Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Знаки відповідності, екологічні та інші види інформаційних знаків




Знак відповідності у сертифікації – це захищений у вста­нов­леному порядку знак, застосований або виданий відповідно до правил системи сертифікації, який вказує, що забезпечується необхідна впевненість у тому, що дана продукція, процес або по­слуга відповідають конкретному стандарту або іншому нор­ма­тивному документу.

Залежно від сфери застосування розрізняють:

національний знак відповідності – знак, що підтверджує відповідність вимогам, установленим національними стан­дар­та­ми або іншими нормативними документами. Він розробляється, затверджується і реєструється національним органом з серти­фі­кації. Знак відповідності дозволяється використовувати для мар­кування тільки сертифікованої продукції;

транснаціональний (регіональний) знак відповідності – це знак, що підтверджує відповідність вимогам, установленим ре­гіо­нальними стандартами. Вони застосовуються в країнах визна­ченого регіону на основі узгоджених стандартів і взаємного визнання результатів сертифікації.

Екологічні знаки – це знаки, які призначені для інформації про екологічну чистоту споживчих товарів або екологічно без­печ­ні засоби їх експлуатації, використання або утилізацію. Еко­ло­гічні знаки поділяються на підгрупи:

– знаки, що інформують про екологічну чистоту товару або безпеку для навколишнього середовища;

– знаки, що інформують про екологічно чисті способи ути­лі­зації товарів або упаковування;

– знаки, що інформують про небезпеку продукції для нав­ко­лишнього середовища.

Попереджувальні знаки – це знаки, що призначені для за­безпечення безпеки споживача і навколишнього середовища під час експлуатації потенційно небезпечних товарів шляхом по­пе­редження про небезпеку або нанесення даних, що вказують на дію щодо попередження небезпеки.

Попереджувальні знаки поділяються на два види:

– ті, що попереджають про небезпеку;

– ті, що попереджають про дію щодо безпечного вико­рис­тан­ня.

Маніпуляційні знаки – знаки, призначені для інформації про способи поводження з товарами.

Розмірні знаки для позначення визначених фізичних вели­чин, що означають кількісну характеристику товару. Розмірні інформаційні знаки, які проставляються на упаковці товару чи на самому товарі у вигляді номера, літери або графічних зо­бражень, вказують розмір одягу, взуття або довжину, обсяг сте­гон для панчіх.

Експлуатаційні знаки – це знаки, призначені для правила експлуатації, способу догляду, монтажу і налагодження спо­жив­чих товарів. Такі знаки наносяться на етикетки, ярлики, бірки, упаковки, контрольні стрічки або безпосередньо на товар.

Знаки походженнятовару набувають значення лише за умови їх державної реєстрації в установленому чинним зако­но­давством порядку або завдяки міжнародним договорам держави. Дані знаки поділяються на міжнародні і національні. У зов­ніш­ньоекономічній діяльності прийнято застосовувати міжнародні знаки, що включають одну або декілька літер і цифровий код.

Штрихове кодування – один із найбільш поширених засобів автоматичної ідентифікації. Принцип штрихового кодування полягає у кодуванні алфавітно-цифрових знаків у вигляді чер­гування чорних і світлих смуг різноманітної товщини (штрихів і прогалин), зчитуванні за допомогю пристрою, що сканує, роз­ши­фровує коди і передає на ЕОМ.

Компонентні знаки це дані про склад харчового продукту, якщо він виготовлений з кількох складників, із зазначенням назв, компонентів, використаних у процесі виготовлення про­дук­тів харчування, харчових добавок, барвників, інших речовин або сполук. За своїм призначенням харчові добавки умовно по­ді­ляються індексами літери Е. Поряд з Е-компонентними зна­ка­ми існують компонентні знаки, які свідчать про склад непро­до­вольчих товарів.

Акцизне маркування поширюється на товари, що підлягають підакцизному збору. Акцизний збір – це непрямий податок на високорентабельні та монопольні товари (продукцію), що вклю­чається до ціни цих товарів (продукції). Перелік товарів, на які встановлюється акцизний збір, та його ставки затверджуються Верховною Радою України.

Першим основоположним засобом товарної інформації є ві­домості про виробників товарів, узагальнена інформація про кон­кретний вид товару, його назву, сорт, товарну марку, місце знаходження виробника, дату виготовлення, термін зберігання (придатності).

