1. Хворий А., віком 33 роки, був збитий автомобілем при ШТП. При огляді травматологом в приймальному відділенні виявлено: болючість в проекції кульшового суглоба, що посилюється при рухах, вкорочення кінцівки до 3 см. Попередній діагноз: закритий медіальний перелом шийки стегнової кістки.
А.Чи може спостерігатися позитивний симптом “прилиплої п’ятки” при цьому пошкодженні?
Б. Яке положення до лінії Розера-Нелатона займає великий вертлюг?
В. Як слід виконати рентгенографію кульшового суглоба?
Г. Чи слід призначати наркотичні анальгетики для знеболення?
Д. Який метод лікування Ви запропонуєте?
2. Хворий Б., віком 60 років, після падіння з велосипеда не в змозі наступити на нижню кінцівку, що вкоротилась, турбує біль в паховій ділянці. Окрім цього, стопа травмованої ноги ротована дозовні. Ургентним травматологом виставлено попередній діагноз: закритий медіальний перелом шийки стегнової кістки зі зміщенням уламків.
А. Чи правильний попередній діагноз?
Б. Яке положення при цьому пошкодженні займає великий вертлюг до лінії Розера-Нелатона?
В. Чи буде спостерігатися позитивний симптом Гірголава, опишіть симптом?
Г. Чи можна стверджувати, що перелом шийки стегнової кістки є вколоченим?
Д. Який метод лікування Ви запропонуєте?
3. Лікарем ”швидкої допомоги” надається допомога хворій Д., віком близько 85 років з попереднім діагнозом: медіальний перелом шийки стегнової кістки.
А. Яке знеболення слід виконати?
Б. Чи слід виконати транспортну іммобілізацію?
В. Чи можна виконувати місцеве знеболення перелому?
Г. Чи настає зрощення цього типу переломів при лікуванні методом ранньої мобілізації?
Д. Який метод лікування Ви запропонуєте?
4. Хвора М., 65 років, перебуває п`ятий день на стаціонарному лікуванні в травматологічному відділенні з приводу закритого медіального перелому шийки стегнової кістки зліва. В анамнезі – побутова травма 6 днів тому, одразу ж після госпіталізації хворій було змонтовано систему скелетного витягу за травмовану нижню кінцівку.
А. Чи доцільно було монтувати систему скелетного витягу, якщо хворій планується оперативне лікування?
Б. Де слід провести спицю для скелетного витягу?
В. Чи слід перед операцією виконати одномоментну репозицію перелому на ортопедичному столі?
Г. В чому полягає одномоментна репозиція за Уїтменом?
Д. Який метод лікування Ви запропонуєте?
5. Хвора М., 39 років, поступила в клініку травматології зі скаргами на біль в ділянці правого колінного суглоба. В положенні лежачи не може підняти ногу, випрямлену в колінному суглобі. Травму отримала при падінні на зігнуту ногу. При огляді колінний суглоб не збільшений в об’ємі, балотація наколінка, який крім цього знаходиться на 2 см вище від здорового. Пальпаторно локальна болючість і ослаблення зв’язки наколінка.
А. Який поставите попередній діагноз?
Б. Який метод слід використати для його уточнення?
В. При уточненні діагнозу який метод лікування ви запропонуєте?
Г. Які методи консервативного лікування ви знаєте?
Д. Які методи оперативного лікування ви знаєте?
6. Хворий С., 32 р., поступив в клініку травматології зі скаргами на біль в ділянці правого колінного суглоба, набряк, біль в суглобі збільшується по внутрішній поверхні при опорі на кінцівку. Травму отримав внаслідок бокового удару. При огляді колінний суглоб збільшений в об’ємі, балотація наколінка, по внутрішній поверхні підшкірний синець, в лежачому положенні помірне вальгусне викривлення гомілки.
А. Який попередній діагноз?
Б. Які додаткові методи обстеження необхідно виконати?
В. Яка тактика лікування?
Г. Які методи консервативного лікування ви знаєте?
Д. Які методи оперативного лікування ви знаєте?
7. Хворий С., 21 рік, поступив в клініку травматології зі скаргами на біль в ділянці правого колінного суглоба, набряк, біль в суглобі зростає при спробі опори на кінцівку. Травму отримав внаслідок удару по задній поверхні гомілки. При огляді колінний суглоб збільшений в об’ємі, балотація наколінка, симптом переднього висувного ящика позитивний.
А. Який попередній діагноз?
Б. Які додаткові методи обстеження необхідно виконати?
В. Яка тактика лікування?
Г. Які методи консервативного лікування Ви знаєте?
Д. Які методи оперативного лікування Ви знаєте?
8. Дівчина, піднімаючись сходами, впала і вдарилася до сходинки. Звернулась в травматологічний пункт. При огляді лівий колінний суглоб збільшений в об’ємі (гемартроз). Відзначається локальна болючість при пальпації наколінка. Згинання колінного суглоба болюче. Розігнуту в колінному суглобі ногу хвора підняти не може. Між фрагментами наколінка пальпаторно визначається щілина.
