Теоретичні основи статистики
Статистика - це отримання, обробка, аналіз та публікація інформації,що характеризу кількісні закономірності життя суспільства в нерозр. звязку з їх якісним змістом.
Стат туризму є галуззю соціал-екон статистики та досліджує питання розвитку туризму і туристичної індустрії. Предметом стат тур є спостереження кількісної сторони стану та розвитку галузі туриму у нерозривному звязкуіз якісною стороною. Мета: статис дослідження явищ як обмежених ринком відпочинку так і охоплюючи світов ринок подорежей у взамозвязку різн характ туризму як для самостійного аналізу діяльності вв цій сфері так для використання в якості данних для розробки повязаним з туризмо показників плат. балансу. Завдання організація статистичних спостережень за потоками туристів,місцями їх розміщення, характеристикою їх поїздок, оптовою та роздрібною торгівлею, транспортом,фінансовими посередництвом, доходами, витратами повязаними з туризмом, на основі єдиної наукової методології, яка відповідає правилам і стандартам.
об'єктом статистики є суспільство, явища й процеси суспільного життя в багатогранності їх форм і проявів.
Понятя та категорії статистики
. Статистикою, як будь-якою іншою галуззю знань, вироблені специфічні категорії, тобто концептуальні поняття. До таких категорій можна віднести:
1) статистичну сукупність – достатньо велику кількість елементів або явищ суспільного життя, котрі поєднуються певними зв'язками та мають як спільні (загальні), так й індивідуальні риси або властивості;
2) одиниця сукупності - окремий елемент або явище, котрий разом з іншими утворює статистичну сукупність;
3) ознака – властивість, характерна риса або особливість одиниці сукупності, яку можна спостерігати та вимірювати (оцінювати).
Ознаки поділяються на якісні (атрибутивні), кількісні (дискретні та інтервальні) й атрибутивні. До якісних відносять ознаки, значення яких не мають чисельного виразу і відрізняються по суті, а не за розміром (наприклад, національність, стать, галузь економіки та ін.). Кількісні ознаки мають дискретний або інтервальний чисельний вираз, а їх значення відрізняються величиною (розміром). До таких ознак належать вік людини, ціна, заробітна плата тощо. Альтернативні ознаки можуть мати лише два взаємовиключних значення, наприклад, студент одержує стипендію або не одержує.
4) варіація – коливання, мінливість або різноманітність значень ознаки у окремих одиниць статистичної сукупності. Ознаки, яким властива варіація, мають назву варіюючих ознак, а окреме значення такої ознаки називають варіантом;
5) статистичний показник – це кількісна характеристика явища або процесу в поєднанні з його якісною визначеністю (економічним змістом);
6) статистична закономірність – це певна послідовність або повторюваність соціально-економічних явищ, яка формується та чітко проявляється в масових процесах, при дослідженні достатньо великої кількості одиниць сукупності. Доведено, що в будь-якій складній великій системі, в котрій взаємодіють багато елементів, закони проявляються тільки у формі статистичних закономірностей.
4. Суть і види статистичних показників. Система статистичних показників.
Статистична інформація, яку одержують у процесі статистичного дослідження, являє собою сукупність статистичних показників.Статистичний показник — це одна з основний категорій статистики, яка характеризує суспільні явища та процеси у поєднанні кількісної та якісної визначеності.
Класифікація показників:за способом одержання показники поділяються на первинні та вторинні (похідні). Перші одержують шляхом статистичного спостереження, зведення та групування, а другі розраховуються на основі перших; за ознакою часу показники поділяються на моментні та інтервальні. Моментні показники дають кількісну характеристику явища на певний момент часу, а інтервальні — за період часу (доба, тиждень, декада, місяць, квартал, рік). Наприклад, чисельність студентів на 1.09.2002 р. — моментний показник, а число відрахованих студентів протягом навчального ріку — інтервальний;
за можливістю узагальнення (сумування) показники поділяються на адитивні та неадитивні. Значення адитивних показників можна додавати, оскільки їх сума має економічний зміст. Неадитивні показники не можна додавати, оскільки така дія не має економічного змісту. Системою статистичних показників називають сукупність взаємопов'язаних і розташованих у логічній послідовності показників.
Система статистичних показників не є незмінною, вона має бути динамічною. У процесі суспільного розвитку одні явища відмирають, інші виникають, цей процес знаходить своє вираження і у системі статистичних показників. Система статистичних показників постійно удосконалюється: одні показники виключаються і додаються нові, що характеризують розвиток сучасного суспільства.