Статистичне спостереження виступає як один із головних методів статистики і як одна з найважливіших стадій статистичного дослідження. Статистичне спостереження - це планомірний, науково організований збір даних про явища і процеси суспільного життя шляхом реєстрації по заздалегідь розробленій програмі спостереження. У процесі статистичного спостереження одержують первинну статистичну інформацію, яка потрібна для здійснення функцій статистики.
Саме статистичне спостереження складається з трьох етапів: а) підготовки спостереження; б) збирання матеріалу; в) контролю зібраного матеріалу. Завдання статистичного спостереження зумовлюється завданнями, які ставляться перед дослідженням певних процесів і явищ і випливають з потреб управління ними. Суть їх полягає в одержанні у найкоротший строк повної і вірогідної інформації про досліджувані факти. Тобто найважливішим завданням статистичного спостереження є вірогідне, об'єктивне відображення спостережуваних (досліджуваних) явищ і процесів суспільного життя. Завдання статистичного спостереження (як і мету) слід чітко формулювати відповідно до результатів дослідження та з урахуванням об'єкта спостереження.
Під час організації статистичного спостереження важливо точно визначити об’єкт спостереження. Об’єктом статистичного спостереження називається сукупність одиниць досліджуваного явища, про які повинні бути зібрані потрібні статистичні дані. Для об'єкта статистичного спостереження характерне те, що його не можна вивчати безпосередньо у цілому, для цього потрібне виділення в його складі окремих одиниць.
11. Програмно- методологічні питання плану статисиничного спостереження
Програмно методологічні питання плану статистичного спостереження
До програмно-методологічних питань належать такі:
а) встановлення мети та завдання статистичного спостереження;
б) визначення об'єкта та одиниць сукупності і спостереження;
в) розробка програми статистичного спостереження;
г) підготовка інструментарію спостереження;
д) додержання найважливіших принципів і правил проведення статистичного спостереження.
Метою статистичного спостереження є збирання вірогідної (відповідаючої реальному стану) та повної (за обсягом і змістом) статистичної інформації про досліджувані соціально-економічні явища і процеси.
Об'єктом спостереження називають сукупність одиниць розглядаємого явища, про які повинна бути зібрана статистична інформація. Найвідповідальнішим моментом статистичного спостереження є складання програми спостереження - переліку запитань, на які очікують отримати відповіді.
Значне місце в організаційному плані спостереження належить проведенню підготовчих робіт. Найбільш суттєвий етап підготовчої роботи - це складання списку облікових одиниць. В цілях успішного здійснення статистичного спостереження важливе значення має підготовка статистичного інструментарію (формулярів, інструкцій), його тиражування та своєчасне забезпечення ним персоналу, який проводить спостереження.
До важливих підготовчих заходів відноситься пропаганда статистичних робіт, що проводяться засобами друку, ріідіо, телебачення для роз'яснення задач та цілей обслідування Все це сприятиме більш успішному їх проведенню.
12. Організаційні питання плану статистичного спостереження:
Складовою плану спостереження є комплекс організаційних питань. Організаційні питання стосуються місця й часу проведення обстеження, органів та персоналу, залученого до обстеження, його матеріально-технічного забезпечення, а також системи гарантування точності результатів.Організаційний план статистичного спостереження - це складова частина загального плану спостереження, в якій викладено порядок його організації і проведення. У ньому даються роз'яснення програмно-методологічних і організаційних питань. Сюди належить формулювання мети і завдань спостереження, визначення його об'єкта і одиниці, розробка програми. Статистичне спостереження в загальнодержавному масштабі організовує Державний комітет статистики України і їх місцеві органи.
До організаційних питань статистичного спостереження належать:
-визначення об'єкта, місця, часу і термінів спостереження;
-постановка мети і завдань спостереження;
-визначення органів спостереження;
-визначення прав і обов'язків окремих установ і організацій, які беруть участь у спостереженні;
-підготовчі роботи проведення спостереження;
-добір, навчання і інструктаж масових кадрів,
-потрібних для проведення спостереження;
-розмноження і розсилка формулярів спостереження;
-порядок здачі і приймання матеріалів спостереження;
-порядок отримання і подання попередніх і остаточних підсумків спостереження та інші практичні питання.
-вказівка на те, хто проводить спосетреження, як воно проводиться і як здійснюється постачання статистичними формулярами осіб, які виконують спостереження,
-способи доставки заповнених формулярів у відповідні статистичні органи.
-ряд специфічних підготовчих робіт, зокрема таких, як підбір та навчання кадрів, що залучаються до проведення спостереження
-підготовка графічного матеріалу та ін.
Серед організаційних питань значне місце у плані відводять проведенню підготовчих робіт. Насамперед треба скласти список звітних одиниць, тобто тих, які будуть обстежені. Цей список (різних підпиємств.) необхідний для перевірки повноти зведень, що надходять, а також визначення обсягу робіт і розрахунку необхідної кількості робітників для проведення статистичного спостереження.