А. Ваш діагноз?
Б. Які додаткові дослідження слід виконати?
В. Яка лікувальна тактика в залежності від результатів додаткового обстеження?
Г. Термін іммобілізації та непрацездатності?
Д. Яка післяіммобілізаційна реабілітація?
9. Жінка похилого віку при падінні одержала травму правого колінного суглоба. У травматологічний пункт звернулася через 2 дні після травми. Турбує біль в колінному суглобі. Об’єктивно: правий колінний суглоб збільшений в об’ємі, контури його згладжені. При пальпації в суглобі визначається рідина, наколінок при натискуванні балотує. Рухи в правому колінному суглобі дещо обмежені і болючі. Нога знаходиться в напівзігнутому положенні.
А. Ваш попередній діагноз?
Б. Які додаткові дослідження слід виконати?
В. Яка лікувальна тактика.
Г. Яка методика її виконання?
Д. Яка необхідна іммобілізація колінного суглоба?
10. Спортсмен отримав травму на тренуванні з вільної боротьби. Удар прийшовся по внутрішній боковій стороні колінного суглоба. Потерпілий звернувся в травматологічний пункт зі скаргами на біль в ділянці травми і нестійкість у колінному суглобі при ходьбі. Об'єктивно: правий колінний суглоб набряклий, контури його згладжені, з внутрішньої сторони значний синець, пальпація внутрішнього виростка стегна підсилює біль.
А. Ваш діагноз?
Б. Які додаткові обстеження необхідно виконати, особливості методики їх виконання?
В. Особливості трактування отриманих результатів?
Г. Яка лікувальна тактика, методика її виконання?
Д. Який термін іммобілізації?
11. На змаганнях з боротьби у спортсмена відбулося різке «перерозгинання» у колінному суглобі. У результаті в суглобі «щось хруснуло» і з’явився сильний біль. Потерпілий за допомогою не звернувся, бандажував колінний суглоб еластичним бинтом. Через 5 днів звернувся в травматологічне відділення лікарні. Турбує нестійкість у лівому колінному суглобі при ходьбі. Виражений набряк суглоба, балотація наколінка. Утруднений підйом сходинками догори. Не може присісти на лівій нозі. Огляд лівого колінного суглоба виявив надлишкову рухливість гомілки при висуванні її допереду відносно стегна до 2 см. Нога при цьому була зігнута під прямим кутом у колінному суглобі і розслаблена. На рентгенограмі перелом не виявлений.
А. Ваш діагноз?
Б. Трактування величини симптому «переднього висувного ящика».
В. Яка лікувальна тактика, можливі методики її проведення.
Г. Яка іммобілізація: її вид, терміни?
Д. Яка реабілітація?
12. Прибиральник, натираючи підлогу щіткою, взутою на праву ногу, різко повернувся корпусом при фіксованій гомілці. Після цього відчув різкий біль у правому колінному суглобі. Звернувся до травматологічного пункту. Турбує біль в колінному суглобі, що посилюється при спусканні східцями. При огляді правий колінний суглоб набряклий, балотація наколінка? Повне розгинання колінного суглоба не можливе через біль. При пальпації суглоба відзначається локальна болючість на рівні суглобової щілини між зв’язкою наколінка і внутрішньою боковою зв’язкою колінного суглоба. При згинально-розгинальних рухах в ушкодженому суглобі відчутний "клацаючий" звук. На рентгенограмі колінного суглоба кісткових ушкоджень немає.
А. Ваш діагноз?
Б. Які додаткові (не оперативні та оперативні) методи обстеження?
В. Яка лікувальна тактика?
Г. Яка іммобілізація: її вид, терміни?
Д. Яка реабілітація?
13. Жінка 47 років, упала зі сходів на випрямлену в колінному суглобі праву ногу. Максимальне осьове навантаження прийшлося на колінний суглоб. У результаті травми з’явився сильний біль в ділянці правого колінного суглоба. Потерпіла доставлена в травматологічне відділення лікарні. У верхній третині правої гомілки розлита підшкірна гематома, визначається гемартроз. Контури колінного суглоба згладжені, суглоб збільшений в об’ємі і деформований. Гомілка відхилена дозовні (вальгусне положення). При пальпації суглоба визначається різка болючість в зоні зовнішнього виростка і балотування наколінка. Активні рухи в колінному суглобі різко обмежені і болючі. Хвора не може самостійно підняти випрямлену ногу. З’явилась підвищена бічна рухомість гомілки. При легкому постукуванні по п’яті біль посилюються в місці травми.
А. Ваш діагноз?
Б. Які додаткові дослідження необхідно виконати?
В. Лікувальна тактика в залежності від їх результатів?
