Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Сутність демократії, її форми та основні ознаки




Демократія – це така форма організації та функціонування політичної системи, при якій існують рівні можливості для здійснення прав і свобод кожного члена суспільства.У залежності від участі народу в управлінні суп. та держ. справами, демократія поділяється на пряму, плебісцитарну, представницьку .Пряма демократія - це безпосередній вираз особою своїх політичних прав і свобод шляхом участі у підготовці, обго­воренні, прийнятті важливих рішень. Плебісцитарна демокра­тія відрізняється від прямої тим, що пряма демократія перед­бачає участь громадян в усіх стадіях політичного процесу, а при плебісцитарній можливості політичного впливу грома­дян обмежені і зводяться до голосування "за" чи "проти" певного законопроекту чи рішення. Представницькадемокра­тія - це опосередкована участь громадян у прийнятті рішень шляхом вибору ними в органи влади своїх представників (депутатів), які покликані виражати їхні інтереси. Основними ознаками демократії є: права і свободи, якими реально володіє кожна людина в суспільстві: свобода слова, друку, зборів, право на рівну за­хищеність законом тощо; свобода засобів масової інформації. ЗМІ покликані опе­ративно й об'єктивно інформувати людей про внутрішньо-та зовнішньополітичні події для того, щоб особа могла усвідомлено розібратися у питаннях політичного життя; рівність усіх громадян перед законом. Усі мають право на рівну захищеність законом. Держава покликана встано­вити рівноправні відносини між усіма громадянами, утверд­жувати рівність усіх громадян перед законом; система стримувань і противаг. Вона включає у себе два основні елементи - федералізм і розподіл влади. Феде­ралізм - це розподіл управлінських функцій між централь­ними та місцевими органами влади. Розподіл влади - це роз­поділ владних функцій між законодавчою, виконавчою та судовою гілками влади. У систему стримувань і противаг входить й контроль за діяльністю органів влади зі сторони виборців; • наявність політичного й ідеологічного плюралізму. Плю­ралізм передбачає багатоманіття ідей, теорій, багато­партійність.

 

 

Умови становлення та ефективності демократії.

Передумови демократії:

1.економічні: високий р-нь економ розвитку, високий р-нь урбанізації, розвиненість масових комунікацій, наявність ринкової конкурентної економіки

2. соціально-культурні: зменшення соц. Нерівності та поляризація р-ня доходів, соціальний плюралізм, наявність чисельного та впливово середнього класу, освіченість та висока політична культура населення.

3. зовнішньополітичні передумови: безпосередній економічний, політичний, дипломатичний, військовий, культурно-інформаційний вплив, вплив за допомогою прикладу розвинених демократичних країн

 

 


Теорія поліархії.

Найбільш повно теорія поліархії представлена Р. Далем в його роботі "Поліархія: Участь і опозиція" (1971 p.). Різниця між демократією і поліархією, на його думку, полягає в такому:

1. Демократія — це мета, а не щось уже досягнуте. Демократія, без сумніву, є утопією, — вважає Р. Даль, — але утопією корисною, оскільки вона вказує напрямки, де можна відшукати альтернативи до існуючої демократії.

2. Поліархія у Р. Даля — це демократія в дії. Поліархію він розглядає як процес наближення до демократії.

Оскільки поліархія — це стан реальної політичної дійсності, то він вибирає і критерії поліархічності тієї чи іншої системи. Такими критеріями в нього є ступінь опозиційності чи конкурентності еліт і рівень участі населення при їх виборі. Для того, щоб досягти поліархії, всі громадяни повинні: а) формулювати свої уподобання; б) висловлювати свої побажання співгромадянам і урядовцям; в) змушувати урядовців розглядати свої вимоги і таким чином контролювати процес прийняття політичних рішень.

 

 






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 631 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Слабые люди всю жизнь стараются быть не хуже других. Сильным во что бы то ни стало нужно стать лучше всех. © Борис Акунин
==> читать все изречения...

2242 - | 2161 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.