Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Задачі на пропорційне ділення




Другою групою типових задач, що вивчаються в початковій школі, є задачі на пропорційне ділення. Розглянемо методику роботи над ними. У задачах на пропорційне ділення сталу величину ми знаходимо за загальними значеннями двох інших величин, причому загальне значення однієї велнчини вже дано за умовою задачі, а загальне значення другої величини слід знайти за даними значеннями кожного з випадків, про які йдеться в задачі.

Наведемо приклад міркування для пошуку розв'язку задачі такого типу:

Задана. На підводу поклали 4 мішки жита і 3 мішки пшениці, в кожному порівну. Усього зерна - 560 кг. Скільки кілограмів жита і скільки кілограмів пшениці поклали на підводу?

Вчитель читає задачу, наголошуючи на основних словах і числових даних.

а) Розбір умови та короткий запис задачі (нижчий рівень).

Бесіда.

Що означає в задачі число 4? (Кількість мішків). Назвемо так колонку в таблиці. Пишемо.

Що означає слово "порівну"? (Маса кожного мішка однакова). - Назвемо так другу колонку. Пишемо

Якщо маємо в таблиці кількість мішків і масу одного мішка, то як назвемо третю колонку? (Загальна маса). - Пишемо.

Про що говориться в умові задачі? (Про жито і пшеницю). - Пишемо збоку.

Скільки мішків жита поклали на підводу? (4). - Пишемо.

Скільки мішків пшениці поклали на підводу? (3). - Пишемо.

Що говориться про масу одного мішка? (Вона однакова). Пишемо.

Чи відомо, скільки кілограмів жита поклали на підводу? (Невідомо). - Поставимо знак запитання.

Чи відомо, скільки кілограмів пшениці поклали на підводу? (Невідомо). - Поставимо знак запитання.

А що ще відомо в задачі? (Усього зерна 560 кг). - Пишемо.

  Кі-сть Маса одного Заг. маса
  мішків мішка  
Жито 4 Однакова ?
Пшениця 3 ] 560   ?

Короткий запис задачі такий:

б) Розбір умови та короткий запис задачі (вищий рівень). Про які величини йде мова в задачі? (Кількість мішків, масу одного мішка, загальну масу). - Назвемо гак колонки. Пишемо.

Про яке зерно говориться в задачі? (Жито і пшеницю). -- Пишемо збоку. Яка кількість мішків жита? (4). - Пишемо. Яка кількість мішків пшениці? (3). - Пишемо. Яка маса одного мішка? (Однакова). - Пишемо. Яка загальна маса жита'1 (Невідомо). - Поставимо знак запитання. Яка загальна маса пшениці? (Невідомо). - Поставимо знак запитання. А що ще відомо в задачі? (Загальну масу всього зерна). Як це позначити схематично? (Фігурною дужкою).

Яка загальна маса всього зерна? (560 кг). - Пишемо.

Аналіз задачі (структурний). Міркування учнів будемо проводити за такою схемою:

Бесіда.

- Про що питається в задачі? (Скільки кг жита і скільки кілограмів пшениці поклали на підводу? (Розділимо це питання на два, і спочатку знайдемо скільки кг жита поклали на підводу.

- Що потрібно знати, щоб дати відповідь на це питання? (Кі-сть мішків і масу одного мішка).

- Що маємо, а що треба знайти? (Маємо кі-сть мішків, треба знайти масу одного мішка).

- Що потрібно знати, щоб знайти масу одного мішка? (Загальну масу усього зерна і кількість усіх мішків).

- Що відомо? (Загальна маса усього зерна).

Що треба знайти? (Загальну кі-сть мішків).

Що нам відомо про кількість мішків? (Відома кількість мішків жита і кількість мішків пшениці).

Якою дією знайдемо загальну кількість мішків? (Дією додавання).

Як можна знайти масу одного мішка? (Загальну масу зерна поділити на кількість мішків).

А тепер можемо дати відповіді, на питання задачі: скільки кілограмів жита поклали на підводу? Якою дією? (Дією множення).

За допомогою якої дії знайдемо, скільки кілограмів пшениці поклали на підводу? (Дії множення).

Складемо план розв'язування задачі:

1) Скільки було всіх мішків із зерном?Яка маса одного мішка?Скільки кілограмів жита поклали на підводу?Скільки кілограмів пшениці поклали на підводу?

