Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Побут і соціально-економічні відносини




Побут — це обумовлена способом виробництва матеріальних благ і рівнем соціально-економічного і культурного розвитку суспільства сфера соціального життя, що є сукупністю способів і форм задоволення особистих матеріальних і духовних потреб людей. Характер побуту і його струк­тура визначаються не тільки способом виробництва, а й соціаль­ним становищем кожного індивіда, соціальними відмінностями, куль­турою суспільства. Побут — соціальне явище, що має досить стійкий характер. Кожна соціально-економічна система суспільства харак­теризується своїм типом соціальної організації побуту. В різних за соціально-економічним характером суспільствах і політичних ре­жимах складались і різні форми побуту, що відображали властиві суспільству соціальні відносини і соціально-політичні і економічні суперечності.

 

Докорінні перетворення в сфері побуту, здійснювані в процесі формування демократичного суспільства з широкими ринковими від­носинами і зв'язками, спрямовані на усунення контрастів у повсяк­денному житті різноманітних соціальних спільностей населення, на забезпечення фактичної рівності жінки з чоловіком, на утвердження в побуті нових духовно-моральних основ, зростання питомої ваги і ролі суспільних форм обслуговування і задоволення потреб людей, неухильне піднесення матеріального добробуту і духовної культури народу. З приватної справи побут має стати предметом уваги держа­ви, суспільства. Держава бере на себе основне піклування про задо­волення найважливіших життєвих потреб своїх громадян: забезпе­чення житлом, комунальними послугами, організацією медичного обслуговування, створення умов для здоров'я і культурного відпо­чинку та ін., тобто створення таких умов, які б сприяли всебічному гармонійному розвитку особи, зростанню її потреб і їх задоволенню. Соціальна політика в сучасній Україні спрямовується на поліпшення побутових умов громадян, підвищення рівня освіти і культури насе­лення, дальший розвиток охорони здоров'я, санаторно-курортного лікування і відпочинку, поліпшення системи соціального забезпечення, розвиток сфер обслуговування та ін.

Тепер же рівень системи соці­ального розвитку України низький. Багато ще негараздів і труднощів переживають люди, що є відображенням затяжної економічної і політичної кризи.

 

Сучасний побут в України виступає в основних формах: сімей­ний, суспільний і виробничий. В структурі побуту виділяється дві сторони: матеріальна і духовна і (відповідно з його суб'єктами) побут особи, соціальної групи, верстви або суспільства. Сімейний побут характеризується індивідуальними і груповими (звичайно, в межах сім'ї) формами задоволення потреб, організації відпочинку, дозвілля, внутрісімейними нормами міжособових відносин, культури спілку­вання і потреб, властивих даному мікроосередку. Суспільний побут охоплює державно-суспільні форми задоволення потреб людей, орга­нізації різноманітних побутових послуг; включає також основні прин­ципи і норми людського співжиття, духовно-моральні цінності, що впливають на свідомість і поведінку членів суспільства. Сюди можна віднести і нові громадянські звичаї, свята, обряди, традиції. Вироб­ничий побут (фабрично-заводський) — це організація, безпосередньо за місцем праці, харчування і відпочинку трудівників, постачання їм продуктів, забезпечення медичним обслуговуванням, дитячими ясла­ми, дитячими садами, таборами відпочинку для дітей, пансіонатами та ін. Форми побуту перебувають між собою в тісному взаємозв'яз­ку. Так, сімейний побут залежить від рівня організації громадської служби побуту і якості наданих нею послуг.

В свою чергу, матеріаль­на сторона суспільного побуту не може успішно розвиватися без врахування попиту населення на ті чи інші види побутових послуг, а його духовні устої зазнають впливу норм і правил співжиття, що складається і функціонує в сфері сімейного побуту.

Дальше удоско­налення побуту впливає на розвиток сім'ї.


При аналізі сім'ї як малої соціальної групи доцільно виділяти три основних типи характеристик: характеристики групи в цілому:

ціпі та завдання сімейної групи,

склад і струк­тура сім'ї,

соціально-демографічний склад сім'ї,

групова згуртованість,

групова діяльність і характер групової взаємодії сімейної групи,

структура влади,

комунікації в сім'ї тощо;

 

Соціологічні проблеми сім'ї є предметом вивчення західних вчених - Ф. Мішеля, Д. Хілла, Л. Руббін,

а також вітчизняних - Н. Лавриненко, ї. Прибиткової, В. Пічі, Н. Чернипі;і, Н. Чуйка та ін.

