Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Теорії походження і сутності держави




Поняття "держава", яке виникло близько трьох, тися­чоліть тому, нині трактується у таких значеннях: як спільнота людей, яка проживає на певній території і згрупована в ціле органами державної влади; як система організацій, установ, інститутів, які володі­ють верховною владою на певній території. Основні теорії виникнення держави можна згрупувати у такі групи: Теологічна теорія (представники - ідеологи релігій Ста­родавнього Сходу, католицької церкви, ісламу). Ця теорія пояснює походження держави Божою волею. Звідси виво­диться залежність держави від релігійних організацій і діячів, покора усіх перед державною владою. Патріархальна теорія (Арістотель). Дер­жава - це результат розвитку сім'ї. Абсолютна влада прави­теля є продовженням влади батька у сім'ї. Договірна теорія (Г. Гроцій, Т. Гоббс, Ж.-Ж. Руссо та ін.). Держава - це результат договору, укла­деного між суверенним правителем і людьми. Появі держа­ви передував "природній стан", коли люди мали "природні права" (Ж.-Ж. Руссо) або коли йшла "війна всіх проти всіх" (Т. Гоббс). Психологічна теорія (Л. Петражицький, Дж. Фрезер та ін.). Держава - це організація, яка утво­рилася для керівництва суспільством з боку визначених осіб. Це керівництво є необхідне, бо люди мають психоло­гічну потребу у підпорядкуванні. Теорія насильства (Л. Гумплович, Є. Дюрінг). Походження держави пояснюється актом на­сильства, завоюванням одного народу іншим. З метою підкорення завойованих народів створюється держава як особливий апарат примусу. Марксистська (класова) теорія (К. Маркс, Ф. Енгельс) пов'язує виникнення держави одночасно з поділом суспіль­ства на класи. Суть держави - фактична диктатура певного (панівного) класу.

 

 


Походження, сутність та функції держави.

Держава - це основний інститут політичної системи, що здійснює управління суспільством, охорону його економічної та соціальної сфери, культури. Це явище виникає на певному етапі розвитку людства, вона має суверенитет і здійснює владу на повній території.

Атрибути: територія, населення, адмін.-управлінський апарат

Функції:

Внутрішні: економічна, соціальна, забезпечення народовладдя, захист конституційного ладу, забезпечення правопорядку та законності, екологічна, культурно-освітня.

Зовнішні: забезпечення нац. безпеки, відстоювання держ інтересів у міжнародних відносинах, розвиток взаємовигідного співробітництва, участь у розв’язанні глобальних проблем

 

 


Типи і форми держави.

Держава - це головний інститут політичної системи суспільства, політичні цілісність, утворена нац. чи багатонац, спільністю, закріпленою на певній території, де підтримується певний юридичний порядок. Важливою характеристикою держави є поняття „форма держави" - це форма правління, територіального устрою, політ. режиму.Форма держ. правління-це спосіб здійснення і організації влади. Виділяють 2 основні форми держ. правління: монархія і республіка Монархія -це форма держ.правл., при якій держ. влада цілком або частково зосередж. в руках однієї особи; є переважно спадковою. М-я є: абсолютною(повновладдя глави держави) і обмеженою, яка в свою чергу поділ, на: конституційну (повноваження глави держави обмежуються Основним законом держави), дуалістичну(монарх володіє виконавчою і частково законодавч; монарх сам призначає і керує урядом); парламентська (монарх володіє законод. владою. і частково виконавчою; ВБ, Швец.,Яп). Республіка -форма держ. правл.,що баз.на розподілі влади і здійсненні ф-й різними органами. Розподіл, на: президентську (презид.є глав. держ. і обир. всенародно); парламентська (През.обирається парламентом. Уяд формується парл-ом і є коаліційним); напівпрезидентська:през. -парл (уряд формує президент, народ обирає през. і парл.), парл-през(Презид. і парлам. обирається всенар. голосуванням. уряд форм-ся як коаліційний, реальна вик. Влада належ. КМУ;Україна). За формою устрою держави: унітарна (наявність єдиної сис-ми центр. держ. влади, єдине громадянство, судова влада, констит.), федерація (союзна держава, що склад. З держ. утворень, що мають політ. і юрид. самостійність(США, ФРН)),конфедерація(союз суверенних держав, що створюється для досягнення спільної мети). За політичним режимом виділяють такі типи держави: тоталітарні (контроль влади над сус-ом, підкорення суспільної системі державі), авторитарні (наявність сильного центру, що має концентровану владу, можливість застосування насильства чи примусу), демократичні (народ – джерело влади і носій влади, прагнення забезпечити справедливість, рівність, добробут усіх людей).

 

 






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 400 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Лаской почти всегда добьешься больше, чем грубой силой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2419 - | 2290 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.