Г. Вид та термін іммобілізації?
Д. Яка реабілітація?
14. Робітнику 28 років на праву гомілку впала металева балка. Протягом години з моменту травми доставлений до травматологічного відділення лікарні в стані середньої важкості. По передньо-внутрішній поверхні верхньої третини правої гомілки є рана розміром 10 х 3 см. Об’єктивно: деформація й укорочення гомілки. При спробі перекласти ушкоджену ногу гомілка згинається в місці травми. На рентгенограмі правої гомілки виявлено гвинтоподібний перелом обох кісток гомілки.
А. Ваш діагноз?
Б. Обґрунтуйте ступінь відкритого перелому, хто автори класифікації?
В. Яка тактика лікування хворих з відкритими переломами кісток гомілки?
Г. Обґрунтуйте можливі лікувальні методики, які методики небезпечно застосовувати?
Д. Вкажіть приблизний термін лікування хворого?
15. Дівчина швидко йшла до автобусної зупинки. Високий каблук потрапив в щілину бруківки і права стопа підвернулася досередини. З’явився біль в ділянці зовнішньої кісточки. Потерпіла звернулася до травматологічного пункту. При огляді правого гомілково-ступневого суглоба визначається набряк по зовнішній поверхні стопи і нижче зовнішньої кісточки. Болючість при пальпації. Рухи в гомілково-ступневому суглобі збережені в повному обсязі, болючі. Пальпація зовнішньої кісточки неболюча.
А. Ваш діагноз?
Б. Які додаткові дослідження необхідно виконати?
В. Яка тактика лікування?
Г. Який термін іммобілізації?
Д. Який термін непрацездатності?
16. Жінка, 43 р., підвернула ліву стопу до середини. У результаті цієї травми з’явився сильний біль в ділянці гомілково-ступневого суглоба. Звернулася до травматологічного пункту. Турбують болі в ділянці зовнішньої кісточки при ходьбі. Постраждала не може твердо наступати на хвору ногу. При огляді лівого гомілково-ступневого суглоба зона зовнішньої кісточки набрякла, болюча при пальпації. Рухи в суглобі обмежені і болючі.
А. Ваш попередній діагноз?
Б. Які додаткові дослідження необхідно виконати?
В. Яка лікувальна тактика (опишіть детально)?
Г. Який термін іммобілізації?
Д. Який термін непрацездатності?
17. Металева деталь, що впала з верстата, вдарила робітника по зовнішньому краю правої стопи. Потерпілий звернувся до травматологічного пункту. При огляді відзначаються набряк і синець в ділянці тилу стопи. Пальпація основи V плесневої кістки різко болюча. При пальпації V пальця і при навантаженні по осі болі в місці травми значно посилюються.
А. Ваш діагноз?
Б. Які додаткові дослідження необхідно виконати?
В. Яка тактика?
Г. Який термін іммобілізації?
Д. Який термін непрацездатності?
18. Будівельник впав з висоти 2 м. Основний удар прийшовся на ліву п’яту. Доставлений у травматологічне відділення лікарні. Об’єктивно: ліва п’ята сплощена, розширена й набрякла. Під внутрішньою кісточкою синець. Повздовжнє склепіння стопи сплощене. Навантаження на п’яту не можливе через сильний біль. Пальпація п’яти болюча. Скорочення м’язів гомілки викликає посилення болю в п’яті. При огляді обох стоп ззаду видно, що на ушкодженій стороні кісточка розміщена нижче, а вісь п’яткової кістки нахилена до середини. Активне приведення і відведення, пронація і супінація відсутні.
А. Який діагноз?
Б. Які додаткові дослідження необхідно виконати?
В. Яка лікувальна тактика?
Г. Який термін іммобілізації?
Д. Який термін непрацездатності?
19. Робітник 40 років, в стані алкогольного сп’яніння, впав в каналізаційний люк. При огляді визначається деформація правого гомілково-ступневого суглоба, стопа змістилася дозовні, різкий біль при пальпації кісточок та міжгомілкового синдесмозу. Навантаження не можливе.
А. Поставте попередній діагноз.
Б. Які додаткові дослідження необхідно виконати?
В. Яка лікувальна тактика?
Г. Який термін лікування?
Д. Який термін непрацездатності?
20. Вантажнику К., 35 років, на праву стопу впав шлакоблок. Визначається значний набряк І пальця, значне обмеження його рухів, осьове навантаження болюче. Ран немає. Під нігтем темна кров. На рентгенограмі багатовідламковий перелом проксимальної та основи нігтьової фаланг І пальця зі зміщенням.
А. Поставте повний діагноз.
Б. Назвіть механізм травми.
В. Яка лікувальна тактика (детально)?
Г. Який термін лікування?
Д. Який термін непрацездатності?
Ситуаційні задачі кінцевого рівня знань студентів 5 курсу до теми №7: