Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Заміщення факторів виробництва.Гранична норма технологічного заміщення




Гранична норма технологічного заміщення (MRTS) – це кількісна характеристика здатності заміщення факторів виробництва.

У разі заміщення капіталу працею MRTSLK показує обсяг капіталу, який може бути заміщений однією додатковою одиницею праці за умови збереження постійного обсягу випуску:

,

де MPL – граничний продукт праці;

MPK – граничний продукт капіталу.

Граничний продукт праці (MPL) показує, як змінюється обсяг випуску із збільшенням використання праці на одну одиницю:

Граничний продукт капіталу (MPK) показує, як змінюється обсяг випуску зі збільшенням використання капіталу на одну одиницю:

У разі заміщення праці капіталом MRTSKL показує обсяг праці, який може бути заміщений однієї додатковою одиницею капіталу за умови збереження постійного обсягу випуску:

Процес трансформації ресурсів (L, K, M) у готову продукцію характеризується показниками сукупного і середнього продуктів.

Якщо фактори виробництва, крім одного (L), є постійними, то сукупний продукт змінного фактора виробництва (TPL) визначається як обсяг випуску продукції за умови певного використанні праці (L) і постійних обсягах решти факторів.

TPK – сукупний продукт капіталу.

TPL – сукупний продукт праці.

Середній продукт змінного фактора виробництва (праці – APL, капіталу – APK) – це відношення сукупного продукту змінного фактора до обсягу фактора, що забезпечує обсяг випуску:

Закон спадної граничної продуктивності чи спадної дохідності - зі збільшенням використання одного з факторів виробництва (праці) за умови, що інші фактори залишатимуться незмінними (земля, капітал), у певний момент буде досягнуто точки, після якої граничний фізичний продукт праці почне зменшуватися.

При зміні одного змінного фактора – праці (L), то збільшення кількості робочих не призводить до збільшення випуску на одного додаткового робочого, оскільки інші фактори – робочий простір, устаткування – постійні.

Для короткострокового періоду можна виділити три стадії виробництва:

перша стадія: від початку виробництва до досягнення середнім продуктом максимального значення. Вона характеризується надлишком капіталу і нестачею праці, що призводить до перевитрат ресурсів і, як правило, до збитків підприємства;

друга стадія: від максимального значення середнього продукту до досягнення нульового значення граничного продукту. Ця стадія найбільш приваблива для виробника, оскільки досягається нормальна збалансованість факторів виробництва;

третя стадія: після досягнення граничним продуктом нульового значення. На цій стадїї виробництво стає перенасиченим працею і найчастіше призводить до збитків виробника. Іншою сферою використання аналізованих закономірностей може бути прийняття рішень щодо оптимізації структури витрат виробництва.

 

8.Ізокоста. Карта ізокост. Аналіз впливу зміни цін факторів виробництва на ізокосту.

Виробнича функція: Q = f (L, K, M).

Виробнича функція будується для конкретної технології. Нові технології, що збільшують максимальний обсяг випуску за будь-якої комбінації факторів, описуються новою виробничою функцією.

Ізокванта відображає різні комбінації витрат факторів виробництва (L, K), які можуть бути використані для випуску певного обсягу продукції.

Ізокванта показує, що існує безліч варіантів для виробництва даного обсягу продукції.

Карта ізоквант – це сукупність ізоквант однієї виробничої функції, кожна з яких відповідає певному обсягу випуску продукції.

Гранична норма технологічного заміщення (MRTS) – це кількісна характеристика здатності заміщення факторів виробництва.

,

Граничний продукт праці (MPL) показує, як змінюється обсяг випуску із збільшенням використання праці на одну одиницю:

Граничний продукт капіталу (MPK) показує, як змінюється обсяг випуску зі збільшенням використання капіталу на одну одиницю:

Ізокоста – лінія, що демонструє всі комбінації факторів виробництва, які можна купити за однакову загальну суму грошей.

Ефект масштабу - виражає реакцію обсягу виробництва продукції на пропорційну зміну всіх факторів виробництва.(+ визначення по витратам див пит. №25)

9.Поняття еластичності та її типи

Відповідно до закону попиту у відповідь на зниження ціни споживачі стануть купувати більше продукту. Проте ступінь сприйнятливості споживачів до зміни цін буває дуже різний залежно від продукту, а також від діапазону зміни ціни на той самий продукт. Рівень чутливості зміни попиту від зміни ціни вимірює показник еластичності.

Еластичність попиту чи пропозиції показує чутливість зміни їх обсягів залежно видозміненої ціни.

Еластичність поділяється:

1.Еластичність попиту:

· За ціною

· За доходом

· Перехресна еластичність

Еластичність пропозиції

Еластичність попиту за ціною та її вимірювання. Фактори,що визначають еластичність попиту за ціною

Еластичність попиту за ціною – відношення відсоткової величини попиту на товар до відсоткової зміни його ціни. Рівень цінової еластичності вимірюється за допомогою коефіцієнта Еd, який показує, на скільки відсотків зміниться попит при зміні ціни на 1%, і розраховується за формулою:

Чинники, що впливають на цінову еластичність попиту:

1) кількість замінників;

2) питома вага в доході споживача;

3) предмети розкоші і предмети першої необхідності;

4) фактор часу.

1. Кількість замінників. Чим більше у конкретного продукту хороших замінників, тим еластичніший попит на нього.

2. Питома вага в доході споживача. За інших рівних умов, чим більшу частку займає вартість продукту в бюджеті споживача, тим більш еластичним є попит на нього.

3. Предмети розкоші і предмети першої необхідності. Попит на предмети першої необхідності, як правило, нееластичний; а попит на предмети розкоші зазвичай еластичний.

4. Фактори часу. Еластичність попиту за ціною оцінюється для короткострокового та довгострокового періодів. Як правило, попит більш еластичний у довгостроковому періоді, оскільки у людей є більше часу на пошук замінників товару, ціна на який зростає. Крім того, розробляється більша кількість замінників. А пошуки замінників і збільшення їх доступності у довгостроковому плані зроблять попит більш еластичним.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1248 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Бутерброд по-студенчески - кусок черного хлеба, а на него кусок белого. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2423 - | 2349 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.