Логістичний потік і запас
Базовими елементами логістики є потік і запас. Потік – це сукупність об'єктів, яка сприймається як єдине ціле, що існує як процес на деякому тимчасовому інтервалі і вимірюється в абсолютних одиницях за певний період часу. Параметри потоку – це параметри, що характеризують кількість об'єктів, які є в наявності в конкретний момент часу і вимірюється в абсолютних одиницях. Так, до основних параметрів, що характеризують потік, належать:
- початковий і кінцевий пункти;
- геометрія шляху (траєкторія);
- довжина шляху;
- швидкість руху;
- проміжні пункти;
- інтенсивність.
Усі економічні процеси можна умовно класифікувати на потокові та не потокові. Непотокові процеси – це будь-яка одномоментна дискретна зміна в часі. На відміну від непотокових процесів потокові мають часовий вимір, оскільки сам потік існує тільки в часі. З позицій логістики потік – це послідовна зміна станів економічного потокового процесу в межах однієї форми потоку чи при переході з однієї форми потоку в іншу.
Традиційний підхід до управління запасами в логістиці розглядає запас як кількість матеріальних цінностей, необхідну для забезпечення безперервності процесу виконання певних господарських операцій.
При логістичному підході до управління запасами інструментарій роботи з ними залишається тим самим, але принципово міняється погляд на сам запас, який як форма існування матеріального потоку не може розглядатися ізольовано в межах окремої ланки. Запаси, так само, як і потоки, що взаємодіють з ними, у логістичних системах поділяються на матеріальні, інформаційні, фінансові та ін. Проте в практиці управління логістичним бізнес-процесом переважно має місце управління матеріальними запасами.
Рисунок 2.1 - Модель формування запасу в ланцюгу поставок
Отже, підсумовуючи наведені характеристики даних елементів логістики, слід зазначити, що між статистичними величинами запасів і динамічними характеристиками потоків існує тісний взаємозв'язок: потік характеризує процес зміни запасу, тоді як запас відображає результат зміни і накопичення потоку.
Логістичні процеси, операції, функції, системи та ланцюги
Логістичний процес – цепроцес руху сукупності потоків ресурсів, що являє собою взаємообумовлений рух та трансформацію матеріальних і нематеріальних ресурсів у процесі задоволення платоспроможного попиту на готову продукцію.
Логістична операція –це самостійна частина логістичного процесу, що являє собою відособлену сукупність дій, спрямованих на генерування, перетворення або поглинання основного – матеріального та супутніх – інформаційного, фінансового, сервісного, кадрового потоків.
Таблиця 2.1 – Класифікація логістичних операцій
Ознака класифікації | Вид логістичної операції |
Перехід права власності | Односторонні (без переходу), двосторонні (з переходом) |
Природа потоку | Матеріальні, нематеріальні |
Спрямованість логістичних функцій, що реалізуються | Зовнішні (постачання, дистрибуція), внутрішні (виробництво) |
Вид логістичних функцій, що реалізуються | Базисні, ключові, підтримуючі |
Зміна споживчих властивостей | З доданою вартість, без доданої вартості |
До логістичних операцій з матеріальним потоком відносять розфасування, завантаження, транспортування, розвантаження, розпаковування, комплектацію, сортування, складування, пакування й ін.
Логістичні операції з матеріальними потоками у сфері обігу є операціями навантаження, розвантаження, транспортування, комплектації, складування, розподілу, затарювання.
Логістичні операції з матеріальними потоками у сфері виробництва зводяться до розміщення замовлень, управління складуванням, вибору устаткування, продуцентів і постачальників, планування виробничого процесу, обліку й управління запасами.
Логістичні операції з інформаційними потоками передбачають створення інформаційних систем і здійснення в межах цих систем дій зі збирання, зберігання, обробки і передачі інформації, що є супутньою з матеріальними потоками, ініціює їх та керує ними.
Логістичні операції з фінансовими потоками охоплюють проведення вартісного аналізу на всіх етапах економічної діяльності, складання бюджетів для всієї програми і для її окремих операцій з матеріальними та інформаційними потоками, а також контроль витрат і запасів, виражених у грошовій формі.
Логістична функція – це сукупність логістичних операцій, спрямованих на досягнення цілей, поставлених перед логістичною системою або її елементами (ланками). Більшість учених і фахівців з логістики до основних (базисних) логістичних функцій відносять постачання, виробництво і збут (розподіл). Загальний перелік логістичних функцій досить широкий: управління замовленнями, управління запасами, транспортування, зберігання, вантажопереробка, пакетування, сервісне обслуговування тощо.
