Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Селянські антибільшовицькі виступи




Стихійний рух українського селянства проти комун та продрозкладки більшовики назвали куркульським бандитиз­мом. На боротьбу з «бандитами» й «контрреволюціонерами» радянсько-більшовицький партійно-державний апарат спря­мовував величезні сили. Крім Всеукраїнської надзвичайної комісії та комбідів, для боротьби із селянським рухом вико­ристовувалися армійські підрозділи, що формувалися, як правило, поза межами України. На початку травня 1919 р. для придушення антибільшовицького руху було задіяно по­над 30 тис. червоноармійців.

Для утвердження радянської влади в сільській місцевості український більшовицький уряд на чолі з Раковським на­лагодив співпрацю з лівими есерами, які продовжували ко­ристуватися значним впливом на селі. Представникам українських есерів (боротьбистів) навіть було дозволено ввійти до складу Раднаркому УСРР.

Однак цьому тимчасовому політичному блоку протистоя­ли опозиційні партії, що прагнули використати антибільшо-


 




вицький селянський рух у власних інтересах. Українські соціал-демократи, соціал-демократи (незалежні) й українські есери домовилися укласти договір «в справі спільної бороть­би з окупаційним урядом Х.Раковського». У ході повстання планувалося скликати Конгрес робітничих і селянських рад як верховний орган законодавчої влади. Отже, лозунг радянсь­кої влади для антибільшовицьких повстанців залишався ак­туальним. Під час повстання, яке спалахнуло в квітні 1919 p., було створено у Сквирі Всеукраїнський ревком та Головний повстанський штаб на чолі з Ю.Мазуренком.

Партизанські загони встановлювали контроль на значній території України. У квітні антикомуністичних виступів було зареєстровано 93, в червні - 328, у липні - 207. Уряд Х.Ра­ковського мав реальну владу переважно в містах. Часто по­встанці, що не визнавали ніякої влади, займалися грабунками.

Чимало колишніх партизанських загонів, які були вклю­чені до складу Червоної армії, виступили проти більшовиць­кого уряду. Так, у березні-травні на півдні Київщини з великою силою спалахнуло повстання члена партії соціал-демократів (незалежних) отамана Зеленого (Д.Терпила).

Повстанські загони на чолі з «батьком» Н.Махном контро­льовану більшовиками радянську владу підтримували лише умовно. У квітні 1919 р. у Гуляйполі відбувся з'їзд селянських депутатів п'яти повітів Катеринославщини, який висловив ка­тегоричну незгоду з рішеннями Ш-го Всеукраїнського з'їзду рад. Махно Нестор (1888-1934) - український по­встанський отаман, один з лідерів анархістського руху в Україні. З 1906 р. - член анархістської органі­зації "Спілка бідних хліборобів". Під впливом ідей анархізму виступав проти будь-якої форми влади (ідея "вільних рад" та "безвладної держави"), за­безпечення життя трудівників на основі безпартій­ності та безвладдя. Воював з усіма владами та режимами, що існували в той складний час. Про "батька" писали В.Винниченко, В.Сосюра, О.Тол­стой, О.Гончар та ін. З 1921 р. перебував в еміг­рації. Підтримував активні зв'язки з міжнародним анархістським рухом. Помер у Парижі.


Найбільш масштабним у Червоній армії став заколот ота­мана Г.Григор'єва. На початку лютого 1919 р. загони під його керівництвом перейшли на бік більшовиків. 7 травня дивізія Григор'єва дістала наказ йти маршем через Бессарабію на допо­могу Радянській Угорщині, але отаман відмовився виконувати його. В Єлисаветграді він проголосив маніфест «До українсько­го народу» із закликом боротися проти комун і комісарів, орган­ізовувати ради з представників усіх партій, крім більшовиків, а також безпартійних, що підтримують радянську владу. По­встання відразу охопило значну частину Правобережжя й Півдня України. Проте антибільшовицькі сили не об'єдналися навколо Григор'єва. Н.Махно навіть публічно засудив цей заколот. Ра­дянське керівництво стягнуло великі військові з'єднання для його придушення. В кінці травня на Полтавщині Червоній армії вдалося розгромити основні сили повстанців. У липні Григор'єв зробив спробу приєднатися до махновців, але за наказом «бать­ка» був убитий. Селянські повстання, заколот Григор'єва вис­нажили сили Червоної армії, наблизили падіння більшовицького режиму в Україні.

Перевір себе Початковий рівень:

1.Виберіть правильну відповідь:

6 січня 1919 р. Україну було проголошено

Українською Народною Республікою

Українською Соціалістичною Радянською Республікою

Українською державою 2. Завершіть речення:

Із січня 1919 р. уряд радянської України очолив: Г.Пятаков; Ф.Сергеев; Х.Раковський. 3.Історичне прізвисько «батько» мав:

Д.Терпило; М.Григор'єв; Н.Махно. Середній рівень:

4. Розкажіть про антибільшовицькі виступи селян. 5.Яка подія відбулася 1 червня 1919 p.? 6.Назвіть головні ознаки політики «воєнного комунізму». Достатній рівень:

7.Формування в Україні органів радянської державності. Охарак­теризуйте цей процес. Назвіть його головні риси. 8. «З утвердженням більшовицького режиму реальні ознаки неза-


лежного існування України зникали». Проаналізувавши текст, доберіть тези, що підтверджують цей висновок.

