Загальне державне регулювання у сфері набуття і реалізації прав на використання та охорону земель лісогосподарського призначення в Україні здійснюють органи державної влади і управління загальної та спеціальної компетенції. До органів загальної компетенції слід віднести Верховну Раду України, Президента України, Раду національної безпеки та оборони України, Кабінет Міністрів України, Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду Міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації на підставі Конституції України, ЗК, АК України та інших законодавчих актів.
До органів спеціальної компетенції у сфері здійснення прав на використання та охорону земель лісогосподарського призначення належать насамперед Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, Державний комітет України із земельних ресурсів і Державний комітет лісового господарства України, повноваження яких законодавчо визначені в ЗК, АК України та ін. Окремі повноваження у зазначеній сфері здійснюють також інші органи виконавчої влади, зокрема Міністерство охорони здоров'я України і Державна санітарно-етдеміологічна служба в його складі, Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністерство аграрної політики України, Міністерство оборони України та деякі інші.
Так, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України (Мінприроди України), Положення про яке затверджено постановою КМ України № 1524 від 2 листопада 2006 р., є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, з питань екологічної безпеки, заповідної справи, поводження з відходами, формування, збереження та використання екологічної мережі, геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр, а також топографо-геодезичної та картографічної діяльності. Наказом Мінприроди України № 548 від 19 грудня 2006 р. затверджено Положення про Державні управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі, які діють на регіональному рівні.
До складу Мінприроди України входить Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України), Положення про яку в новій редакції затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 770 від 16 червня 2004 р. "Про урядові органи державного управління у складі Міністерства охорони навколишнього природного середовища". Основними завданнями Держекоінспекції України є участь у реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання природних ресурсів, поводження з відходами, небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами, екологічної та радіаційної безпеки, здійснення державного контролю за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання природних ресурсів, екологічну та радіаційну безпеку, поводження з відходами.
Державний комітет України із земельних ресурсів України забезпечує реалізацію державної політики та управління у сфері регулювання земельних відносин, використання, охорони та проведення моніторингу земель, ведення державного земельного кадастру, а також міжгалузеву координацію та державне регулювання у сфері встановлення меж області, району, міста, району в місті, села і селища. До повноважень Держкомзему України належать також координація роботи з проведення земельної реформи, здійснення землеустрою, проведення державної експертизи програм і проектів з питань землеустрою. Наказом Держкомзему України № 123 від 16 червня 2008 р. затверджено положення про територіальні органи земельних ресурсів.
Державний контроль у сфері використання та охорони земель лісогосподарського призначення здійснює Державна інспекція з контролю за використанням і охороною земель (Держземінспекція України), яка діє у складі Держкомзему України відповідно до Положення, затвердженого постановою КМ України № 1958 від 25 грудня 2002 р. Держземінспекція відповідно до покладених на неї завдань організує і здійснює державний контроль за дотриманням установленого порядку набуття і реалізації прав на землю, у тому числі на землі лісогосподарського призначення, а також за дотриманням порядку відшкодування втрат лісогосподарського виробництва (п. 4 Положення).
Державний комітет лісового господарства України (Держкомліс- госп України), Положення про який затверджено постановою КМ України № 883 від 27 червня 2006 р., бере участь у формуванні державної політики у сфері лісового і мисливського господарства, полювання та мисливського собаківництва, здійснює управління, міжгалузеву координацію та функціональне регулювання у цій сфері, а також підготовку пропозицій щодо охорони, захисту, раціонального використання та відтворення лісових ресурсів, мисливських тварин. Відповідно до постанови КМ України "Питання удосконалення управління лісовим і мисливським господарством" № 678 від 26 квітня 2007 р. наказом Державного комітету лісового господарства України № 223 від 4 липня 2007 р. затверджено нове Положення про обласні управління лісового та мисливського господарства, які є його територіальними органами.
Самоврядне регулювання відносин у сфері здійснення прав на використання і охорону земель лісогосподарського призначення здійснюють органи місцевого самоврядування на підставі Конституції України, Закону України "Про місцеве самоврядування" від 21 травня 1997 р. (ст. 26, 33), ЗК, АК України, інших нормативно-правових актів.
Основу місцевого самоврядування становлять територіальні громади, які на своїх зборах можуть вирішувати будь-які питання в галузі екології, а також делегувати своїх представників у представницькі органи - сільські, селищні, міські, районні в містах, районні та обласні ради.
