Інститути торгово-промислових палат існують у кожній країні-члені СНД. В усі часи вони були надійними помічниками вітчизняних виробників у розвитку експортного потенціалу, розширенні поставок продукції на експорт; організовували участь підприємств у міжнародних ярмарках за кордоном; здійснювали розробку та розповсюдження серед іноземних фірм рекламних видань. Спеціалісти палат здійснювали експертизу імпортованих із-за кордону обладнання, технологій і товарів на предмет відповідності їх за якістю, кількістю та комплектністю умовам укладених вимог.
У радянські часи зв’язок між державною планово-економічною системою та ринками Заходу забезпечувався діяльністю Торгово-промислової палати СРСР, заснованої у 1932 році. Початок економічних реформ сигналізував про нову епоху у розвитку торгових палат цих країн. Зараз вони знаходяться на вістрі вирішення важливих державних завдань, пов’язаних з реформуванням економіки, розвитком зовнішньоекономічних зв’язків країн-членів СНД.
Правовою основою для створення та функціонування торгових палат країн-членів СНД є законодавчі акти та статути, які визначають порядок створення, правочинність, основні напрями та сфери діяльності, управління, структури виконавчих органів тощо.
Міжнародні об’єднання ТПП
Нині у світі функціонують понад 140 національних і близько 10 тис. регіональних ТПП. Найбільшою неурядовою міжнародною організацією є Міжнародна торгова палата, заснована у Парижі в 1919 році. Вона є найавторитетнішою у світі організацією підприємців; у ній представлені ТПП, ділові кола, компанії та банки з усіх країн світу.
З 2001 року до цієї організації входить і ТПП України.
У Міжнародної торгової палати найвищий консультативний статус в ООН. Вона підтримує тісні зв’язки з ГАТТ, із Організацією економічного співробітництва і розвитку, з Європейським Союзом, іншими організаціями. Членство в ній відкриває палатам доступ до розгалужених каналів інформації, збагачення міжнародним досвідом.
Органами Міжнародної торгової палати є Конгрес (скликається раз у три роки), Рада (у складі представників усіх національних комітетів та певного числа «прямих членів») на чолі з Президентом МТП, Виконавчий комітет (у складі представників найвпливовіших національних комітетів), Фінансовий комітет, Міжнародний секретаріат на чолі з Генеральним секретарем.
Міжнародна торгова палата займається також виданням та розповсюдження цілої низки спеціальних видань, таких як довідники торгових термінів, міжнародні арбітражні правила, транспортні документи тощо.
Асоціація європейських торгово-промислових палат (скорочена офіційна назва – «Єврошамбр») – регіональне об’єднання торгово-промислових палат західноєвропейських країн. Заснована у 1958 році під назвою «Постійна конференція торгово-промислових палат Європейського економічного співтовариства». Штаб-квартира «Єврошамбр» розташована у Брюсселі (Бельгія).
Офіційні цілі Асоціації полягають у розробці узгодженої позиції її членів щодо проблем укріплення західноєвропейської інтеграції та доведення її до відома основних інститутів ЄС (комісії, Європарламенту, Ради), а також питань промислової та торгової політики у сфері послуг. Єврошамбр як лідируюча організація бере участь у роботі ряду консультативних комітетів у рамках Комісії ЄС.
Єврошамбр займається організацією конференцій, нарад та семінарів щодо внутрішньо-регіонального співтовариства торгових палат і сприяє підготовці і публікації економічних доповідей та досліджень, інформаційних бюлетенів та довідників, здійснює стажування та навчання спеціалістів з програм, що фінансуються із бюджету ЄС.
Членами Асоціації більшістю є національні федерації (союзи) торгово-промислових палат західноєвропейських та деяких інших країн. Розрізняють повні члени (по одному від кожної країни-члена ЄС), асоційовані члени (від більшості країн-членів ЕАСТ та ряду середземноморських країн, що уклали з ЄС угоду про соціально-економічне співтовариство), члени-кореспонденти. Різниця між повними, асоційованими членами та членами-кореспондентами полягає, перш за все, у повноті прав, яким вони користуються у межах Єврошамбр, і, відповідно, у ступені їх участі в її діяльності, роботі керівних органів, розмірі внеску до бюджету Асоціації.
Фінансові ресурси Єврошамбр складаються з членських внесків, які встановлюються верховним органом Асоціації, а також прибутків, отриманих завдяки діяльності підприємств, якими вона володіє.
Структура Єврошамбр включає:
– Генеральну асамблею – скликається два рази на рік у складі всіх членів Асоціації;
– Виконавчий комітет – у складі керівників палат-членів Єврошамбр;
– Правління – у складі представників окремих палат-членів; займається координацією робочих груп;
– Секретаріат;
– робочі групи (транспорт та зв’язок, навколишнє середовище, підготовка кадрів, оподаткування, туризм).
Торгово-промислова палата України співпрацює з Асоціацією торгово-промислових палат Європи. Налагоджено зв’язки з аналогічними національними та регіональними структурами в багатьох країнах світу. Більш міцні зв’язки встановлені на основі двосторонніх і багатосторонніх договорів з палатами, які допомагають суб’єктам підприємницької діяльності в пошуку партнерів у сфері діяльності виробництва і торгівлі, обміну делегаціями, організації навчання, проведення виставок та ярмарків тощо [10, 25].
Питання для самоперевірки
1. Охарактеризуйте особливості функціонування торгово-промислових палат у світі.
2. Які існують основні підходи до формування членської бази торгової палати?
3. Охарактеризуйте діяльність ТПП України.
4. Особливості функціонування торгово-промислових палат країн СНД.
5. Сутність міжнародних об’єднань ТПП.