Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Особливості сучасної геополітичної ситуації у Східній та Південно-Східній Азії




Відносини між Китаєм і Японією — централь­ний блок міждержавних відносин в АТР. Ці дві великі країни змагаються нині не тільки за регіональне, а й за світове лідерство. Зникнення необхідності спільного протистояння радянській загрозі, активізація боротьби за ринки країн АТР на тлі послаб­лення американських позицій у регіоні внаслідок перегляду аме­рикансько-японських відносин є визначальними факторами двосторонніх відносин Японії та КНРновітнього періоду.

Китай занепокоєний продовженням процесів мілітаризації Японії: якщо США зменшать свою військову присутність у регіоні, то Японія логічно претендуватиме на вакантну роль гаранта регіо­нальної безпеки.

Досить імовірним є погіршення китайсько-японських відносин за умови загострення тайванського конфлікту, оскільки Японія має тісні економічні зв'язки з Тайванем, об­сяги яких цілком можна порівняти з масштабами співробітницт­ва з материковим Китаєм.

Статус США в АТР можна схарактеризувати як «стратегічну оборону». США не вдалося після розпаду біполярної системи зай­няти в регіоні панівні позиції, незважаючи на те, що вже з кінця 80-х років XX ст. АТР було офіційно проголошено головним стра­тегічним напрямом американської зовнішньої політики. Особливо важливою обставиною, яка визначає параметри американського впливу в регіоні, є історична пам'ять народів Східної Азії про «цивілізаційну місію» західних держав на їхній території. США лишаються гарантом безпеки та нерозповсюдження ядерної зброї в регіоні.

Японія є головним стратегічним партнером США в регіоні. Основний зміст японсько-американських відносин становить еко­номічна взаємодія двох держав. Вона вирізняється величезним американським дефіцитом у двосторонній торгівлі та жорсткою конкуренцією як на зовнішніх ринках, так і на ринку США. Особливе занепокоєння США викликає вкладення Японією значних коштів у НДДКР, технічне переоснащення промислово­го потенціалу, а також потужні інвестиції в закордонні еко­номіки, включаючи американську, що супроводжується відпо­відним зростанням залежності країн-реципієнтів. Серйозні проблеми у двосторонніх відносинах спричинені витіс­ненням японськими постачальниками національного продукту з американського ринку, особливо в галузі електроніки.

Американсько-китайські відносини можна віднести до таких, що визначатимуть найближчим часом баланс сил у світовій політиці та економіці, а надто якщо зважити на фор­мування в азійській частині АТР «великої китайської економіки», яка інтегрує господарство материкового Китаю і китайських ви­робників у цілій групі держав і територій Східної та Південно-Східної Азії. Для американських виробників високотехнологічної продукції китайський ринок є надзвичайно важ­ливим, і тому, незважаючи на політичні фактори, Нарощування КНР військової могутності й зумовлене цим поси­лення позиції в регіональній підсистемі міжнародних відносин (зокрема власна позиція щодо ядерної програми КНДР) непокоїть США, що репрезентує конфлікт американської концепції «тихо­океанської ери» і пекінської ідеї «доби китайської цивілізації».

Особливе місце в розвитку стратегічної ситуації в Східній Азії належить Корейському півострову, країни якого у XXI ст. потра­пили в ситуацію невизначеності. Розпад біполярного світу зруй­нував стару систему відносин КНДР і Республіки Корея, при­наймні її ідеологічні підвалини, порушивши принципове питан­ня про можливість об'єднання корейської нації. КНДР, опинившись в ізоляції, позбавлена допомоги країн соціалістичної співдружності, зокрема СРСР, почала шукати шляхи нормалі­зації відносин з Республікою Корея та Японією, заявивши, що об'єднання з південнокорейським народом є головним стратегічним завданням нації. Зі свого боку, уряд Республіки Корея докладатиме зусиль для інтенсифікації процесів інтеграції, сподіваючись на великі «геополітичні» диві­денди.

Іншою потенційно вибухонебезпечною територією в регіоні є Тайвань. Офіційно включений до складу КНР як 23-тя провінція, Тайвань прагне вести власну зовнішню політику, балансуючи на суперечностях у відносинах регіональних лідерів. Тайвань використовує своє лобі в США, домагаючись значних військових поставок, політичної підтримки сепаратистських прагнень, актив­ної економічної взаємодії. Надійним фундаментом китайсько-тайванських відносин є економічна інтеграція, тоді як політичне зближення в межах однієї держави лишається проблемою, зумовленою відомими історичними подіями та взаємними образами. Спроба Китаю інтенсифікувати цей процес силовими методами може перерости в гострий регіональний конфлікт, особливо в разі продовження Тайванем активної мілітаризації.

В Південно-Східній Азії утворився власний центр тяжіння. Протягом значного істо­ричного періоду регіон був ареною зіткнення інтересів великих світових держав у їхній одвічній боротьбі за стратегічну перевагу в глобальній політиці. Відповіддю на такий цивілізаційний вик­лик став процес інтеграції. В 1967 р. країни — партнери США в Південно-Східній Азії — Індонезія, Малайзія, Сінгапур та Філіппіни — створили Асоціацію країн Південно-Східної Азії (АСЕАН). Підтримуючи Захід за умов біполярної системи міжнародних відносин, країни—засновники АСЕАН спромоглися не вступити з ним в офіційні блокові відносини.

Надзвичайно прийнятною для держав АСЕАН формою між­регіональної взаємодії став формат «АСЕАН+3». Виступаючи як єдиний партнер у чотирикутнику з Китаєм, Японією, Республікою Корея, країни АСЕАН можуть претендувати на рівноправні відно­сини. Спільними для східно- та південно-східноазійських країн АТР є інтереси відновлення економічного динамізму, перерваного фінансовою кризою кінця 90-х років, та забезпечення прогресу регіональної господарської системи АТР.

Найскладніші відносини держави регіону мають із КНР. Біль­ша частина країн АСЕАН досить тісно пов'язана з «великою ки­тайською економікою», в кожній з них китайські підприємці зай­мають панівні позиції в промисловості й торгівлі. Для Китаю більш бажаним форматом була б взаємодія КНР— АСЕАН, і офіційний Пекін висуває ініціативу створення зони вільної торгівлі між КНР і країнами АСЕАН, позиціонуючи її як азійську противагу АТЕС. Що ж до країн АСЕАН, то майже всі вони відчувають принаймні непевність від сусідства з економічним та військово-політичним гігантом з вели­чезним населенням і «не зовсім» демократичним режимом. Країни АСЕАН виступають проти подальшого скорочення американської військової присутності в АТР та підтримують високий рівень економічних зв'язків з Японією.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 573 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Так просто быть добрым - нужно только представить себя на месте другого человека прежде, чем начать его судить. © Марлен Дитрих
==> читать все изречения...

2510 - | 2261 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.