Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Іонізаційні негативні фактори середовища




 

Іонізуючі випромінювання — це таке випромінювання, взаємодія якого із середовищем призводить до утворення електричних зарядів різних знаків (іо-нів). Воно має високу енергію та властивість руйнувати біологічні об’єкти.

Види іонізуючого випромінювання:

1. Корпускулярне випромінювання — потік частинок, що утворюються при ядерних перетвореннях (a - і b -частинки, протони, нейтрони та ін.):

а) a-випромінювання — це потік позитивно заряджених частинок (ядер ато-мів гелію), які рухаються зі швидкістю до 20 000 км/с. Довжина пробігу a -частинки у повітрі до 11 см, в біологічних тканинах — до 140 мкм;

б) b-випромінювання — це потік електронів чи позитронів, що рухаються зі швидкістю близької до швидкості світла (250 000 км/с). Довжина пробігу b -частинки у повітрі — до 40 м, у живій тканині — до 4 см.

2. Фотонне випромінювання — потік електромагнітних коливань високих і надзвичайно високих енергій, що рухаються зі швидкістю світла (у вакуумі близько 300 000 км/с) — це g -, рентгенівські і ультрафіолетові промені:

а) g-випромінювання виникають при збудженні ядер атомів або елементарних частинок під час ядерних вибухів, розпаді ядер радіоактивних речовин, або проходженні швидких заряджених частинок крізь речовину. Довжина хвилі (1000-1)·10-15 м. Завдяки значній енергії, це випромінювання може іонізувати різні речовини, а також характеризується великою проникаючою здатністю — сотні і тисячі метрів у повітрі;

б) рентгенівське випромінювання виникає в результаті зміни стану енергії електронів, що знаходяться на внутрішніх оболонках атомів, і має довжину хвилі (1000-1)·10-12 м. Це сукупність гальмівного та характеристичного вип-ромінювання, енергія фотонів котрих не перевищує 1 МеВ.

Характеристики іонізуючого випромінювання:

1) іонізуюча спроможність випромінювання визначається питомою іонізацію, тобто числом пар іонів, що утворюються в одиниці об’єму, одиниці ма-си середовища або одиниці довжини шляху (найбільша у a -випромінювання, у b -випромінювання — приблизно в 100 разів менша, а у g -випромінювання — приблизно в 1000 раз менша ніж у a -випромінювання);

2) проникаюча спроможність випромінювання —визначається довжиною пробігу у середовищі, тобто шляхом, пройденим часткою в речовині до її по-вної зупинки (найбільша — у g -випромінювання, найменша — у a -променів)


Джерела іонізуючих випромінювань:

1) природні (космічні промені, природні радіонукліди, які природно розподіле-ні у землі, воді, повітрі та інших елементах біосфери);

2) штучні (ядерні вибухи, атомні електростанції та дослідницькі ядерні реак-тори, прискорювачі заряджених часток, радіоактивні відходи, рентгенівські апарати, прилади засобів зв’язку високої напруги, штучні ізотопи та ін.).

Способи опромінення організму людини:

1) зовнішній, що здійснюється радіоактивними речовинами, які знаходяться поза організмом людини;

2) внутрішній, що здійснюється радіоактивними речовинами, які потрапили всередину організму через органи дихання, шлунково-кишковий тракт, шкір-ні покриви та слизові оболонки. Внутрішнє опромінення триває до тих пір, поки радіоактивна речовина не розпадеться або не буде виведена з організму в результаті процесів фізіологічного обміну. Воно небезпечне тим, що викли-кає виразки різних органів, які тривало не гояться, і злоякісні пухлини.

Дози іонізуючого випромінювання (міра дії):

1) експозиційна доз а —характеризує іонізуючу спроможність випромінюван-ня у повітрі. Одиницею вимірювання експозиційної дози є кулон на 1 кг (Кл/кг). Позасистемна одиниця — рентген (Р, мР, мкР), 1 Р=2,58·10-4 Кл/кг;

2) поглинута доза (Д) характеризує енергію іонізуючого випромінювання, що поглинається одиницею маси опромінюваної речовини. Вимірюється в греях (1 Гр=1 Дж/кг) або в позасистемних одиницях радах (1 Гр=100 рад);

3) еквівалентна доза визначає біологічний вплив різних видів іонізуючого ви-промінювання на організм людини та служить для оцінки радіаційної небез-пеки цих видів випромінювань. У системі СІ одиницею вимірювання еквіва-лентної дози є зіверт (1 Зв=1 Дж/кг, 1 Зв»100 Р, 1 Зв=1 Гр), позасистемною одиницею є бер (1 Зв=100 бер).

Величина дози, яку отримує людина, залежить від виду випромінювання, енергії його частинок, щільності потоку та тривалості дії. Поглинута та експози-ційна дози випромінювання, що належать до одиниці часу, визначають потужні-сть доз (рівень радіації). Рівень радіації характеризує ступінь забруднення міс-цевості та вказує, яку дозу може дістати людина, перебуваючи на забрудненій тери-торії, за певний проміжок часу. Одиницею вимірювання рівня радіації є рентген, рад та бер за 1 годину.

