Головною у комунікативних дослідженнях є проблема особистості, оскільки лише на перетині «Я» та «Іншого» виникає можливість комунікації. Для соціології комунікацій важливі такі поняття, як «мовна особистість» і «комунікативна особистість».
Мовна особистість — сукупність характеристик людини, що обумовлюють можливість створення, сприйняття повідомлень.
У мовній особистості виокремлюють вербально-семантичний (склад лексикону, ступінь володіння або не-володіння правилами використання знакових систем); когнітивний (конструкції, завдяки яким відбувається процес пізнання); прагматичний (зумовлює особливості комунікації відповідно до мети та завдань) компоненти.
Комунікативна особистість — вияв особистості, який залетить від сукупності Ті індивідуальних можливостей і характеристик, що обумовлюють ступінь її комунікативних потреб, когнітивний діапазон, комунікативну компетенцію.
Комунікативну особистість характеризують мотивація (потреби одержати або передати певну інформацію), когнітивні (можливості і здатність формувати свій внутрішній світ в інтелектуальній та емоційній сферах), функціональна компетенція (володіння індивідуальним запасом комунікативних засобів, вміння змінювати їх при зміні комунікативної ситуації, змінювати дискурс відповідно до норм комунікативного етикету).
Мовний акт — цілеспрямована мовна поведінка, що реалізується згідно з правилами, які прийняті в певному суспільстві; одиниця нормативної соціомовної поведінки в межах певної комунікативної ситуації.
Характерними його ознаками є комунікативна установка, цілеспрямованість. Продуктом мовного акту і одночасно мовною інформаційною одиницею виступає висловлювання (актуалізоване у мовленні речення) як елемент дискурсу.
Дискурс (лат.— здогад, міркування) — взаємопов'язаний текст, мовленнєвий потік, що має певну стратегічну комунікативну установку.
Ознаками дискурсу є тематична пов'язаність (концентрація навколо певної теми), ситуативна обумовленість (актуалізований у певній комунікативній ситуації), недискретність (не вичерпується висловлюваннями, а є їх взаємопов'язаною системою).
Соціальна комунікація виконує різноманітні базові та спеціалізовані функції.
Базові функції виявляються на будь-якому рівні соціальних комунікацій. До них належать:
— інформаційна (орієнтована на безпосереднє передавання, трансляцію значущого повідомлення);
— прагматична (будь-яка комунікація передусім є засобом досягнення певної мети);
— експресивна (соціальна комунікація, зумовлена необхідністю встановлення ематичного зв'язку і передавання емоцій комуніканта).
Спеціалізовані функції соціальної комунікації виявляються залежно від умов контакту. До них належать:
— контактовстановлююча (від неї залежить успіх комунікативного задуму);
— самопрезентації (створює образ комуніканта під час контакту з соціальною реальністю);
— апелятивна, або функція звертання (реалізується за наявності відмінності соціальних статусів учасників контакту);
— регулятивна (контроль за виявами соціальності);
— ритуальна (пов'язує певні мовні формули з конкретними ситуаціями соціальної активності).
Розвиток ЗМІ спричинив зміни в суспільній психології, способі мислення людей. Вони є важливим чинни-
ком створення особистості нового типу, з особливою психологією та поведінковими реакціями, що реалізують ідеологічний, політичний вплив на людей, згуртовують їх в єдине ціле. Вплив ЗМІ на громадськість зумовлюється щонайменше двома функціональними завданнями.
1.Відображення, фіксація, моделювання дійсності, тобто подій, фактів, соціальних відносин, остаточним продуктом чого є інформація про цю дійсність.
2. Зміна соціальної реальності й управління нею, утвердження, підтримання і трансляція ціннісних, нормативних орієнтирів суспільства, контроль за реалізацією управлінських рішень, регулювання соціальних відносин.
На практиці відокремити ці завдання важко, оскільки вони реалізуються в єдиному соціально-інформаційному просторі. До того ж процес функціонування ЗМІ за своєю природою є цілісним, важко піддається диференціації на рівні безпосередніх дій.
Серед функцій ЗМІ найголовнішими є:
1) інформаційна — спрямована на задоволення інформаційних потреб індивідів і соціальних груп щодо різноманітних подій у суспільстві та світі;
2) комунікативна — полягає в організації інформаційної взаємодії між різними соціальними верствами населення, а також між громадськістю та джерелом її інформування;
3) виховна — пов'язана з формуванням, зміною установок та ціннісних орієнтацій індивідів, заохочуванням аудиторії до пропаганди певного способу життя, з формуванням суспільно значущих рис, засвоєнням соціального досвіду;
4) управлінська — виявляється в контролі за взаєминами між членами суспільства, а також між ними і системою керівних органів;
5) соціальної адаптації та орієнтації — спирається на потреби аудиторії в інформації для орієнтування у соціальних процесах та явищах, адаптації до змін соціальних, політичних, економічних умов життя;
6) соціальної ідентифікації — ґрунтується на потребі людини відчувати свою спільність із певними соціальними групами, верствами тощо;
7) відтворення певного емоційно-психологічного тонусу — спрямована на зняття психологічної напруги тощо;
8) рекреативна — пов'язана з відпочинком, розвагами тощо.
ЗМІ реалізують свої можливості не тільки на макрорівні (у глобальних соціальних вимірах). Не менш важливими є мезо- та мікрорівень їх діяльності, зорієнтовані на конкретні соціальні групи та індивіди. Щодо цього ефективність їх діяльності залежить від особливостей психологічних та соціальних ефектів, які вони справляють на аудиторію, серед яких розрізняють:
— утилітарний, що виражається у задоволенні індивіда інформацією, необхідною йому для розв'язання життєвих, практичних завдань;
— престижу, який являє собою задоволення інформацією, що підтверджує цінності групи, до якої належить індивід;
— посилення позицій, що виявляється в позитивному впливі на індивіда інформації, що підтверджує думку, судження людини з певного дискусійного питання;
— задоволення пізнавального інтересу, який полягає у відчутті поінформованості з певного кола питань;
— емоційний, що виявляється в компенсації пізнавальної потреби;
— естетичний, який ґрунтується на задоволенні сприйняття прекрасного, естетичному збагаченні;
— комфорту, що формується внаслідок зняття особистісної напруги.
Нерідко вплив ЗМІ на індивідуальну і масову свідомість використовують з маніпулятивною метою.