Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Українська лексикографія. Типи словників. Характеристика найважливіших словників укр. мови




Лексикографія -розділ мовознавства, що займається теоретичними проблемами укладання словників, збиранням, упорядкуванням та описом словникового матеріалу. Залежно від лексичного матеріалу, способу його опрацювання й призначення розрізняють енциклопедичні словники і словники загальномовні (філологічні). Енциклопедичні словники тлумачать не слова, а позначені словами поняття, дають відомості про історичних осіб, діячів науки, культури, пояснюють факти, явища з найрізноманітніших галузей життя - науки, мистецтва, виробництва, економіки, політики, релігії, права. В енциклопедичному словнику охоплено лише іменники. Статті супроводжуються ілюстраціями (малюнками, таблицями, діаграмами тощо). До енциклопедичних словників належать усі термінологічні словники-енциклопедії, біографічні словники. Такими, наприклад, є «Українська Радянська Енциклопедія» (УРЕ), «Шевченківський словник», «Українська літературна енциклопедія» та ін. Загальномовні (лінгвістичні) словники можуть бути одномовні і двомовні (рідше багатомовні). Фіксовані в словниках слова, що утворюють словникові статті, подаються з певними позначками (наголос), довідками (лексикологічного чи граматичного характеру), ілюстраціями.

За розташуванням слів словники поділяються на алфавітні і гніздові. Різновидом алфавітних словників є так звані зворотні (інверсійні) словники, в яких слова подаються в алфавітному порядку кінцевих літер слів. У гніздових словниках фіксуються гнізда споріднених слів за алфавітним порядком первинного слова й усіх похідних у кожній словниковій статті. В свою чергу загальномовні словники поділяються на різні типи і види. У тлумачному словнику трактується значення слова. Цей словник відображає словниковий склад мови на певному етапі його розвитку. Крім тлумачення значень, стисло подано довідки правописного характеру, граматичні і стилістичні, типові поєднання цього слова з іншими, фразеологічні звороти. Найкращим тлумачним словником української мови «Словник української мови» в 11-ти томах (К., 1970-1980). Перекладні словники бувають дво-, тримовними (і більше): «Українсько-російський словник» в 6-ти томах, «Російсько-український словники» у 3-х томах, «Українсько-англійський словник» та ін.

Орфографічні словники є довідниками з написання слів. Орфоепічні словники подають відомості про вимову слів та наголошування їх. Історичні словники містять слова і звороти з різних пам'яток із перекладом цих слів на сучасну мову.

Етимологічні словники дають характеристику найдавнішого звукового складу слова, тлумачать походження і зміну значень слів на основі зіставлень із словами спільного кореня інших споріднених мов. Словники синонімів подають слова «гніздовим» способом: об'єднують за близькістю значень. Словники омонімів реєструють і пояснюють значення слів, однакових за звучанням, але різних за значенням. Фразеологічні словники пояснюють значення фразеологізмів (одномовні), подають фразеологічні відповідники з мови перекладу (двомовні). Словники мови письменників фіксують слова і звороти з художніх текстів із тими значеннями, в яких вони використані митцем. Першою словниковою роботою в Україні був «Лексис» Лаврентія Зизанія Товстуновського, виданий у 1596 р. у Вільні як додаток до йото граматики слов'янської мови. Найбільшою подією в українській лексикографії кінця XIX - початку XX ст. стало видання 4- мовного.«Словаря української мови» Бориса Грінченка (1907-1909). XX ст. позначене чималими здобутками у галузі української лексикографії. Завдяки творчим зусиллям Інституту мовознавства, а нині й Інституту української мови НАН України створено цілу низку словників різного типу.

Уперше в Україні вийшов тлумачний «Словник української мови» в 11-ти томах (1970-1980). Найзначніші словники української мови: «Українська Радянська Енциклопедія» в 12-ти томах (1977-1985), «Українсько-російський словник» в 6-ти томах (1953-1963); «Російсько-український словник» в 3-х томах (1968); «Етимологічний словник української мови» в 7-ми томах (Т. 1 -1983; Т. 2 - 1985; Т. З -1989); «Українська літературна енциклопедія» в 2-х томах (1990); «Словник мови Шевченка» в 2-х томах (1964).

Створено словники спеціального призначення:

1) фразеологічні: «Фразеологічний словник української мови. - Кн. I-II (1993);» Г. М. Удовиченка;

2) орфоепічні: «Орфоепічний словник» М. І. Погрібного (1986);

3) орфографічні: «Орфографічний словник української мови» С. І. Головащука, М. М. Пещак, В. М. Русанівського. О. О. Тараненка (1994);

4) морфемні і словотвірні: «Морфемний словник» (1983); «Українсько-російський словотворчий словник» 3. С. Сікорської (1995); «Інверсійний словник української мови» за ред. С. П. Бевзенка;

5) словники-реєстри різних групувань лексики: «Словник паронімів української мови» Д. Г. Гринчишина (1986); «Словник антонімів» О М Полюги (1987); «Словник російсько-українських міжмовних омонімів» Л П Кочергам (1997) та ін.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1658 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Надо любить жизнь больше, чем смысл жизни. © Федор Достоевский
==> читать все изречения...

2357 - | 2039 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.