Логістична система – це сукупність елементів логістики, взаємопов’язаних між собою, що створюють певну цілісність, призначену для управління матеріальними і нематеріальними потоками.
Ланка логістичної системи – функціонально відособлений об'єкт, що не підлягає подальшій декомпозиції в межах побудови логістичної системи, виконує свою локальну мету, пов'язану з певними логістичними функціями й операціями.
Ланки логістичної системи можуть бути трьох основних типів:
1) ті, що генерують;
2) ті, що перетворюють;
3) ті, що поглинають матеріальні та супутні їм потоки.
Логістичний ланцюг є впорядкованою та взаємодіючою множиною фізичних і юридичних осіб, що здійснюють логістичні операції, спрямовані на доведення матеріального потоку від однієї логістичної системи до іншої та до кінцевого споживача. Це також послідовність технологічних і логістичних операцій в будь-якому виробництві, що перебуває під єдиним контролем
Логістичні витрати – це сукупність витрат на управління та реалізацію логістичних процесів у визначених межах переміщення матеріальних потоків
Базова класифікація логістичних витрат наведена в табл. 2.2.
Таблиця 2.2 - Класифікація логістичних витрат
Ознака класифікації | Вид логістичних витрат |
За ступенем створення доданої вартості | продуктивні – витрати на створення споживчої цінності; витрати на підтримку логістичного бізнесу – самі по собі не створюють цінності, але є необхідними (на транспортування, оформлення замовлень, ведення обліку продукції); збиткові – витрати на роботи, які не можуть дати результатів (на простій устаткування); витрати на контроль – витрати на заходи для запобігання небажаним результатам обслуговування споживачів |
За механізмом віднесення на носій | прямі – витрати, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного носія (продукт, групу виробів, замовлення); непрямі – витрати, які можуть бути віднесені до носія лише за допомогою виконання допоміжних розрахунків |
За зв'язком з обсягом виробництва | змінні – витрати, що залежать від обсягу виробництва (на переналагодження, розміщення замовлення, зберігання або складування запасів у часі); постійні – витрати, що не залежать від зміни обсягу виконуваних замовлень внутрішніх і зовнішніх споживачів; повні – віднесена на певний об'єкт (продукт, групу продуктів, замовлення, місце виникнення витрат, сферу виробництва) загальна сума витрат, що залежать або не залежать від обсягу виконуваних замовлень; часткові – віднесені на певний об'єкт частини витрат, виділені за конкретною ознакою. Ці витрати, як правило, залежать від обсягу виконуваних замовлень; фактичні – витрати, що дійсно віднесені на певний об'єкт, у даному періоді при фактичному обсязі виконуваних замовлень споживачів і дорівнюють обсягу спожитих ресурсів, помноженому на діючі ціни на ресурси; нормальні – середні витрати, що віднесені на певний об'єкт у даному періоді при фактичному обсязі обслуговування. Ці витрати дорівнюють фактичному обсягу спожитих ресурсів, помноженому на їх середні ціни; планові – витрати, розраховані для певного логістичного об'єкта і певного періоду за умови визначених програми обслуговування, обсягу замовлень споживачів і технології. Ці витрати дорівнюють запланованому обсягу використання ресурсів, помноженому на їх планові ціни; витрати упущених можливостей – характеризують упущену вигоду. Вона пов'язана з тим, що обмежений обсяг ресурсів може бути використаний лише певним чином, що виключає використання іншого можливого варіанта, що забезпечує отримання прибутку |
За формами та місцем виникнення | витрати в постачанні; витрати у виробництві; витрати в дистрибуції |
За логістичними функціями | витрати обслуговування замовлення; витрати транспортування; витрати складування; витрати управління запасами; витрати пакування; витрати обслуговування споживачів |
За сферами переміщення матеріального потоку | витрати фізичного потоку; витрати запасів; витрати інформаційних процесів |
За джерелом переміщення | власні витрати; витрати логістичного аутсорсингу |
Методи розподілу логістичних витрат:
- за продуктами (DPP – direct product profitability). Метою таких методів є надання більш повної інформації про базис витрат на логістичні операції; DPP дозволяє розподілити логістичні витрати за продуктами більш детально, ураховуючи, яким чином ці продукти використовують основні засоби;
- за видами діяльності (ABC – activity-based costing). АВС дозволяє виявити фактори, що є драйверами витрат, і те, яким чином розподіляються витрати в логістичному процесі, що впливають на діяльність організації та ланцюга у цілому;
- використовуючи портфоліо збалансованих критеріїв вимірювання, що поширюється і на логістичний ланцюг (SCOR – supply chain operations reference model).