Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Методи одержання характеристичного рівняння перехідного процесу




 

Закони комутації і їх обґрунтування.

 

Перший закон комутації.

Перший закон комутації застосовується до кіл в яких є індуктивність.

Він звучить так: Струм в котушці індуктивності не може змінитись скачком. Тому миттєвий струм в вітці (ділянці) з котушкою індуктивності в початковий момент перехідного процесу залишається таким, яким він був в кінцевий момент попереднього усталеного режиму.

Іншими словами, струм через котушку індуктивності безпосередньо після комутації має те ж значення, що безпосередньо і до комутації.

Справедливість першого закону комутації випливає із простих міркувань, наприклад, у випадку включення котушки індуктивності на постійну напругу (рис. 1). До замикання ключа (рубильника) Р встановлений режим характеризується тим, що струм в колі, активна напруга і реактивна рівні нулю.

З моменту замикання ключа (рубильника) виникає перехідний процес, протягом якого струм в котушці збільшується до певної величини , змінюються і напруги і . Електричний стан кола по схемі рис.1 (25,1) в будь-який момент перехідного періоду характеризується рівнянням:

(1)

Це рівняння виражає баланс напруги в колі: частину прикладеної до кола напруги компенсує спад напруги в опорі () і друга частина врівноважує ерс самоіндукції, яка виникає при зміні струму. В усталеному режимі при замкнутому рубильнику Р струм в колі постійний, швидкусть зміни струму рівна нулю , тому і індуктивна напруга рівна нулю. Напруга джерела повністю прикладена до опору R,і струм в колі визначається згідно закону Ома: (2)

Представимо, що перехідний період відсутній і струм в котушці моментально () збільшується від 0 до кінцевої величини І. Тоді швидкість зміни струму повинна бути рівною безкінечності (). Та це заперечує рівняння (1), в якому напруга джерела U - кінцева величина. Зміна струму скачком означала б також, що енергія магнітного поля котушки збільшилась скачком від 0 до . Для моментальної зміни запасу енергії в магнітному полі колі необхідне джерело безкінечно великої потужносі , що не має фізичного змісту. З першого закону комутації випливає, що в початковий момент після замикання ключа (при t=0) струм в колі рівний нулю (), спад напруги в опорі , а індуктивна напруга = напрузі джерела і коло наче розімкнуте індуктивністю.

Другий закон комутації.

Другий закон комутації застосовується до кіл, в яких є ємність.

Він звучить так: Напруга на ємності не може змінюватись скачком. Тому напруга на ємності в початковий момент перехідного процесу залишається таким, яким він був в кінцевий момент попереднього усталеного режиму. Іншими словами, напруга на конденсаторі безпосередньо після комутації має те ж значення, що безпосередньо і до комутації.

Справедливість другого закону комутації випливає із простих міркувань, наприклад, у випадку зарядки конденсатора через опір (резистор) (включення кола з R і C на постійну напругу, рис. 2 (25,2))

До замикання ключа Р, усталений режим характеризується тим, що струм в колі, напруга на опорі (резисторі) і конденсаторі рівні нулю.

З моменту замикання ключа виникає перехідний процес, на протязі якого напруга на конденсаторі збільшується до напруги джерела U (конденсатор заряджається), змінюється струм в колі і напруга на резисторі. Електричний стан кола (рис.2.(25,2)) в будь-який момент часу перехідного процесу характеризується рівнянням, складеним згідно другого закону Кірхгофа:

Струм в колі пропорційний швидкості зміни напруги на конденсаторі: (3)

Враховуючи це, матимемо: (4)

Прикладена до кола напруга (напруга джерела) ділиться на дві частини: одна з них () компенсує спад напруги на резисторі, а друга () рівна напрузі на конденсаторі. В усталеному режимі при замкненому ключі Р напруга на конденсаторі не змінюється, швидкість зміни напруги на конденсаторі рівна нулю(), тому і струм в колі рівен нулю . Напруга на резисторі (опорі) рівна нулю і, відповідно, напруга джерела повністю прикладена до конденсатора: (коло розімкнуте конденсатором).

Докази існування перехідного процесу при зарядці конденсатора аналогічні тим, які були раніше наведені для кола з котушкою індуктивності. Представимо (уявимо), що в момент замикання ключа Р напруга на конденсаторі змінилась скачком від 0 до U. Таке уявлення означає кінцеву зміну напруги за час, рівний нулю, , що суперечить рівнянню (4), в якому напруга джерела – кінцева величина. Крім того, при зміні напруги на конденсаторі скачком енергія електричного поля повинна збільшитись моментально від 0 до . Для такої скачкоподібної зміни енергії необхідне джерело нескінченно великої потужності, чого не може бути в дійсності. Із другого закону комутації випливає, що в початковий момент перехідного процесу (при t=0) напруга на конденсаторі рівна нулю () (конденсатор наче б то замкнутий накоротко (закорочений)). Напруга на резисторі рівна напрузі джерела , а струм в колі .

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 761 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Жизнь - это то, что с тобой происходит, пока ты строишь планы. © Джон Леннон
==> читать все изречения...

2293 - | 2064 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.013 с.