Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Обіг векселів на ринку цінних паперів України в сучасних глобалізаційних умовах




Надзвичайно багата історія вексельного обігу в Україні, дає підстави для впевненості у його цінності та ефективності як засобу здійснення розрахунків у господарській діяльності.

Світовий досвід свідчить, що під час кризи вексель як інструмент комерційного кредиту є надзвичайно актуальним, що дозволяє мобілізувати на внутрішньому ринку дешеві ресурси для розвитку економіки [4, с.14].

Вексель в Україні належить до фінансових інструментів діяльності, що пов’язана з торгівлею цінними паперами. Структура торгівлі фінансовими інструментами, які передбачають і торгівлю векселів, показує, що частка виконаних договорів з векселями, станом на 2011 рік, становила 16,68 % від загального обсягу виконаних договорів, з державними облігаціями України – 39,84 %, з акціями – 30,11%. Аналізуючи абсолютні величини даних показників, слід зазначити, що обсяг виконаних договорів на ринку цінних паперів у 2011 році з векселями збільшився на 42,17 млрд. грн., з облігаціями підприємств – на 34,20 млрд. грн., з акціями – на 81,49 млрд. грн. та з державними облігаціями – на 501,43 млрд. грн. [2].

Вексельні операції станом на 2011 рік в Україні здійснювали такі суб’єкти як торговці цінними паперами, які представленні банками, їх частка становить 46,18 % від загального обсягу виконаних договорів торговцями цінних паперів, інвестиційними компаніями – 4,2 % та господарськими товариствами, для яких операції з цінними паперами є виключними видом діяльності.

Вексельний обіг - одне з найскладніших питань в теорії і практиці управління, оскільки вексель як один із ринкових інструментів управління надає підприємству можливість як продовжити термін продажу за векселем, виходячи з потреб підприємства, так і певною мірою сприяє зростанню вартості фірми, за рахунок зменшення величини протермінованої заборгованості та підвищення оборотності дебіторсько-кредиторської заборгованості. Також заборгованість за векселем є більш надійною у порівнянні з іншими фінансовими інструментами, оскільки вексель – один із найбільш ліквідних фінансових інструментів [3].

Однак, незважаючи на усі позитивні зрушення у вексельному обігу в Україні існує ряд перешкод більш активному використанню даного фінансового інструменту суб’єктами господарювання, а саме: не налагоджена інфраструктура вексельного ринку, не створено відповідних організаційно-правових інститутів та консультаційних центрів із цих питань, законодавство з питань вексельного обігу потребує ще дета­льного доопрацювання та узгодження відповідно до Женевських конвен­цій 1930 р. і норм національного законодавства і т.п.

Для того щоб прискорити обіг векселів в Україні доцільно:

- удосконалити згідно вітчизняних реалій положення про умови випуску, обігу і погашення фінансових векселів;

- визначити установи, які мають розглядатися як вексельні розрахункові палати;

- надати усім учасникам вичерпних відомостей про те, що і яким чином вони можуть отримати, вступаючи у відносини з векселем;

- впровадити на ринок вичерпний набір послуг (консультації, реєстрація та перевірка, зберігання та бездокументарний обіг, продаж, інкасація, погашення векселів тощо);

- організувати єдину національну базу даних щодо учасників вексельного обігу [1; 5].

На нашу думку заходи по вирішенню проблем саме за такими напрямами дадуть змогу впорядкувати вітчизняний вексельний обіг, а отже й підвищити ефективність вексельного ринку, і, таким чином, вирішити значний обсяг питань, що постали сьогодні перед вітчизняною економікою.

Зважаючи на те, що особливостями векселів є те, що вони не знецінюється, в обігу перебувають у визначений договором час, скорочують потреби в обігових коштах, зменшують витрати грошового обороту і прискорюють його, на думку більшості науковців, не варто нехтувати даним інструментом ринку цінних паперів. Тому обіг векселів в сучасній економічній системі України за наявності конструктивного механізму переходу від фінансової до майнової відповідальності виступатиме дієвим інструментом більш ефективної трансформації ринкової економіки.

1. Вексельная площадка для Вашего бизнеса // Українська правда. Економічна правда. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://old.epravda.com.ua/press/2009/04/10/189197/

2. Звіти Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.nssmc.gov.ua/ activities/annual

3. Коваль О.М. Використання векселів в Україні. Проблеми та шляхи використання вексельного обігу / О.М. Коваль. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.rusnauka.com/7_NMIV_2010/Economics/ 60215.doc.htm

4. Румянцев С. Активізація цивілізованого обігу векселів / С. Румянцев // Цінні папери України. – 2009.– № 29 (571). – С. 13–14.

5. Циган Р.М. Перспективи використання векселів на підприємствах України / Р.М. Циган, Т.В. Дворецікова, А.О. Красій // Міжнародний збірник наукових праць. Випуск 1(13). [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/ptmbo/2009_1/stat15.pdf

 

УДК 657

Романчук Т., ст. гр. ОАСз-12

Науковий керівник: Тлучкевич Н.В., к.е.н., доцент

Луцький національний технічний університет





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 516 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Бутерброд по-студенчески - кусок черного хлеба, а на него кусок белого. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2395 - | 2319 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.013 с.