^.Складіть розгорнутий план відповіді «Політика «воєнного кому­нізму» та її здійснення в Україні».

Високий рівень:

10. *Уся селянська Україна повстала проти спроби реорганізува­ти її життя на комуністичний лад». Про який період в історії українського народу йдеться? Висловіть власний коментар щодо цих подій.

§13. Україна в другій половині 1919 р.

«В 1919 р. Україну поглинув цілковитий хаос. У новітній історії Європи жодна країна не пережила такої всеохоплюючої анархії, такої запеклої громадянської боротьби, такого остаточного розвалу влади, яких у цей час зазнала Україна. Шість різних армій діяли на її території: українська, більшовицька, біла, Антанти, польська й анархістська»

(О.Субтельний. Україна. Історія).

О Назвіть головні воєнні події 1919 р. в Україні.

1. Наступ білогвардійців в Україні

Скориставшись ослабленням радянської армії, навесні 1919 р. Добровольча армія А.Денікіна розгорнула наступ че­рез Україну на Москву. Білогвардійці у своїй боротьбі проти більшовиків спиралися на матеріальну підтримку країн Ан­танти. До того ж у стані радянського керівництва постійно виникали незгоди щодо ведення бойових дій, ставлення до українських отаманів, насамперед Н.Махна. Частина військо­вого командування надто захопилася наступом на Західному фронті з метою підтримки Радянської Угорщини.

Шляхом масової мобілізації пролетарських верств українсь­ких міст більшовики поповнювали частини діючої армії. Але


це не завадило денікінцям 24 червня взяти Харків, а через чо­тири дні - Катеринослав. Подальший наступ головних сил Доб­ровольчої армії розгортався від Харкова на Полтаву і від Катеринослава на Київ та Миколаїв. Просувалися вони також уздовж Чорноморського узбережжя на Одесу. Вже 13 серпня білогвардійці відбили в Червоної армії Херсон, 18 серпня -Миколаїв, 23 серпня - Одесу. Заволодівши 1 серпня Полтавою, денікінці почали просуватися у напрямку Києва.

Одночасно на заході успішно наступали проти більшовиць­ких військ об'єднані сили УНР і ЗУНР - Українська Галиць­ка Армія (50 тис. чол.) та 5-тисячна армія Директорії. Радянські війська змушені були відступити й залишити Київ. ЗО серпня 1919 р. до столиці спочатку ввійшли частини військ УГА і Директорії, а наступного дня зі сходу - армія Денікіна.

Ідеологічною підвалиною білогвардійщини було гасло відновлення єдиної та неподільної Росії, що суперечило на­ціональним домаганням українців. Коли на балконі київ­ської Думи денікінці встановили прапор Російської імперії, один із стрільців УГА зірвав його і кинув коневі під ноги. Почалася стрілянина, українці відступили. Підписавши уго­ду з білогвардійцями, галичани змушені були залишити Київ і відійти до Василькова. Таким чином, на початку осені 1919 р. більша частина території України разом з Києвом опинилася під владою генерала А.Денікіна.

2. Перший зимовий похід армії УНР

У вересні 1919 р. А.Денікін дав наказ захопити терито­рію, яку контролювала армія УНР. У відповідь уряд УНР 24 вересня 1919 р. в своїй декларації закликав український народ на боротьбу проти білогвардійців.

Становище українських сил було катастрофічним: вони перебували в так званому трикутнику смерті. Тобто між Польщею, що окупувала західні райони Волині, радянською Росією та денікінцями. Наближалися холоди, вичерпували­ся боєприпаси, не вистачало медикаментів для боротьби з епідеміями. У тих складних умовах галицькі командири роз­губилися. Командувач УГА генерал М.Тарновський таємно направив своїх посланців до білогвардійського командування.


б листопада 1919 p. було укладено угоду про перехід усієї Галицької армії на бік генерала Денікіна. Білогвардійці роз­почали новий наступ, зайнявши майже все Правобережжя.

Після такого повороту подій 4-6 грудня 1919 р. у Новій Чорториї (містечко над р.Случ) відбулося засідання представ­ників уряду й командування армії У HP. Було вирішено роз­почати військовий рейд по Україні, перейшовши до партизанської боротьби. 6 грудня 1919 р. Петлюра виїхав до Варшави, де почав переговори з польським керівництвом про визнання Директорії та спільні дії проти більшовиків.