До здійснення державного та самоврядного регулювання відносин у сфері використання і охорони земель лісогосподарського призначення законодавчо передбачено залучення громадськості. Громадські
природоохоронні організації, які діють на всеукраїнському або місцевому рівні відповідно до Закону України "Про об'єднання громадян" від 16 червня 1992 р. та на основі їхніх статутів, у сфері лісових відносин мають право: брати участь у розробці планів, програм, пов'язаних з охороною, захистом, використанням і відтворенням лісів; вільний доступ до інформації про стан лісів і ведення господарства в них; брати участь у заходах міжнародних неурядових організацій з питань охорони та відтворення лісів; вносити пропозиції щодо розроблення нормативно-правових актів з питань ведення лісового господарства та внесення змін до них; оскаржувати в установленому законом порядку рішення про відмову чи несвоєчасне надання за запитом інформації про стан лісів або неправомірне відхилення запиту та його неповне задоволення (ст. 96 ЛК України), а також інші права, передбачені екологічним законодавством.
Крім загальних функцій державного та самоврядного регулювання земельних відносин, у сфері здійснення прав на використання та охорону земель лісогосподарського призначення як організаційно та юридично забезпечених напрямів діяльності (із залученням громадськості до здійснення окремих із них), зупинимося на особливостях деяких із них, розглянувши їх як спеціальні функції.
Розподіл і перерозподіл земель лісогосподарського призначення здійснюється в декількох правових формах: передача у власність, надання у користування (постійне та тимчасове - орендне), припинення прав на землю, що здійснюється на загальних підставах, передбачених ЗК і ЛК України. Водночас використання лісових ресурсів, під час якого фактично здійснюється використання земельних ділянок, відбувається без вилучення цих ділянок у постійних користувачів.
Відповідно до ч. З ст. 57 ЛК України зміна цільового призначення земельних лісових ділянок здійснюється за погодженням з органами виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища АР Крим, територіальними органами центральних органів виконавчої влади з питань лісового господарства та охорони навколишнього природного середовища.
Лісовпорядкування відповідно до ст. 45 ЛК України включає комплекс заходів, спрямованих на забезпечення ефективної організації та науково обґрунтованого ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання, підвищення екологічного та ресурсного потенціалу лісів, культури ведення лісового господарства, отримання достовірної та всебічної інформації про лісовий фонд України. Зміст лісовпорядкування визначається у ст. 46 ЛК України.
Правове забезпечення контролю за використанням та охороною земель лісогосподарського призначення здійснюється як на підставі норм земельного законодавства (ст. 187-190 ЗК України, ст. 19-21 Закону України "Про охорону земель", положень спеціального Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель"), так і лісового (ст. 93-95 АК України) та екологічного законодавства (ст. 34-37 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища").
Завдання контролю за охороною, захистом, використанням і відтворенням лісів перелічені в ст. 93 АК України, а саме: забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів; забезпечення додержання лісового законодавства органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями та громадянами; забезпечення додержання лісового законодавства власниками лісів, постійними і тимчасовими лісокористувачами; запобігання порушенням законодавства у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів, своєчасне виявлення таких порушень і вжиття відповідних заходів щодо їх усунення.
Державний контроль у цій сфері здійснюється згідно зі ст. 94 АК України. Контроль здійснюють і органи місцевого самоврядування (самоврядний контроль). Громадський контроль здійснюється громадськими інспекторами охорони навколишнього природного середовища (ст. 95 АК України). У науковій літературі можна зустріти і таку форму контролю, як виробничий, що здійснюється постійними лісокористувачами в процесі ведення лісового господарства.
Ведення державного лісового кадастру та облік лісів проводиться на Підставі ст. 49-54 АК України, метою ведення якого є ефективна організація охорони і захисту лісів, раціональне використання лісового фонду України, відтворення лісів, здійснення систематичного контролю за якісними і кількісними змінами лісів. Державний лісовий кадастр ведеться на основі державного земельного кадастру (ст. 49 АК України).
Державний лісовий кадастр згідно зі ст. 50 АК України призначений для забезпечення органів державної влади, органів місцевого самоврядування, заінтересованих підприємств, установ, організацій і громадян достовірною та об'єктивною інформацією щодо природного, господарського стану та правового режиму використання лісового фонду України.
Державний лісовий кадастр включає такі складові: 1) облік якісного і кількісного стану лісового фонду України; 2) поділ лісів на категорії залежно від основних виконуваних ними функцій; 3) грошову оцінку лісів (у необхідних випадках); 4) інші показники (ст. 51 ЛК України).
Відповідно до ст. 52 ЛК України документація державного лісового кадастру ведеться органом виконавчої влади з питань лісового господарства АР Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань лісового господарства на основі державного земельного кадастру, матеріалів лісовпорядкування, інвентаризації, обстежень та обліку лісів окремо по власниках лісів і постійних лісокористувачах на підставі: матеріалів лісовпорядкування; рішень про передачу у власність, надання в постійне користування земельних лісових ділянок, їхнє вилучення (викуп), зміну поділу лісів на категорії залежно від основних виконуваних ними функцій; актів огляду місць заготівлі деревини, інших продуктів лісу та використання корисних властивостей лісів; актів технічного приймання лісових культур; актів переведення не вкритих лісовою рослинністю земель у вкриті лісовою рослинністю землі; актів обстеження в разі зміни категорій земель у результаті господарської діяльності, стихійних явищ та інших факторів.