На відміну від інших галузей соціології, соціологія сім'ї, виникнення якої припадає на 20-ті рр. XX ст., розвивалась досить успішно.

Найбільш відомими спеціалістами в галузі соціології сім'ї на Заході є І.Най, Дж. Хіт (США), Ф.Мішель (Франція), З.Тишка (Польща), Л.Чех-Сомбаті (Угорщина), А.Г.Харчев, М.С.Мацковський, Ї.В.Бестужев-Лада (Росія) та ін.

Українськими соціологами (Л. Р.Аза, Н. В.Лавриненко, М. Й. Боршиевський, С О.Войтович, І.С.Дьоміна, В.М.Піча, Г.О.Ковтун, В.Ф.Рибаченко, Б.О.Татенко, В.І.Зацепін, Л.М.Бучинська, О.Д.Цимбалюк, Ю. М. Якубова та ін.), вивчається ряд важливих проблем, пов'язаних із репродуктивною поведінкою сім'ї, поєднанням професійних і сімейних ролей працюючих жінок, розподілом влади та обов'язків у сім'ї тощо.

 

Якщо три типи сім'ї (за соціально-класовою ознакою, типом поселення, національною ознакою) характеризуються досить прос­то, то типи сім'ї за віком, тривалістю існування, кількісному, чисель­ному складу та ін. мають багато відмінностей.

Сім'я молодіжна. Це сім'я, яка тільки створилася, оформилась. Для такої сім'ї атмосфера ейфорії — нормальне явище. Про такі сім'ї вдало підмітив поет Сергій Чекмарьов: «їх любов — це перець, вогонь і жовч. Це розою квітуча рана. Вона має мучити і пекти, вона не терпить спокійної мови».

Молода сім'я. Це сім'я, яка зустрілась з першими для них несподіваними перешкодами. Кожний з сім'ї — чоловік чи жінка думають, що однієї любові малувато. Треба б мати побільше доброти, про яку так вдало сказав Уїльям Шекспір: «Моя любов без дна, доброта — як ширина морська, чим більше її бачу, тим становлюсь безмежніше й багатіше», більше уступчивості, турбот­ливості, тактичності, прояву належної уваги до батьків і близьких.

В сім'ї, яка чекає дитини, помітно зміцнюються подружжя: дружина не залишаєть­ся без уваги, появляється надзвичайна турботливість один до одного.

Сім'я середнього подружнього віку (від трьох до десяти років спільного проживання). Це період найкритичніший, відповідальний в житті такої сім'ї. Це пояснюється тим, що саме в такий період появляються скука, одноманіт­ність стереотипів у взаємовідносинах подружжя. Прислів'я говорить: одні­єю любов'ю ситим не будеш і вік, обнявшись не просидиш. Починають роз­горатися конфлікти, і на такий період припадає більшість розлучень і розпаду сімей.

Сім'я старшого подружнього віку (десять-двадцять років подружжя). Морально-психологічне благополуччя подружжя в такій сім'ї залежить від багатства їх осіб, взаємної уступчивості, співпадіння потреб, інтересів. Літня подружня сім'я — сім'я, яка прожила не один десяток років спільно.

А як відомо, у прожитого життя є два крила: одно несе радості, а другим — сльо­зи утирає. Ця різновидність сімей виникає після вступу в шлюб їх дітей, появи онуків. Подружжя вступають в нові для них ролі — бабусь і дідусів, освоюють нові функції в сім'ї і як раніше люблять один одного.

Про таку любов поет Степан Щипачов писав: «Нехай пильно дивляться чоловіки і гадають як хочуть. Нехай! Бувають жінки, подібні на ледь зів'ялі квіти. Ще миліше, ще дорожче для чоловіка стала ти».

 

Бездітні сім'ї — це сім'ї, де протягом десяти років спільного життя в подружжя не народилась дитина.

Таких сімей на Україні близько 30 % за­гальної кількості сімей. Причому близько 12 % з них залишаються бездітни­ми через медико-біологічні причини, решта — через небажання мати дітей. Кожна третя сім'я з такої групи розпадається частіше з ініціативи чоловіків.

Однодітні сім'ї - в Україні становлять в містах - 53,6 %, а в селі - 38 - 40 %. З таких сімей розпадається приблизно кожна друга.

Проте, неможна стверджувати, що такі сім'ї розпадаються через те, що в них тільки одна дитина, оскільки подружжя вважають, що жити спільно скільки-небудь триваліше вони не можугь і тому ризикують обзавестись другою дитиною. З однодітної сім'ї нерідко виходять люди добре розвинуті інтелектуально, але дуже ущербні морально-психологічно і комунікативно.

