Як і будь-яка інша галузь національного права адміністративне процесуальне право структурно утворюється із певної послідовності окремих елементів, частин. Ці елементи між собою взаємопов'язані, взаємообумовлені та взаємозалежні. Сукупність таких елементів у підсумку утворює таке поняття, як система адміністративного процесуального права.
Система адміністративного процесуального права — внутрішня структура цієї галузі права, яка відповідає змісту тих суспільних відносин, що регулюються адміністративним процесуальнім правом. Ця система вказує, як саме і з чого утворюється галузь права, які специфічні положення та поняття використовуються у межах адміністративного процесу.
Традиційно поняття системи галузі права пов'язується із такими юридичними категоріями, як, по-перше, норма права, по-друге, правовий інститут, по-третє, підгалузь права. Саме ці елементи і утворюють кожну окремо взяту галузь права.
Перераховані юридичні категорії викладені у такій послідовності не випадково, позаяк первісним елементом у системі права вважається норма права, сукупність яких, об'єднаних спільним предметом правового регулювання, утворює, своєю чергою, правовий інститут. Про поняття норми права йшлося у попередній главі, зокрема, при характеристиці правових засад функціонування адміністративних судів України.
Отже, інститут адміністративного процесуального права — це сукупність адміністративних процесуальних норм, які регулюють однорідні процесуальні відносини. У адміністративному процесуальному праві, зокрема, можна виділити такі правові інститути: інститут сторін у адміністративному процесі, інститут апеляційного оскарження рішень адміністративних судів тощо.
І, нарешті, найбільшою складовою галузі права може бути її підгалузь, яка поєднує в собі кілька однорідних предметно-пов'язаних правових інститутів даної галузі, інколи її називають збільшеним інститутом. Прийнято вважати, що підгалузь права займає проміжне місце між правовим інститутом і галуззю права. В теорії адміністративного процесуального права поки що не склалися думки щодо наявності чи відсутності В ЙОГО структурі підгалузей. В інших процесуальних галузях права інститути не виділяються.
Традиційно головним критерієм об'єднання норм права та їх розподілу за структурними частинами є предмет правового регулювання. Відповідно система адміністративного процесуального права передбачає виокремлення правових інститутів, що об'єднуються в загальну і особливу частини^. Відзначимо, що усі існуючі галузі національного права, як правило, утворені із загальної та особливої частин.
Оскільки до складу загальної та особливої частин адміністративного процесуального права входять правові норми та інститути, то відповідно загальна і особлива частина цієї галузі права безпосередньо залежить від структури нормативно-правового акта, який регулює розгляд та вирішення адміністративними судами публічно-правових спорів — КАС України.
Значення загальної частини адміністративного процесуального права полягає у тому, що вона містить у собі фундаментальні положення, визначає основні правила адміністративного процесу. Ця частина закріплює понятійний апарат, який застосовується в інститутах особливої частини. До загальної частини входять норми права, які так чи інакше застосовуються у всіх сферах адміністративного процесу.
Тобто загальна частина включає найбільш характерні, загальнопоширені категорії адміністративного процесу; об'єднує норми й інститути, які відіграють визначальну роль для всієї галузі адміністративного процесуального права, усіх проваджень і стадій адміністративного процесу^.
Загальна частина адміністративного процесуального права відповідає змісту І, II, VI розділів КАС України.
До загальної частини адміністративного процесуального права належать правові норми, які закріплюють:
— принципи адміністративного процесу;
— правовий статус учасників адміністративного процесу (адміністративного суду, сторін, третіх осіб, їх представників. Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини,
прокурора, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, фізичних та юридичних осіб, секретарів судового засідання, судових розпорядників, свідків, експертів, спеціалістів, перекладачів);
— питання судових викликів і повідомлень, засобів фіксування адміністративного процесу, доказів, судових витрат і строків;
— заходи процесуального примусу.
Перераховані питання, які регулюються процесуальними нормами КАС України, дають можливість визначити основоположні засади, необхідні для вирішення по суті адміністративної справи, яка є предметом розгляду в адміністративному суді, здійснення адміністративного судочинства у судах першої, апеляційної та. касаційної інстанцій.
Особлива частина адміністративного процесуального права, використовуючи положення загальної частини, дає відповіді на запитання: як саме має порушуватись і розглядатись адміністративна справа, як слід процесуально оформити рішення, прийняте адміністративним судом щодо публічно-правового спору, які саме існують процесуально-правові засоби забезпечення законності, повноти та обґрунтованості судового рішення в адміністративному процесі, яким чином забезпечується виконання судових рішень в адміністративних справах.
Тобто до особливої частини включені норми та інститути, які регулюють порядок розгляду та вирішення справ за стадіями судочинства'.
Положення особливої частини адміністративного процесу закріплені відповідно у III, IV та V розділах КАС України.
Отже, особлива частина адміністративного процесуального права об'єднує правові норми, як закріплюють:
— порядок порушення адміністративної справи в адміністративному суді першої інстанції;
— зміст і особливості розгляду та вирішення адміністративної справи в адміністративному суді першої інстанції;
— зміст та порядок ухвалення судових рішень в адміністративних справах;
— порядок порушення адміністративної справи в апеляційному адміністративному суді;
-----зміст і особливості розгляду та вирішення адміністративної справи в апеляційному адміністративному суді;
— порядок порушення адміністративної справи в адміністративному суді касаційної інстанції;
— зміст і особливості розгляду та вирішення адміністративної справи в адміністративному суді касаційної інстанції;
— зміст і особливості порушення, розгляду та вирішення адміністративної справи у порядку провадження за винятковими обставинами;
— зміст і особливості порушення, розгляду та вирішення адміністративної справи у порядку провадження за нововиявле-ними обставинами;
— процедуру виконання судових рішень в адміністративних справах.
У підсумку зазначимо, що, оскільки, як наголошувалось вище, виконання судових рішень в адміністративних справах не є, з огляду на його специфіку і зміст, класичною стадією адміністративного процесу, відтак цілком обгрунтовано слід вважати, що питання виконання судових рішень в адміністративних справах, які покладаються на органи Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, не входять до особливої частини адміністративного процесуального права.
Отже, система адміністративного процесуального права — це внутрішньо узгоджена, логічно, послідовно організована сукупність адміністратгівнга процесуальних норм та інститутів, які об 'єднані слтьними предметом і методом правового регулювання.