Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Комплекс галузей харчової промисловості




Комплекс галузей харчової промисловості об'єднуєпонад 25 підгалузей. Харчова промисловість разом з підприємствами, що переробляють сільськогосподарські продукти, у 2001 р. виробила 17,9 % продукції від загального обсягу промислового виробництва в Україні. Економічна роль харчової промисловості у господарському комплексі держави визначається, насамперед, тим, що вона задовольняє продовольчі потреби населення міських і сільських поселень.

Розміщення підприємств та галузей харчової промисловості залежить від ступеня впливу на них, переважно, двох основних факторів - сировинного і споживчого. Залежно від цього виділяють три групи галузей харчової промисловості.

1. Галузі, що переробляють нетранспортабельну сировину, яка має обмежений термін зберігання і характеризується високими нормами витрат на виробництво одиниці продукції. Вони орієнтуються на райони зосередження виробництва сировини (цукрова, спиртова, крохмале-патокова, плодоовочеконсервна, маслоробна, олійножирова).

2. Галузі, що переробляють транспортабельну сировину і випускають малотранспортабельну продукцію або продукцію з обмеженими термінами її зберігання. Вони зосереджуються, здебільшого, в районах споживання готової продукції (хлібопекарська, переважна частина підприємств кондитерської промисловості, пивоварна, макаронна, молочна (крім молочноконсервної), безалкогольних напоїв).

3. Галузі, що можуть розміщуватись як у районах виробництва сировини, так і в районах споживання готової продукції (м'ясна, м'ясоконсервна, ковбасна, борошномельно-круп'яна). При переробці сировини і виробництві готової продукції у галузях цієї групи стадії технологічного процесу часто бувають відокремленими. У сировинних районах здійснюється первинна обробка сировини, а в районах споживання - завершальний процес переробки. Так розділяється ферментація тютюну й виробництво сигарет, виробництво винних матеріалів, коньяків, десертних і шампанських вин.

Провідними галузями харчової промисловості України є цукрова, м'ясна, молочна, олійножирова, плодоовочеконсервна, кондитерська, спиртова, виноробна, соляна. З 1991 р. усі галузі скоротили виробни­цтво, але найбільший спад відбувся в м'ясо-молочній галузі. За останні роки вдалося уповільнити згортання виробництва. Якщо протягом 1991-1994 рр. спад виробництва становив 38 %, то за 1995-1998 рр. -17 %. У 1998 р. спад майже припинився, а в 2000-2001 рр. відбувалося зростання виробництва у більшості галузей.

Цукрова промисловість - одна з найважливіших галузей харчової промисловості. В Україні налічується 192 цукрових заводи, що розміщені в 19 областях. Найбільша їх кількість зосереджена у лісостеповій зоні, на Правобережній Україні. Зокрема, у Вінницькій області - 38, Черкаській -23, Київській - 16, Хмельницькій - 15, Тернопільській - 15. За виробни­цтвом цукру виділяються області Поділля - 30 % від загального обсягу в Україні, а також Київська, Черкаська та Полтавська області. Певна части­на цукру виробляється в областях українського Полісся (до 13 %), незначна кількість - у районах степової зони.

Цукрові заводи відрізняються за потужністю. У центральних областях (старому районі цукробурякового виробництва) переважна кількість підприємств мають невелику потужність. На заході України побудовані нові заводи, потужність яких набагато вища. Нові потужні цукрові заводи побудовані також у південних областях та на сході України. Найбільші за потужністю підприємства-Лохвицький і Орільський заводи (Полтавська область), Первомайський та Засільський (Миколаївська область), Саливонківський (Київська область), Куп'янський (Харківська область).

Великі цукрові комбінати виробляють цукор-пісок і рафінад. Рафінадні виробництва розміщені у таких центрах: Ходорів (Львівська область), Шепетівка (Хмельницька область), Черкаси, Суми, Дружба (Сумська область), Бердичів (Житомирська область). Одеський рафінадний завод працює повністю на девізній сировині.

М'ясна промисловість забезпечує населення свіжим і мороженим м'ясом, м'ясними напівфабрикатами, різноманітними готовими виробами з м'яса. Виділяють три основні напрями виробництва м'ясної промисло­вості - м'ясний, ковбасний та м'ясоконсервний. Виробництво м'ясної продукції зосереджується на потужних м'ясокомбінатах, що сучасно обладнані і мають потужні холодильні камери. Такі комбінати існують, переважно, у великих містах. Останніми роками виникло багато неве­ликих підприємств і фірм, що виробляють різноманітну м'ясну продукцію.