Документація державного лісового кадастру може уточнюватися під час проведення чергового лісовпорядкування та державного обліку лісів України.
ЛК України визначає Порядок ведення державного лісового кадастру: державний лісовий кадастр ведеться центральним органом виконавчої влади з питань лісового господарства за єдиною для України системою за рахунок коштів державного бюджету (ст. 53). Водночас законодавчо передбачено і здійснення обліку лісів, який включає збір та узагальнення відомостей, що характеризують кожну лісову ділянку за площею, кількісними та якісними показниками.
Основою ведення обліку лісів є матеріали лісовпорядкування. Громадяни та юридичні особи мають право на отримання у встановленому законодавством порядку інформації про облік лісів (ст. 54 ЛК України).
Відповідно до п. 4 Порядку ведення державного лісового кадастру та обліку лісів, затвердженого постановою КМ України № 848 від 20 червня 2007 р., документація кадастру ведеться на основі даних державного земельного кадастру, матеріалів лісовпорядкування, інвентаризації, обстежень і первинного обліку лісів окремо за власниками лісів і постійними лісокористувачами на підставі документів, визначених у ст. 52 ЛК України. Дані про розподіл лісового фонду між власниками лісів і постійними лісокористувачами, його кількісний склад погоджуються з територіальними органами земельних ресурсів (п. 5). Документація кадастру поновлюється один раз на 5 років (п. 8).
Правове забезпечення моніторингу земель лісогосподарського призначення здійснюється за допомогою положень земельного законодавства, а саме ст. 191 та 192 ЗК України, ст. 54 Закону України "Про охорону земель", ст. 55 АК України, а також екологічного законодавства - ст. 22 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", адже моніторинг земель і моніторинг лісів є складовими частинами системи моніторингу довкілля.
Моніторинг лісів є системою регулярного спостереження, оцінки і прогнозу динаміки кількісного та якісного стану лісів. Моніторинг лісів проводиться шляхом збирання, передавання, збереження та аналізу інформації про стан лісів, прогнозування змін у лісах і розроблення науково обґрунтованих рекомендацій для інформаційно- аналітичного забезпечення управління лісами, прийняття рішень щодо запобігання негативним змінам стану лісів, дотримання вимог екологічної безпеки та принципів ведення лісового господарства на засадах сталого розвитку (ст. 55 АК України), затвердженого постановою КМ України № 661 від 20 серпня 1993 р.
Відповідно до Положення "Про моніторинг земель", затвердженого постановою КМ України моніторинг земель будь-якої категорії здійснює Державний комітет із земельних ресурсів України. Моніторинг ґрунтів земель лісогосподарського призначення (радіологічні визначення, залишкову кількість пестицидів, агрохімікатів і важких металів), а також лісової рослинності та мисливської фауни здійснює Державний комітет лісового господарства України (п. 8).
Лісова сертифікація - напрям діяльності, яким доповнено АК України у нині чинній редакції (ст. 56), розглядається як оцінка відповідності системи ведення лісового господарства встановленим міжнародним вимогам щодо управління лісами та лісокористування на засадах сталого розвитку. Метою лісової сертифікації є забезпечення економічно, екологічно і соціально збалансованого ведення лісового господарства.
Організація та проведення лісової сертифікації здійснюються відповідно до порядку, що встановлюється центральним органом виконавчої влади з питань лісового господарства за погодженням із центральними органами виконавчої влади з питань економічної політики та охорони навколишнього природного середовища.
Інформаційне забезпечення у сфері використання, відтворення, охорони і захисту лісів і земель лісогосподарського призначення здійснюється відповідно до Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", як зазначено в ст. 97 АК України.
Вирішення спорів з питань охорони, захисту, використання та відтворення лісів і земель лісогосподарського призначення як функція управління, здійснюється на досудовому (доюрисдикційному) рівні органами місцевого самоврядування, органами виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища. Органи виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища вирішують спори, пов'язані з охороною, захистом, використанням і відтворенням лісів, що перебувають у державній власності, а органи місцевого самоврядування вирішують спори, пов'язані з охороною, захистом, використанням і відтворенням лісів, що перебувають у комунальній власності.
У разі незгоди власників лісів і лісокористувачів з рішенням органів виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища чи органу місцевого самоврядування спір вирішується судом (ст. 103 ЛК України). Зазначені рішення перелічених вище органів на підставі ст. 104 ЛК України щодо спорів з питань охорони, захисту, використання їа відтворення лісів набирають чинності з дня їхнього прийняття. Оскарження зазначених рішень у суді зупиняє їхнє виконання. Виконання рішення щодо спору з питань охорони, захисту, використання та відтворення лісів здійснюється органом, який його прийняв.