У результаті дії іонізуючого випромінювання на організм людини в ткани-нах можуть виникати складні фізичні, хімічні та біологічні процеси. При цьому порушується нормальне протікання біохімічних реакцій та обмін речовин в ор-ганізмі. В залежності від поглинутої дози випромінювання та індивідуальних особливостей організму викликані зміни можуть носити зворотній або незворотній характер. При незначних дозах опромінення (<50 Р) вражені тка-нини відновлюються. Тривалий вплив доз, які перевищують гранично допустимі межі, може викликати незворотні зміни в окремих органах або у всьому ор-ганізмі й виразитися в хронічній формі променевої хвороби. Віддаленими нас-лідками променевого враження можуть бути променеві катаракти, злоякісні пу-хлини. Особливості дії іонізуючого випромінювання на організм людини: 1) органи чуття не реагують на іонізуюче випромінювання; 2) висока руйнівна еф-ективність поглинутої енергії випромінювання — навіть дуже мала його кіль-кість може спричинити глибокі біологічні зміни в організмі; 3) наявність при-хованого (інкубаційного) періоду проявлення впливу іонізуючого випроміню-вання (період уявного благополуччя, що може бути досить довгим при опромі-неннях у малих дозах, але скорочуватись зі збільшенням дози; 4) вплив малих дози іонізуючого випромінювання може підсумовуватись чи накопичуватись в організмі (кумулятивний ефект); 5) вплив опромінювання може проявлятися безпосередньо на живому організмі у вигляді миттєвих уражень (соматичний ефект) або через деякий час у вигляді різноманітних захворювань (соматично-стохастичний ефект); 6) іонізуюче випромінювання негативно вливає не лише на дану людину, а й на її майбутніх нащадків (генетичний ефект); 7) ступінь впливу іонізуючого випромінювання залежить від індивідуальних особливостей організму людини; 8) при одній і тій самій дозі випромінювання у дітей вража-ється більше клітин, ніж у дорослих, тому що у дітей всі клітини перебувають у стадії поділу; 9) наслідки опромінення істотно залежать від його дози та часто-ти (одноразова дія іонізуючого випромінювання великої дози викликає більші зміни в організмі людини, ніж його фракціонована дія); 10) різні органи органі-зму людини мають різну чутливість до випромінювання. Найсильнішого нега-тивного впливу зазнають клітини червоного кісткового мозку, щитовидна зало-за, легені, молочні залози, статеві органи, печінка, нирки, селезінка, очі, тобто органи, клітини яких мають високий рівень поділу.

Внаслідок дії радіації відбувається гальмування функцій кровотворних органів, звуження судин, розлад шлунково-кишкового тракту, імунної сис-теми організму. Тривалий вплив іонізуючого випромінювання в дозах, що пе-ревищують гранично допустимі, може викликати: порушення сну, погірше-ня апетиту, сухість шкіри, розлади органів травлення, порушення обміну речо-вин, зміни в серцево-судинній системі, руйнування кровоносних судин, крово-виливи в судинах мозку та серцевому м’язі, випадання волосся, катаракту, по-рушення діяльності статевих органів, різке збільшення генетичних дефектів.

Існують порогові значення дози опромінення. За одноразової рівномірної дії g -випромінювання на все тіла з дозою до 25 рад суттєві зміни у стані здо-ров’я людини не настають. При дозі у 25-50 рад мають місце тимчасові зміни складу крові, які відносно швидко зникають. При дозах 50-100 рад виникає почуття втоми, порушується нормальний стан працездатності, помірні зміни складу крові, у 10 % опромінених спостерігається блювання. При більших дозах вини-кає променева хвороба. Хронічна форма розвивається в результаті тривалого опромінення дозами, що перевищують ліміти дози. Більш віддаленими наслід-ками променевого ураження можуть бути променеві катаракти, злоякісні пух-лини та ін. Гостра форма променевої хвороби виникає в результаті опромі-нення великими дозами за короткий проміжок часу. При дозах порядку тисяч рад ураження організму може бути миттєвим.

Основні методи виявлення і вимірювання іонізуючих випромінювань:

1) фотографічнийметод засновано на впливі іонізуючих випромінювань на світлочутливий шар фотоплівки, щільність потемніння якої пропорційна дозі опромінення;

2) хімічний метод ґрунтується на здатності іонізуючих випромінювань спричи-нювати хімічні зміни деяких речовин, що супроводжується появою нового забарвлення розчину цих речовин;

3) сцинтиляційний метод використовує явище світіння (сцинтиляції) деяких речовин під впливом іонізуючих випромінювань, кількість спалахів пропор-ційна інтенсивності випромінювання;

4) іонізаційний метод використовує явище іонізації атомів речовин під впли-вом іонізуючого випромінювання, внаслідок чого електрично нейтральні ато-ми розпадаються і утворюються іони. Якщо в опромінену речовину помісти-ти електроди і подати напругу від джерела постійного струму, то виникає іо-нний струм, сила якого пропорційна інтенсивності випромінювання. На цьому методі ґрунтується робота дозиметрів.






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 712 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Лучшая месть – огромный успех. © Фрэнк Синатра
==> читать все изречения...

2257 - | 2143 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.