Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Антична філософія: характерні риси та основні періоди. Діалектика Сократа. Порівняльний аналіз традицій Східної і Західної філософій




Появі феномену античної філософії (АФ) сприяли декілька факторів, зокрема:

- географічно-кліматичний – Балканський п-ов знаходиться на перетині 3-х континентів (Європа, Азія, Африка), наявність різних кліматичних зон - сприяло запозиченню різних ідей;

- культурно-історичний – використання надбань давніх цивілізацій (крито-мікенської і т.п.);

- соціальний – високий рівень розвитку соціальних стосунків;

- відносна зрозумілість і досконалість античної міфології, її близькість до людини;

- талановитість, суспільно-громадська активність стародавніх греків.

Загальні особливості АФ: 1) В античному світі філософія набула автономного (щодо інших сфер суспільного життя) характеру розвитку; завдяки цьому вона власне і одержала тут свою назву (Ф. – грецьке слово); 2) АФ була відкритою та доступною для людей, це бала дісно «форма суспільного світогляду» або одна з них. В Давній Греції Ф. могли займатися всі люди (крім жінок).; 3) АФ терпимо ставилась до різних ідей та концепцій – історично формувався плюралізм, що був практично знищений християнством (хоча, були і певні виключення – атеїзм). 4) АФ була надзвичайно пластичною, здатною набувати різних форм та виявлень. 5) АФ була надзвичайно динамічною у розвитку – приймала різні позиції, нарощувала ідеї. 6) АФ розвивалася в осередках – школах – створених інтелектуалами і названих їхніми іменами або іменами місця де існувала школа. Школи мали різні підходи до вирішення основних світоглядних проблем і, як наслідок - виникають дискусії як у рамках шкіл, так і між останніми.

Історія АФ. Можна виділити 3 основних етапи розвитку АФ:

1) Натурфілософський (фізичний), або рання класика (7-5 ст. до н.е.). Основна тема – виникнення та будова єдиного, цілісного світу (космосу), пошук першооснови всього сущого. Основні представники – Фалес Мілетський (за першооснову буття приймав воду), Анаксімандр (п. – “апейрон” – вічна субстанція, без форми), Анаксімен (п. – повітря), Геракліт (п. – вогонь, логос), Піфагор (п. – ідеальні числа), Емпедокл (існує 4 першооснови – вогонь, повітря, вода, земля), Демокріт (матеріалістичне вчення про атоми), Зенон (є лише буття, вічно тотожне собі самому).

2) Класичний період (5–4 ст. до н.е.). Основна тема – людина(«Пізнай самого себе») та всі її прояви. Представники – софісти (Протагор – “людина є мірою всіх речей”), Сократ (діалектичне мислення), Платон (теорія ідей), Аристотель (вчення про матерію та форму).

3) Пізній класичний (космополітичний) період. Основна тема – людська індивідуальність. Етап можна розділити на 3 підетапи: а) елліністична філ-я (4-1 ст. до н.е.); б) олександрійська філ-я (1 ст. до н.е. – 6 ст. н.е.); в) римська філ-я (1 – 6 ст. н.е.). Сюди відносяться школи епікурейців (Епікур – смерті не існує, бо основою життя є невмирущі атоми), скептиків (Піррон – кожна річ така, як і інші; треба утримуватись від будь-яких суджень про речі), стоїків (Сенека – у світі панує фатум – невблаганний закон долі), неоплатонізму (Плотін, Прокл – світ є послідовним втіленням божественного логоса - Єдиного).

Діалектика Сократа. Сократ (5-4 ст. до н.е.) – син скульптора та повитухи, брав участь у Пелопоннеській війні. Звинуватили в розбещуванні юнацтва знаннями та введенні нових божеств. Потрапивши до в’язниці був страчений за постановою суду - отруївся цикутою. Сократ ніколи не записував своїх думок та діалогів з учнями, тому основними джерелами по С. є твори Платона та Ксенофонта. Основні положення ф. Сократа:

- Природа – вищий у порівнянні з людиною світ, вона непізнана. Тому пізнавати слід людину та її душу – “Пізнай самого себе”. Оскільки людина це істота моральна, пізнання самого себе дає змогу пізнати моральні якості, спільні для всіх людей (моральність – наслідок знання, адже людина може робити добро тоді, якщо вона знає, що це таке).

- Пізнати істину до кінця людина не може – “Я знаю, що я нічого не знаю”. Мудрість людини – ніщо в порівнянні з мудрістю богів.

- Пізнати саму себе людина може в процесі діалогів із іншим співрозмовником – “сократичні бесіди”. Розробив метод суб’єктивної діалектики – вміння вести діалог таким чином, щоб внаслідок руху думки, згладжувались суперечливі позиції співрозмовників і обидва наближались до істинного знання. Метод Сократа прийнято називати дефініторно-індуктивним – формулювання визначення шляхом наведення співрозмовника на останнє через спостереження за емпіричними фактами оточуючого буття. Свій метод Сократ порівнював з мистецтвом маєвтики – допомоги при народженні, - сам він допомагав здібним «народжувати» думку з узагальнення емпіричних фактів. В діалектичних бесідах ставив себе в положення незнаючого і шляхом постановки ряду запитань добивався від співбесідника «ефекту незнання» - тобто той сам починав усвідомлювати свої незнання і ліквідовувати їх у майбутньому шляхом пізнавальної діяльності.

Порівняння східної та західної філософії. В основі сх. та зах. Фф. лежали різні парадигми (архетипи).

Східна філ-я Західна філ-я
Архетип “Втеча від світу” (принцип недіяльності даосів, прагнення до нірвани у буддистів). Архетип “Оволодіння світом” (активний вплив людини на світ, його пізнання,)
Акцент на пізнання внутрішнього світу людини (інтровертивна психологічна установка) Акцент на пізнання зовнішнього світу - космосу (екстравертивна психологічна установка).
Більш ірраціональний характер пізнання (є речі, які пізнати неможна). Більш раціональний характер пізнання (розробка логіки Аристотелем).

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 628 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Два самых важных дня в твоей жизни: день, когда ты появился на свет, и день, когда понял, зачем. © Марк Твен
==> читать все изречения...

2296 - | 2123 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.