Інституціалізація — процес виникнення і становлення соціальних інститутів як ключових структурних елементів суспільства. Як і будь-який інший складний суспільний процес, інституціалізація є тривалою і поступовою. Для її здійснення необхідні такі умови: 1. Об'єктивна потреба, усвідомлювана в суспільстві як загальнозначуща, загальносоціальна. Її задоволення можливе тільки у процесі соціальної взаємодії. Якщо така потреба стає незначною або зникає зовсім, тоді існування соціального інституту стає неактуальним, навіть гальмівним.
Відомий соціальний дослідник Г. Ленскі визначив ключові соціальні потреби, які породжують процеси інституціалізації: потреба комунікації (мова, освіта, зв'язок, транспорт); потреба у виробництві продуктів і послуг; потреба у розподілі благ і привілеїв; потреба безпеки громадян, захисту їх життя і благополуччя; потреба у підтримці системи нерівності (розміщення соціальних груп за позиціями, статусами тощо); потреба у соціальному контролі за поведінкою членів суспільства (релігія, мораль, право). Сучасне суспільство характеризується розростанням та ускладненням системи соціальних інститутів. З одного боку, одна і та сама потреба може породжувати існування численних інститутів, з іншого — кожен інститут реалізує комплекс базових потреб щодо соціалізації індивідів, трансляції соціальних норм і культурних цінностей, соціального досвіду.
Інститут шлюбу: характеристика та типологія. Основні різновиди шлюбних нідносин
Шлюб – це історично обумовлена, санкціонована і регульована суспільством форма відносин між чоловіком і жінкою, що встановлює їх права і обов’язки один до одного і до дітей та рідних. Шлюб – це суспільне встановлення, установа або як кажуть соціологи, особливий суспільний інститут. Іншими словами, шлюб – це традиційний спосіб формування сім’ї й суспільного контролю за нею, одне з знарядь, шляхів, засобів самозбереження і розвитку суспільства. Шлюб представляє собою контракт, який заключається трьома сторонами – чоловіком, жінкою та державою.
Шлюб – інститут, регулюючий відносини тільки подружжя, а сім’я – інститут регулюючий ще й відносини між батьками й дітьми.
шлюб - це суспільство визнаний і схвалений союз між: двома дорослими індивідами. Інститут шлюбу втілює певні соціальні норми, визнання кола прав та обов'язків подружжя по відношенню один до одного, до дітей, майна, оточення.
Шлюб майже завжди об'єднує двох осіб протилежної статі, проте в деяких культурах допускаються різні види гомосексуального шлюбу.
Види шлюбів
КЛАСИЧНИЙ (ТРАДИЦІЙНИЙ) ШЛЮБ. Такий шлюб укладається в загсі. Цей різновид шлюбу є основою стабільності існування суспільства загалом. Більше, ніж інші шлюби., охороняє права дітей, права й обов'язки подружжя, передбачає певний ступінь обмеження волі подружжя.
РОДИНА НА ЧАС. Значення такого шлюбу закладене вже в назві. Почасти його можна назвати пробним, Люди одружуються на час, наприклад на два-три роки. Після закінчення цього строку подружжя вирішує, продовжувати шлюб чи ні.
ПЕРЕРИВЧАСТИЙ ШЛЮБ. За домовленістю одружені живуть окремо протягом будь-якого строку. Причини роздільного проживання різноманітні: робота над докторською, тимчасова робота в іншому місті, просто втомилися одне від одного й т. д.
РОДИНА, ЩО ІНОДІ ЗУСТРІЧАЄТЬСЯ. Причиною такого шлюбу може бути, наприклад, відсутність власного житла й конфлікти з батьками чоловіка (жінки). У цьому випадку кожен із подружжя живе у своїх батьків. Так у чому ж суть шлюбу? Чоловік і дружина офіційно зареєстровані, а живуть окремо, однак, щоправда, зустрічаються регулярно. У випадку якщо в родині є діти, вони зазвичай перебувають із матір'ю.
ВІДКРИТА РОДИНА. Сьогодні такий вид.шлюбу стає популярним і в зв'язку із цим зустрічається часто. У відкритій родині люди не обмежують волю одне одного, тому зв'язки на стороні й груповий секс тут нікого не шокують.
ПОЛІГАМІЯ. У країнах Близького Сходу, в Індії, Західній Африці, Непалі полігамія офіційно дозволена. Це різновид традиційного шлюбу (там, де це дозволено), коли чоловік має кілька дружин або дружина — кілька чоловіків. Зазвичай такі шлюби ґрунтуються на традиціях, які, у свою чергу, є наслідком або нерівної кількості чоловіків і жінок, або економічної ситуації.
ШВЕДСЬКА РОДИНА. Де сполучення слів в усіх на слуху. І все-таки — що це? Шведська родина — це родина, де кілька пар живуть разом, господарюють, спільно виховують дітей, зв'язані дружбою й сексом.
НЕЗАРЕЄСТРОВАНИЙ (ГРОМАДЯНСЬКИЙ) ШЛЮБ. Почнемо з історії. Громадянський шлюб набув особливого поширення в 20-ті роки XX сторіччя. Бажаючі просто розписувалися у відповідній книзі у відділі/реєстрації шлюбів і смертей. Запис не спричиняв відповідальності ні з одного, ні з іншого боку й міг бути анульований у будь-який момент. Зараз під громадянським шлюбом мається на увазі проживання подружжя без реєстрації шлюбу в загсі.
КОРПОРАТИВНИЙ ШЛЮБ. Об'єднання в одному шлюбі спадкоємців двох великих капіталів, бажання батьків прийняти в родину представника свого кола. Головне тут — розрахунок, але й любов не виключається.