Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Класифікація воєн за соціальним характером




Соціально-політичні, які, поділяються: а) по відношенню до національних інтересів (відповідають або не відповідають їм); б) за типом суперечностей (політичні, економічні, територіальні, національне-етнічні, релігійні); в) за соціально-політичним складом сторін (міждержавні, національно-визвольні, громадянські); г) за характером політичних цілей (загарбницькі цілі, відновлення міжнародного миру, захист суверенітету і територіальної цілісності). Аналізуючи соціально-політичну сторону війни, замість класової складової А. Клименко вводить поняття „національні інтереси”, яке пов’язується з класовими інтересами або інтересами політичних еліт, однак має більш опосередкований характер порівняно з традиційною оцінкою суто класової спрямованості війн.Приміром, російський дослідник В. Насіновський локальні війни відносить до конфліктів середньої і низької інтенсивності і пропонує наступну класифікацію.1. Територіальні конфлікти: а) прикордонного характеру; б) збройного зіткнення в суперечці за оволодіння конкретною територією.2. Міжетнічні, міжобщинні, міжплеменні, міжконфесійні конфлікти („війни несхожості”: „ми – вони”, „війни старшинства”).3. Економічні війни – які перейшли в стадію збройного протистояння і зіткнення, конфлікти в боротьбі за сфери економічного впливу, ринки збуту, шляхи транзиту, в тому числі міждержавні, регіональні, транснаціональні мафіозні „розборки”.4. Громадянські війни – боротьба класів, соціальних і політичних угруповань за владу, за домінування в суспільстві, повстання проти диктатури, певного політичного режиму.5. Сепаратистські війни – результат „суверенізації” новоутворень, намагань вийти з-під контролю „метрополії” („неоантиколоніалізм”).6. Ідеологічні війни – (війни вільнодумства: комуністичного - капіталістичного, комуністичного - фашистського, геноцид на расовому, національному, конфесійному грунті).7. „Несамовиті рухи” – війни з невизначеною мотивацією, серії терористичних і диверсійних актів з метою залякування, війни псевдореволюційних угрупувань за принципом „проти всіх”.8. „Війни національних інтересів” (захист політико-економічних інтересів державами-гегемонами в різних точках земної кулі під виглядом захисту демократичних цінностей і підтримання світового порядку).9. „Війни (операції) з підтримання миру” – захист демократичними країнами, регіональними союзами або світовою спільнотою політико-економічних інтересів і демократичних цінностей, які відповідають загальноприйнятим стандартам світового порядку.10. Війни-казуси – локальні, як правило короткочасні, навмисні або ненавмисні зіткнення військових підрозділів і об’єктів, які належать різним країнам і перебувають в режимі бойового чергування, плавання, польоту, прикордонного дозору тощо [8, с. 13 – 14].

 

Історичні типи війни

Війни рабовласницької формації. Походи армій проти племен за рабами, вторгнення народів і племен в держави, міждержавні, в тому числі коаліційні війни, війни між угрупуваннями знаті, повстання рабів.

Війни феодалізму. Крім вищеозначених в древній період, релігійні війни (хрестові походи), міжусобні війни знаті, селянські війни.

Війни домонополістичного капіталізму. Колоніальні війни, глобальні коаліційні війни, соціальні та ідеологічні, в тому числі цивільні і революційні війни.

Війни імперіалізму. Світові війни, визвольні війни деколонізації, війни при розпаді держав (СРСР, Югославія).

Міжусобні війни. Поширений у феодальну епохи тип війн між знаттю, часто представниками однієї і тієї ж династії. Наприклад, на Русі князі нерідко переходили з міста в місто, і ворогували саме з певними князями і пологами. Таким чином, такі війни не можна визнати в чистому вигляді війнами між містами і князівствами. На Русі було кілька масштабних міжусобиць, що досягають масштабу громадянських воєн, наприклад, феодальна війна першої половини XV століття.

Династичні війни. Спочатку те ж, що і міжусобні війни у феодалізмі. У Новий час (XVI-XIX століття) усілякі війни за спадщину стали формою боротьби європейських коаліцій за владу в регіоні і в колоніях. Росія, зокрема, брала участь у війні за Польську спадщину 1733-1735 років, вплинула на війну за австрійську спадщину 1740-1748 років і війну за Баварське спадщину 1778-1779 років.

Війни за спадщину іноді виділяють в окрему категорію воєн за престолонаслідування.

Війни за об'єднання. Групи воєн XIX століття, що відносяться до зусиль Сардинії в Італії і Пруссії в Німеччині об'єднати навколо себе ці країни. Війни за об'єднання Італії та Німеччини почалися в ході буржуазних революцій 1848-1849 років, коли на перший план в ідеології європейських держав вийшов націоналізм. Почавшись в 1848 році війни за об'єднання Німеччини та Італії закінчилися майже одночасно - в 1870-1871 роках.

Козацькі повстання і війни. Виступи особливої соціальної групи - козаків - проти верховної влади. Сформувалося на колишньому давньоруському просторі в кінці XV- початку XVI століть, опинившись в кордонах Польщі та Росії. Найбільш сильним було козацтво України, регулярно підіймається проти Польщі. Донське козацтво було більш лояльно царя, хоч епізодично брало участь у повстаннях. Під козацькими війнами так само розуміють походи козаків проти турків і татар.

Інсургентський рух. Малоінтенсивне немасштабні народні рухи народних мас. Можуть мати окремі спалахи у вигляді повстань, але зазвичай ведуться роками малими групами, напівбандитською формуваннями, часто в лісовій чи гірської місцевості. В історії відомі руху багаудов в Галлії та Іспанії II-V століть, рух гайдамаків в Польщі у XVIII столітті та інші.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 427 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Два самых важных дня в твоей жизни: день, когда ты появился на свет, и день, когда понял, зачем. © Марк Твен
==> читать все изречения...

2283 - | 2108 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.