаті розв'язку задачі формується вихідний документ (машинограма) «Відомість обліку реалізації товарів в асортименті в розрізі декад поточного місяця і підприємств-виробників» (форма МГ 001).
Користувачами вихідної інформації задачі є керівники роздрібного торговельного підприємства. Дані, які містяться в базі даних, і відомості можуть бути використані для контролю і аналізу виконання планів товарообігу, для контролю щоденних обсягів реалізації, для вивчення попиту на товари-аналоги, які виробляються різними підприємствами.
2. Вихідна інформація
ВІДОМІСТЬ ОБЛІКУ РЕАЛІЗАЦІЇ ТОВАРІВ
МГ 001
Роздрібне торговельне підприємство ______________________
Місяць____________
Декада________________
Назва виробника | Назва товару | Од. вим. | Реалізація за декаду | Реалізація з початку місяця | Питома вага продажу товарів в кількості | |||
Кількість | Сума | Кількість | Сума | За декаду | 3 початку місяця | |||
Форма передбачає впорядкування та підсумки за виробниками товарів та кодами товарів:
• разом за кодом товару;
• разом за підприємством виробника.
Перелік і опис вихідних повідомлень, отриманих в результаті розв'язку задачі «Облік реалізованого попиту», представлений в табл. 14.
Таблиця 14
ОПИС ВИХІДНИХ ПОВІДОМЛЕНЬ
№ | Ідентифікатор | Форма подання | Періодичність видачі | Терміни видачі | Користувачі |
МГ001 | Машинограма | Щодекадно, щомісячно | 11, 21 числа кожного місяця і 1 числа наступного місяця | Директор підприємства, заступник директора з комерції, служба маркетингу |
Перелік і опис структурних одиниць вихідних повідомлень представлений в табл. 15.
Таблиця 15
ПЕРЕЛІК СТРУКТУРНИХ ОДИНИЦЬ ВИХІДНИХ ПОВІДОМЛЕНЬ
Назва структурної одиниці | Ідентифікатор вихідного повідомлення | Умовне позначення | Значність |
Назва підприємства-виробника | МГ001 | нпв | Х(25) |
Назва товару | МГ001 | нт | А(30) |
Одиниця виміру | МГ001 | ов | А(6) |
Реалізація за декаду (кількість) | МГ001 | РДк | N(5) |
Реалізація за декаду (сума) | МГ001 | РДс | N(7.2) |
Реалізація з початку місяця (кількість) | МГ001 | РМк | N(5) |
Реалізація з початку місяця (сума) | МГ001 | РМс | N(7.2) |
Питома вага продажу товару за декаду (кількість) | МГ001 | ПВд | N(3.1) |
Питома вага продажу товару за декаду (сума) | МГ001 | ПВм | N(3.1) |
Примітка: X — символьна інформація; А — алфавітна інформація; N — числова інформація.
3. Вхідна інформація
Перелік і опис вхідних повідомлень наведено в табл. 16.
Таблиця 16
ПЕРЕЛІК І ОПИС ВХІДНИХ ПОВІДОМЛЕНЬ
Назва вхідного повідомлення | Ідентифікатор | Форма подання і вимоги до неї | Термін і частота надходження | Джерела інформації |
Реалізація товарів | РТ | МД | Щоденно | Чек та інформація штрих-коду |
Довідник товарів | днт | мд | За потребою | БД |
Довідник одиниць виміру | ДОВ | МД | Щоденно | БД |
Довідник підпри-ємств-виробників | ДПВ | мд | Щоденно | БД |
Довідник плану реалізації товарів за місяць | ПРТ | МД | 1 раз в місяць | БД |
Перелік і опис структурних одиниць інформації вхідних повідомлень представлений в табл. 17.
Таблиця 17
ПЕРЕЛІК І ОПИС СТРУКТУРНИХ ОДИНИЦЬ ІНФОРМАЦІЇ ВХІДНИХ ПОВІДОМЛЕНЬ
Назва структурної одиниці | Умовні позначення | Вимоги до точності числового значення | Ідентифікатор джерела інформації |
Код товару | КТ | N(13) | РТ, ДНТ |
Код одиниці виміру | ков | N(3) | РТ, ДОВ |
Код підприємства-ви-робника | кпв | N(4) | РТ, ДПВ |
Дата продажу товару | ДПТ | D | РТ |
Кількість | КІЛ | N(5.2) | РТ |
Примітка. D — дані типу дата.
Для розшифрування кодів товарів, виробників, одиниць виміру тощо створюються масиви нормативно-довідкової інформації (довідники). Довідник представляє собою таблицю, в якій кожен об'єкт характеризується назвою, кодом та іншими додатковими характеристиками. Передбачається, що в довіднику кожен код зустрічається лише один раз. Наприклад, в довідниках-цінниках представлена вся номенклатура товарів, їх одиниці виміру і ціни, в довідниках планової інформації містяться дані про планові завдання підприємства.
В нашому прикладі для розв'язку задачі на ПК використовуються чотири довідники (табл. 16).
Перелік і опис структурних одиниць нормативно-довідкової інформації представлений в табл. 18.
Таблиця 18
ПЕРЕЛІК І ОПИС СТРУКТУРНИХ ОДИНИЦЬ НОРМАТИВНО-ДОВІДКОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ
Ідентифікатор довідника | Начва структурної одиниці інформації | Умовне позначення | Вимоги до точності числового значення |
ДНТ | Код товару Назва товару Код одиниці виміру Ціна товару | КТ НТ ков ЦІН | N(13) А(30) N(3) N(3.2) |
ДОВ | Код одиниці виміру Одиниця виміру | ков ов | N(3) А(6) |
ДПВ | Код підприємства- виробника Назва підприємства- виробника | КПВ НПВ | N(4) А(25) |
ПРТ | Код товару План реалізації за місяць (кількість) | кт ПРМК | N(13) N(5) |
4. Алгоритм розв'язку задачі
Алгоритм подається у вигляді схеми відповідно до вимог державного стандарту 19.701-90 — «Схеми алгоритмів, програм даних і систем. Умовні позначення і правила виконання». Умовні позначення схем винесені в додаток.
Блок-схема алгоритму побудови відомості «Облік реалізованого попиту в асортименті з початку поточного місяця за декадами і виробниками» (форма МГ 001) представлена на рис. 14.
Рис. 14. Блок-схема алгоритму побудови на ПК вихідного документу МГ001
Опис рисунку 14
Блок 1. Інформація штрихового коду товарів зчитується сканером на касі і записується на диск, утворюючи масив РТ.
Блок 2. Інформація про друк касового чеку записується на диск, доповнюючи масив РТ.
Блок 3. Масив РТ упорядковується за кодами товарів або за кодами виробників.
Блок 4. На базі упорядкованого таким чином масиву РТ утворюється масив НМ агрегованих даних за періодами і порівнюється масивом плану реалізації товарів за періодами (ПРТ). Блок обчислює:
а) обсяги реалізації кожного товару за період;
б) обсяги реалізації товарів в розрізі виробників;
г) питому вагу продажу товарів в кількості і з початку поточного місяця за декадами.
Блок 5. З використанням нормативно-довідкової інформації будується форма МГ-001 і виводиться на друк або на екран дисплея.
Висновки
Постановка економічної задачі для її переведення на нову технологію виконується за участю працівників торговельного підприємства — менеджерів та товаро-знавців-експертів згідно описаної методики. Тому цією методикою повинні володіти не лише проектувальники, а і кожен з названих працівників підприємства.
_ТЕМА 5