За останнє десятиріччя виробництво м'яса в Україні відчутно скоротилось. Якщо в 1990 р. було вироблено 2 710 тис. т, то у 2000 р. -лише 400 тис. т. У структурі промислового виробництва м'яса переважає яловичина і телятина (53 %), потім - м'ясо свинини (34 %), а далі - м'ясо птиці (до 10 %). Найпотужніші м'ясокомбінати розміщені у містах-мільйонерах: Вінниці, Черкасах, Луганську, Миколаєві, Львові та ін. На території України працює більше сотні м'ясокомбінатів.

Молокопереробна промисловість об'єднує маслоробну, сироварну, молочноконсервну галузі та виробництво продуктів з незбираного молока. Вона є складником молокопродуктового підкомплексу АПК.

Розміщуються молокопереробні підприємства залежно від наявності сировини і масового споживача. У районах споживання розташовують під­приємства, що випускають продукцію з незбираного молока. Такі заводи зосереджені, здебільшого, у містах. На сировину орієнтуються заводи, що спеціалізуються на виробництві тваринного масла, сиру та молочних консервів. В Україні працює майже 500 підприємств молокопереробної про­мисловості. Маслоробні, сироварні й молочноконсервні заводи розміщені у центрах сільськогосподарських регіонів з добре розвиненим тваринництвом. Найбільшими виробниками тваринного масла є такі області: Вінницька, Житомирська, Черкаська і Чернігівська. Значними виробниками цього проекту є Сумська, Київська, Волинська, Полтавська області.

В Україні працює 10 молококонсервних заводів. Найбільші з них -у Бахмачі (Чернігівська область), Первомайську (Миколаївська область), Смілі (Черкаська область), Куп'янську (Харківська область), Городку (Хмельницька область) та ін.

Олійно-жирова промисловість як галузь харчової промисловості виробляє і переробляє рослинні жири й пов'язані з ними продукти. Галузь пред­ставлена великими державними олійно-жировими комбінатами і заводами, а також багатьма олійними цехами. Вони містяться в районах виробництва сировини, тому що на 1 т олії витрачається від 3-4 до 5-8 т насіння олійних культур. Для виробництва олії використовується насіння соняшника, рапсу, сої, гірчиці, а також льону-кудряшу і коноплі.

Орієнтуючись на наявність сировини, олійні підприємства зосереджені, переважно, в степовій зоні, а також у деяких лісостепових райо­нах. У межах України функціонує ЗО великих державних олійних ком­бінатів та заводів і більше 415 олійницьких цехів. Більше половини виробленої в Україні олії припадає на підприємства Дніпропетровської, Запорізької, Донецької! Харківської областей. Найбільшими центрами виробництва цього продукту є Дніпропетровськ, Запоріжжя, Пологи, Маріуполь, Вовчанськ, Слов'янськ, Кіровоград, Полтава, Одеса, Вознесенськ, Херсон. Великі підприємства працюють у Вінниці й Чернівцях. У 2001 р. заводи України виробили 935,6 тис. т олії, зокрема Донецька область - 195,1 тис. т, Запорізька - 153,4 тис. т, Дніпропетровська -121 тис. т, Харківська - 115 тис. т.

Плодоовочеконсервна промисловість переробляє продукцію плодівництва та овочівництва. Така сировина малотранспортабельна, а тому переробні підприємства зосереджені в районах масового вирощування плодів і овочів. Найвища концентрація плодоовочеконсервного виробництва спостерігається у південних областях України - Одеській, Миколаївській, Херсонській, в Автономній Республіці Крим, у Придністров'ї та Закар­патті. Найбільші центри виробництва галузі - Одеса, Херсон, Сімферополь, Ізмаїл, Мелітополь. Великі підприємства працюють у Черкасах, Кам'янець-Подільську, Вінниці.

Низка галузей розміщена в районах споживання готової продукції. До них належать борошномельно-круп'яна, хлібопекарська, макаронна, кондитерська, крохмале-патокова, спиртова, пивоварна.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-26; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 621 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Бутерброд по-студенчески - кусок черного хлеба, а на него кусок белого. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2408 - | 2330 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.