Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Племінна робота у вівчарстві. Основні породи овець за напрямами продуктивності




В умовах інтенсивного ведення вівчарства методом чистопородного розведення ведеться робота по створенню внутрішньопородних високопродуктивних типів овець, пристосованих до умов промислової технології. Залежно від мети селекційно-племінної роботи застосовують різні види схрещування овець. Методом вбирного схрещування вели перетворення грубововних порід у тонкорунні та напівтонкорунні. З метою виведення нової породної групи застосовують відтворне схрещування грубововних карпатських овець з вівцями цигайської породи. Для поліпшення окремих селекційних ознак без зміни основних якостей, характерних для тієї чи іншої породи, використовують ввідне схрещування з іншими породами.

З метою використання явища гетерозису у вівчарстві застосовують також перемінне схрещування порід. При цьому вівцематок користувального стада послідовно схрещують з баранами однієї або кількох порід того ж напряму продуктивності. Основними елементами племінної роботи є відбір і підбір. При відборі овець враховують виробничий напрям вівчарства. У вовновому вівчарстві провідними селекційними ознаками є величина настригу та якість вовни, м'ясному — вираженість м'ясних форм та скороспілість, смушковому — якість смушків. При відборі маток, особливо в м'ясо-вовновому вівчарстві, виділяють поряд з вовновою продуктивністю та вираженістю м'ясних форм ознаки плодючості і молочності. Ефективність відбору залежить від показників мінливості, спадковості, кількості ознак, за якими проводиться відбір, їх взаємозв'язку, а також від умов годівлі та утримання овець. Попередньо відбирають тварин у провідні групи при відлученні молодняка, потім у віці 8—9 місяців перед стійловим періодом і остаточно — за даними бонітування. Овець бонітують один раз — перед стриженням. Тонкорунних та напівтонкорунних бонітують у 12 місяців весною. Овець, яких виділяють у клас еліта, бонітують ще один раз у 2-річному віці. Овець напівгрубововних та грубововних бонітують у віці 7—8 місяців восени. Ягнят смушкових порід — у віці 1—3 дні.

Бонітування буває класним та індивідуальним. Класному бонітуванню підлягає все поголів'я товарних ферм. Овець племінних ферм, а також молодняк баранів, яких оцінюють за якістю потомства, бонітують індивідуально. Результати бонітування кожної тварини записують у спеціальний журнал за допомогою ключа. При цьому враховують екстер'єрно-конституційні особливості, показники продуктивності: товщину, густоту, довжину, вирів-няність вовни, оброслість.

Овець за результатами бонітування відносять до класів: еліта, І, II, III і IV.

Оцінку овець за фенотипом доповнюють даними оцінки їх за якістю потомства. Враховуючи, що при широкому застосуванні штучного осіменіння овець роль плідників в якісному поліпшенні стад зростає, необхідно виявляти і максимально використовувати поліпшувачів.

У вівчарстві, як і в інших галузях тваринництва, застосовують індивідуальний та груповий підбір. Індивідуальний підбір баранів-плідників і вівцематок застосовують у племінних, груповий або класний — у товарних господарствах. При груповому підборі враховують найхарактерніші особливості кожної групи овець.

Краще поголів'я породи зосереджено у племінних заводах, племінних радгоспах та на племінних фермах, де застосовують чистопородне розведення. З елітних та кращих маток І класу формують селекційне стадо для одержання ремонтного молодняка. У племінних заводах найкращих маток селекційного стада виділяють у групу селекційної еліти. До вівцематок цієї групи, а також до кращих маток селекційних стад індивідуально підбирають високоцінних баранів-плідників. У племінних заводах застосовують розведення по лініях (не менше 4— 6 ліній в кожному господарстві), при виведенні яких застосовують споріднене розведення та міжлінійні кроси. У товарних господарствах застосовують чистопородне розведення, а також промислове схрещування. Важливо, щоб вівці товарних ферм були достатньо вирівняні за типом та рівнем продуктивності і відповідали вимогам комплексів. Маточні отари товарних ферм комплектують з врахуванням породності, класності та віку овець. У цих господарствах застосовують поотарний (класний) підбір баранів-плідників, яких вирощують у племінних господарствах. Оптимальна структура порід, основні шляхи їх удосконалення, раціональне використання племінних ресурсів передбачається планами селекційно-племінної роботи з кожною породою.

Основні породи овець.

1. Українська гірськокарпатська порода.

2. Асканійський тип багатоплідних каракульських овець.

3. Сокільська порода овець.

4. Романовська порода.

5. Асканійська.

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 807 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Своим успехом я обязана тому, что никогда не оправдывалась и не принимала оправданий от других. © Флоренс Найтингейл
==> читать все изречения...

2351 - | 2153 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.