Малодітні сім'ї (сім'я з двома дітьми) - найпоширеніші, і тут менше буває розлучень (якщо серед однодітних сімей розпадається майже кожна друга, то в малодітних — лише кожна сьома сім'я).

Багатодітні сім'ї мають більше трьох дітей. Серед таких сімей майже не буває розлучень, а якщо і трапляється розпад сім'ї, то винятково з вини чоловіка. Головна заслуга в міцності і стабільності сім'ї належить жін­ці, матері.

 

Неповна сім'я, де є лише один з батьків з дітьми (частіше — одинокі матері). Причин такого становища багато і вони дуже різноманітні: смерть одного з батьків, розлучення або позашлюбне народження дитини, а то і усиновлення одинокою жінкою чужої дитини та ін. Такий тип сім'ї соці­ально найменш ефективний.

Окрема сім'я, яка створюється подружжями з дітьми або без них, що живуть окремо від батьків та інших рідних. Це самос­тійні, незалежні сім'ї.

Тут частіше виникають суперечки, тривалі сімейні конфлікти та ін.

Бувають ще великі сім'ї, які об'єднують представників кіль­кох поколінь. Тепер за даними соціологічних досліджень приблизно до 60 % молодих подружь живуть в таких сім'ях. Сімей же, які включають дві под­ружніх пари, налічується в Україні 56 %. В таких сім'ях раціонально налагод­жений побут, у молодших подружніх парах часто буває більше часу на доз­вілля.

Є ще великі сім'ї, які складаються з трьох і більше подружніх пар.

За особливими умовами сімейного життя виділяються студентська сім'я, дістатні сім'ї та ін.

 

До специфічних обставин, в яких формується, живе, функціонує сім'я, нале­жать:

місце проживання (регіон, вид поселення);

соціально-класова та етніч­на належність;

матеріальне становище;

рівень освіти і культури членів сім’ї;

традиції, цінності, на які орієнтуються у своїх життєвих планах і прагненнях члени сім’ї;

стартова позиція, тобто та моральна й економічна база, на якій будується кожна сім'я і від якої багато в чому залежить її здатність до консолідації, згуртування, інтеграції.

 

Це поняття походить від давньослов'янського "сълюб", що означає уро­чисту обіцянку. "Сьлюбітеся", тобто домовитись.

 

Сучасна форма шлюбу склалася в результаті тривалого історичного розвитку. Спочатку статеві відносини мали невпорядкований, стихійний характер й регулювались переважно біологічними факторами. На зорі людства особини чоловічої та жіночої статі вступали у шлюбні стосунки з представниками свого роду незалежно від ступеню родичання. Проблема фізичного виживання людини як виду поставила завдання спочатку тим­часового обмеження статевих відносин, а потім інцестних відносин.

Історичний шлях шлюбних відносин пролягає від ендогамії, тобто ста­тевих зв'язків між представниками одного роду, через агамію (тимчасову заборону статевих відносин) до екзогамії (систематичних, статевих зв'яз­ків між представниками різних родів). Так виникає перший тип шлюбних відносин - групові або дуальнородові. Чоловіки одного роду зустрічають­ся з жінками іншого роду лише із "шлюбною" метою, а живуть у материн­ському роді.

При такому типі відносин визначити батька не було можли­вості, отже походження дітей визначалось за матір'ю. Саме цей період на­зивають епохою матріархату. Хоча жінка і не стояла на чолі роду, але вона відтворювала його, вела родовід. З часом поступово формується парний шлюб, що характеризується більш тривалими і постійними стосунками між партнерами, які все частіше підтримуються дарообміном.

Наступна форма шлюбу - індивідуальний парний - стає основою форму­вання сучасної сім'ї на моногамних засадах.

Економічною передумовою цього типу відносин стає розвиток приватної власності. Розпочинається формування сім'ї як господарської одиниці. Починають закладатися тра­диційні гендерні ідеали, на зміну материнській родинній лінії приходить батьківська, але не як генетична, а як економічна. Поступово формується і заборона на адюльтер (подружню зраду). Але оскільки жінка більш еко­номічно залежна, перебуває на утриманні в чоловіка, то й вимоги до неї в цьому плані більш суворі. Таким чином відбувається повалення материн­ського права.

 

Шлю­бність - це уся сукупність випадків зміни шлюбного становища, яке має чотири різновиди:

люди, що ніколи не були у шлюбі; люди, що на даний час перебувають у шлюбі; удовинні; розлучені.