Комерційна товарна інформація включає додаткові відомості про товар, необхідні для його виробників, постачальників і про­давців. Це відомості про підприємства-посередники, нормативні документи про якість, асортиментні номери за прийнятими кла­сифікаторами товарної продукції, штрихове кодування.

Споживча товарна інформація включає відомості про най­більш характерні споживні властивості: харчову цінність, склад, функціональне призначення, способи використання та експлуа­та­ції, нешкідливість, надійність та ін.

Для доведення відомостей до суб’єктів ринкових відносин використовують текстову, цифрову, художню, символічну та штри­хову товарну інформацію. Кожна із них має свої переваги або недоліки; зміст інформації визначається специфікою товар­ної групи.

Текстова інформація найбільш доступна до споживача, але для розміщення вимагає значно велику площу на носіях мар­ку­вання. Сприйняття такої інформації споживачем ускладнюється, необхідний певний час для її читання і обміркування.

Цифрова інформація більш за все використовується для до­повнення текстової інформації або в тих випадках, коли вима­гається кількісна характеристика про товар (наприклад, маса нет­­то, об’єм, розміри одягу, взуття, довжина, дати виготовлення та термін зберігання). Цифрова інформація відрізняється чіт­кіс­тю, лаконічністю, визначністю, але в ряді випадків вона доступ­на тільки професіоналам і незрозуміла споживачам (наприклад, класифікація і кодування продукції у Державному класифікаторі України, інформація про вітчизняну продукцію та послуги, що подається на ринки інших країн).

Художня інформація забезпечує здорове та емоційне сприй­няття відомості про товари за допомогою художнього чи гра­фіч­ного зображення товару або репродукції з картин, фотографій, листівок (квітів, тварин, комах) чи інших зображень. Основне призначення цієї форми інформації – виникнення у споживачів певної уяви за рахунок задоволення естетичних смаків.

Символічна інформація передається за допомогою символів (інформаційних знаків). Символ – це знак, що характеризує осо­б­­ливі (відмінні) властивості товару для умовного відображення сут­ності.

Штрихова інформація – знак (штриховий код) для автома­ти­зованої ідентифікації і обліку інформації про товар. Наноситься на транспортну і споживчу упаковку багатьох імпортних і віт­чиз­няних товарів. У відповідності з вимогами здійснення зов­ніш­ньоторгових угод наявність штрихового коду на упаковці то­вару є обов’язковою умовою його експорту. Відсутність штри­хового коду негативно впливає на конкуренто­спромож­ність про­дукції.

Основним засобом товарної інформації маркування товару є нанесення на продукцію, тару, пакування тексту умовних по­зна­чень та малюнків, цифрових, букво-цифрових або символічних знаків.

Відправницьке маркування включає інформацію про пункти відправлення і призначення, найменування відправника, отри­му­вача, загальну кількість місць, масу брутто і нетто. Транс­порт­не маркування включає інформацію щодо адресата, від­прав­ника та способів поводження з упакованою продукцією під час її транспортування та зберігання.

Спеціальне маркування включає попереджувальні написи і знаки, які означають способи поводження з нею під час заван­та­ження, розвантаження, зберігання та транспортування (напри­клад, «Не кантувати», «Берегти від вологи», «Верх», «Відкри­ва­ти тут», «Вогненебезпечно», «Берегти від вогню», «Отрута» та ін.).

Маркування виражає товарну марку: назву товару, товарний знак або його символ, який ідентифікує продукцію. Товарний знак – позначення, зареєстроване у встановленому порядку, що міститься на товарах, пакуванні або документації, який пов’я­за­ний з реалізацією і застосовується для того, щоб відрізнити то­вари одного підприємства від однорідних товарів іншого під­при­ємства. Товарні знаки належать до об’єктів охорони промис­лової власності, використання їх іншими підприємствами кара­ється за законом [25, 48, 83].

Питання для самоконтролю

1. Види інформації.

2. Товаросупровідні документи.

3. Інформаційні знаки.

4. Товарні знаки.

5. Знаки відповідності, екологічні та інші види інформаційних знаків.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 665 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Даже страх смягчается привычкой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2421 - | 2133 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.