Розв'язання запишемо діями з наступним поясненням. 4 + 3 = 7 (шт.) - кількість мішків 56(1: 7 = 80 (кг) - маса одного мішка 80 х 4 =320 (кг)-жита 80 х 3 = 240 (кг) - пшениці Відповідь. 320 кг жита і 240 кг пшениці поклали на підводу.

Перевірку задачі можна здійснити, додавши 320 кг і 240 кг. Отримуємо 560 кг. Це те, що було відомо в задачі.

Можна зробити перевірку, розв'язавши задачу другим способом, а саме: 4+3 = 7 (шт.) - кількість мішків жита 560: 7 = 80 (кг) - маса одного мішка 80 х 4 = 320 (кг) - загальна маса жита 560 - 320 = 240 (кг) - загальна маса пшениці Відповідь. 320 кг жита, 240 кг пшениці.

Так само можна працювати над такими задачами:

На базу завезли 2 вагони бурого вугілля і 4 вагони антрациту, в кожному вагоні порівну. Усього завезли 96т вугілля. Скільки завезли бурого вугілля і скільки антрациту?

Склади задачу за коротким записом і розв'яжи її.

  Кі-сть ящиків Маса одного ящика Заг.маса
1-ий магазин   2-ий магазин ?   ? 8 Однакова 60 кг 36 кг

Отже, уміння розв'язувати задачі на пропорційне ділення чисел такі:

· при розборі умови задачі необхідно виділити сталу величину;

· скласти короткий запис задачі у формі таблиці;

· під час проведення пошуку розв'язання задачі усвідомити, що сталу величину ми знаходимо за загальними значеннями двох інших величин, причому, загальне значення однієї величини вже дано в умові задачі, а загальне значення другої величини слід знайти за даними значеннями кожного з випадків, про які йдеться в задачі;

· розв'язання перевірити, встановлюючи відповідність між числами, знайденими у відповіді, і даними: треба додати числа, знайдені у відповіді і дістати число, задане в задачі.

 

16. Методика навчання розв’язування задач на рух.

Учні тоді успішно справляться з цими задачами, коли усвідомлять, що: при одночасному зустрічному русі тіла обов’язково зустрінуться; до зустрічі вони будуть в дорозі однаковий час; вся відстань, яку вони пройшли – дорівнює сумі відстаней першого і другого тіла; за одиницю часу тіла зближаються на відстані, що дорівнює чисельно сумі їх швидкостей.

Як домогтися вчителеві такого усвідомлення учнями математичного змісту цих задач, ми розглянемо на конкретних задачах, взятих з підручника математики.

Задача. З двох населених пунктів, відстань між якими 90 км виїхали одночасно назустріч один одному два велосипедиста. Перший з них рухався з швидкістю 14 км/год, а другий – 16 км/год. Через скільки годин велосипедисти зустрінуться?

Читаючи задачу, вчитель наголошує на основні слова і числові значення. Розбір умови то короткий запис задачі.

Про кого говориться в задачі? (Про двох велосипедистів). Звідки вони рухались? (З 2-х нас. пунктів). – Позначимо відстань між ними відрізком. Яка відстань між нас. пунктами? (90 км). Як це позначимо схематично? (фігурною дужкою). – Позначимо. Як рухались вело-сти? (Назустріч один одному. – Позначимо стрілками. Яка ш-сть 1-го велосипедиста? (14 км/год). – Пишемо. Яка ш-ть другого ве-ста? (16 км/год). – Пишемо. Вони зустрінуться? (так). – Місце зустрічі позначимо прапорцем. Через скільки годин вони зустрінуться? (невідомо). – поставимо знак питання.

Умова задачі, записана у вигляді рисунка – схеми, матиме такий вигляд. Намалюєте самі)))

Аналіз задачі (від питання до умови)

Яке питання задачі? (через скільки годин зустрінуться ве-сти?). Чи можемо відразу дати відповідь? (не можемо). Що для цього треба знати? (відстань між нас. пунктами і швидкість зближення). Що відомо, а що треба взнати? (Відомо відстань між нас. пунктами, треба знайти ш-сть зближення). Чи можемо ми це взнати? Якою дією? (Додавання: додати кількості обох ве-стів). Знаючи відстань між нас. пунктами і ш-сть зближення, якою дією знайдемо через скільки годин зустрінуться вело-сти? (Дією ділення).