Цей соціально-демографічний показник, що базується на статистиці, носить відносний характер. Він має місце тому, що статистика враховує лише ті шлюбні відносини, що офіційно фіксуються, але не враховує ті, що хоча і не зафік­совані відповідними інститутами, але існують об'єктивно.

Поряд з законо­давчо оформленими шлюбами в сучасних шлюбних відносинах мають мі­сце вільні союзи, консенсуальні, візитні шлюби, які останнім часом все більше набувають поширення.

 

Сім'я як основний соціальний інститут суспільства ви­конує специфічні функції.

Репродуктивна функція. Кожне суспільство зацікавлене у відтворенні населення. Умовою існу­вання суспільства є регулювання народжуваності, запобігання демографічним вибухам або спадам.

Для суспільства важливим є народ­ження здорових дітей, здатних до соціалізації.

Функція соціалізації. Чільне місце в процесі соціалізації людини посідає сім'я.

Первинна соціалізація, формування найбільш стійких рис особистості, переконань та уявлень відбувається саме в колі сім'ї.

Економічна функція. Йдеться про формування і розподіл сімейного бюджету, організація побуту.

Норми сімейного життя передбачають підтримку кожного члена сім'ї в разі ви­никнення економічних проблем.

Статусна функція. Сім'я передає своїм дітям певні статуси, близькі до статусів батьків.

Належність сім'ї до певної соціаль­ної верстви дає дитині можливості та винагороди, притаманні цій верстві, і визначає її подальше життя. Сім'я здійснює рольову підготовку дитини до статусів, близьких до статусів її батьків і родичів, формуючи в неї відповідні інтереси, цінності й спосіб життя.

Захисна функція. Сім'я здійснює психологічний, економіч­ний і фізичний захист своїх членів. У більшості випадків про­вину чи сором людини поділяють його родичі.

Функція сексуального регулювання. Завдяки сім'ї суспіль­ство впорядковує, регулює природні сексуальні потреби людини.

Функція емоційного задоволення. Кожна людина потребує кохання, тепла, турботи, повноцінного інтимного спілкування.

Досвід свідчить, що найчастіше злочини й інші негативні вчинки здійснюють люди, яким в дитинстві бракувало турботи та ніжності батьків.

Основні соціальні функції сім'ї:

— відтворення населення. Функція відтворення населення включає фізичне (народження дітей) і духовно-моральне відтворення людини в сім'ї.

На зміну переважно економічним стимулам народження ді­тей в минулому, дедалі відчутно приходить духовно-моральне:

глибо­ка моральна і психологічна потреба у своїй дитині, бажання мати його від любимого чоловіка, прагнення відтворити в дітях себе,

пов­торити разом з ними життєвий шлях, надія і упевненість в майбу­тньому духовному родстві з дітьми та внуками, що скріпляють кровнородинний

союз, іменна гордість, гордість прізвища;

— господарсько-побутова. Відображається господарсько-побуто­ва функція сім'ї у веденні домашнього і особистого допоміжного госпо­дарства,

садівництва і городництва, в обслуговуванні і самообслуго­вуванні членів сім'ї, в підтримці належного санітарного становища і гігієни в житлі,

додержанні сімейного бюджету;

— виховна. Виховна соціальна функція сім'ї визначає відпові­дальність батьків за духовно-моральне, політичне, естетичне вихо­вання дітей;

народна мудрість гласить: «Батько не той, хто дитину народив, а той, хто її виховав»;

— взаємне піклування членів сім'ї один за одного, особливо про літніх; мають за мету підвищення відповідальності дітей за батьків,

їх забезпечення і спокійну старість, а також постійну і взаємну мораль­но-психологічну підтримку, всебічне піклування;

— організація та використання вільного часу, насамперед '— доз­вілля, її мета — допомогти членам сім'ї найплодотворніше реалізува­ти свої здібності

і таланти в самодіяльності, в розумному споживанні духовних цінностей, в забезпеченні активного відпочинку.

 

Ще виділяються функції сім'ї: соціалізації особи, духовного спіл­кування, співробітництва в процесі виховання та ін.

 

Сфери життєдіяльності: репродуктивно-виховна діяльність, ведення домашнього господарства, трудова діяльність, спілкування.

4. репродуктивна, виховна, статусна, контроль

5. господарсько-побутова, трудова діяльність

6. спілкування, дозвілля, емоційна

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 949 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Большинство людей упускают появившуюся возможность, потому что она бывает одета в комбинезон и с виду напоминает работу © Томас Эдисон
==> читать все изречения...

2530 - | 2189 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.