Усний план розв’язування:

Що знайдемо спочатку? Якою дією? Що знайдемо потім? Якою дією?

Розв’язування задачі за планом.

На скільки кілометрів зближаються велосипедисти за 1 год?

14+16=30(км/год)

Через скільки годин вело-сти зустрінуться? 90:30=3(год).

Відповідь. Вело-сти зустрінуться через 3 год.

Ще одна методика роботи над однією задачею.

Задача. З двох міст, відстань між якими 4600км, виходить одночасно назустріч один одному два потяги. Швидкість першого потяга 60 км/год, а другого – 65 км/год. На якій відстані один від одного будуть потяги через 3 год. Після виходу?

Розбір умови та короткий запис задачі.

Бесіда. Про що говориться в задачі? (про 2 потяги). Як вони рухались? (З двох міст назустріч один одному). – Позначимо схематично відстань між містами відрізком, а напрям руху стрілочками. Які відстань між містами? (4600км). – Пишемо. Яка ш-сть першого потяга? (60 км/год). – пишемо. Яка ш-сть 2-го потяга? (65 км/год). – Пишемо. Скільки часу були в дорозі потяги? (3 год). – Зобразимо це на схемі відрізками. Відстань, яка залишилася між потягами відома? (Ні). – Позначимо знак запитання.

Малюємо самі дівчатка)))))

Аналіз задачі (від питання до умови)

Бесіда. Яке питання задачі? (На якій відстані один від одного будуть потяги через 3 год?). Чи можемо відразу дати відповідь на питання задачі? (Не можемо). Що для цього потрібно мати? (Відстань, яку пройшов перший потяг за 3 год. і відстань, яку пройшов 2-ий потяг за цей час, а також відстань між містами). Що для цього нам відомо? (Відстань між містами). А що не відомо? (Відстані, які пройшли окремо 1-ий 2-ий потяги). Як можна знайти відстань, яку пройшов 1-ий потяг? (Його ш-сть помножити на час). Якою дією знайдемо відстань, яку пройшов 2-ий потяг? (Множення). Знаючи відстань, яку пройшли два потяги окремо за 3 год., що можна знайти? (відстань, яку вони пройшли разом за 3 год.). якою дією? (Додавання). Чи можемо вже дати відповідь на питання задачі? (можемо). Якою дією? (Віднімання: від відстані між містами віднімемо відстань, яку пройшли потяги за 3 год).

Розв’язання задачі запишемо за письмовим планом:

Яку відстань пройшов 1-ий потяг за 3 год.? 60*3=180)км)

Яку відстань пройшов 2-ий потяг за 3 год.? 65*3=195(км)

Яку відстань пройшли два потяги разом за 3 год.? 180+195=375(км)

На якій відстані будуть потяги один від одного через 3 год.? 460-375=85(км)

Відповідь. На відстані 85 км будуть потяги один від одного через 3 год.

Перевірку розв’язання задачі можна здійснити, розв’язавши цю задачу іншим способом. Другий спосіб.

60+65-відстань, яку пройшли обидва потяги за 1 год;

(60+65)*3-від-нь, пройдена потягами за 3 год;

Х+(60+65)*3 – від-нь між містами;

Складаємо і розв’язуємо рівняння: Х+(60+65)*3=460

Х+(125*3)=460

Х+375=460

Х=460-375

Х=85(км)

Відповідь. На відстані 85 км один від одного будуть потяги через три години.

Відповіді до задачі однакові в обох випадках. Отже, задача розв’язана правильно.

Розв’язання цих задач грунтується на таких їх особливостями:знанні залежності між швидкістю, часом і відстанню; при одночасному зустрічному русі тіла обов’язково зустрінуться; до зустрічі вони будуть в дорозі однаковий час; всі відстань, яку вони пройшли дорівнює сумі відстаней першого і другого тіла; за одиницю часу тіла зближаються на відстань, що дорівнює чисельно сумі їх швидкостей.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 3264 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Наука — это организованные знания, мудрость — это организованная жизнь. © Иммануил Кант
==> читать все изречения...

2281 - | 2078 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.