Цього ж дня частини армії УНР під проводом генералів М.Омеляновича-Павленка й Ю.Тютюнника вирушили в пер­ший зимовий похід у тили радянських і денікінських військ. Перед бійцями Директорії були поставлені завдання: знищу­вати живу силу ворога, руйнувати залізниці, склади та ін. Зв'язавшись з повстанцями, організовувати їх, вести зброй­ну боротьбу до того часу, доки керівництво Директорії не досягне дипломатичним шляхом справедливого вирішення українського питання державами Антанти.

Наприкінці грудня основним районом зосередження ук­раїнських військ стала Умань. Опинившись між двома фрон­тами («білих» та «червоних»), командування групи військ УНР у січні 1920 р. прийняло рішення прориватися в тил Червоної армії, у район Черкаси-Чигирин-Канів.

Усього рейд тривав більше п'яти місяців. За той час війська подолали понад 2,5 тис. км по Центральній Україні, отримую­чи широку підтримку місцевого населення. В квітні 1920 р. бійці УНР провели успішні операції у тилу радянських військ, зокрема було взято міста Вознесенськ, Балта й ін.

Похід закінчився з початком російсько-польської війни. Бійці повернулися на захід, щоб приєднатися до військ Ди­ректорії, які наступали спільно з польською армією.

3. Денікінський режим в Україні

У січні 1919 р. в Катеринодарі А.Денікін оголосив мету і завдання «білого руху»: нещадна боротьба з більшовизмом, відродження Російської імперії в довоєнних межах, встанов­лення тимчасової військової диктатури, запровадження смер-


тної кари за участь у «бунтах», більшовицьких та інших підривних організаціях, за дезертирство з армії; розробка законів про землю, кооперативи, земства, профспілки тощо. Ключове питання про форму державного устрою країни відкла­далося до завершення громадянської війни.

На території окупованої денікінцями України було ство­рено три області - Харківську, Київську й Новоросійську, на чолі яких стояли «головноначальствуючі», тобто генерал-гу­бернатори з диктаторськими повноваженнями. Дореволюцій­ний адміністративно-територіальний поділ було збережено. Головноначальствуючим підпорядковувалися губернатори, останнім - начальники повітів та волостей.

Керівники «білої гвардії» принципово не сприймали будь-яких сепаратистських проявів, не визнавали державних ут­ворень, що з'явилися на території України протягом громадянської війни. Вони боролися не тільки з визвольним рухом, а з будь-якими проявами національного життя. Гоні­ння на українську культуру виявились у закритті газет і журналів, вилученні з бібліотек книг національною мовою. Відновлення дореволюційного законодавства в галузі освіти позбавляло навчальні заклади «з малоросійською мовою на­вчання» фінансової підтримки держави. Скасовувалося вик­ладання українознавчих предметів як шкідливих та зайвих. Спеціальним розпорядженням було наказано познімати у всіх установах портрети Т.Шевченка.

Як і за часів П.Скоропадського, новий політичний ре­жим в Україні заходився відроджувати поміщицьке землево­лодіння. Закон про землю планувалося впроваджувати протягом семи років після припинення війни. Він передбачав викуп селянами поміщицької землі у розмірі до 45 десятин на господарство. Поміщицьке землеволодіння обмежувалося 400 десятинами. До впровадження положень аграрного зако­нодавства в селян за допомогою військових команд знову відбирали землю й інвентар. Згідно із законом про врожай 1919 p., селяни повинні були віддавати 1/3 зібраного збіжжя поміщикам та орендарям, а також здавати на потреби денікін-ської армії по 5 пудів зерна з кожної десятини. Будь-яка затримка постачання сільськогосподарської продукції або опір


владі викликали репресивні заходи з боку військових команд. Отже, білогвардійський податок виглядав не краще більшо­вицької продрозкладки.

На підприємствах теоретично існував восьмигодинний робочий день, однак в умовах мілітаризованої економіки він фактично тривав 10-12 годин. Профспілки, які закликали до страйків, розганялися. Денікінський режим прагнув контро­лювати будь-які прояви робітничої активності.

Антинародна, антиукраїнська політика білогвардійсько­го уряду не знайшла масової підтримки серед трудящих мас. Реставрація буржуазно-поміщицького режиму викликала реакцію її відторгнення у середовищі селянства і міського пролетаріату й багато в чому визначила подальшу долю денікінського уряду.

4. Поразка білогвардійців

Масовий опір селянства реставрації поміщицьких порядків влітку 1919 р. переріс у партизансько-повстанський рух. Стихійні виступи селян очолювали різні політичні сили: махновці, пет­люрівці, боротьбисти, але найвпливовішими виявилися більшо­вики. Так, з метою організації партизансько-повстанської боротьби в денікінському тилу з липня 1919 р. в Кременці почало діяти Зафронтове бюро ЦК КП(б)У. Його військовий відділ створив 12 повстанських штабів, що координували дії партизанських за­гонів. Найбільш масовий повстанський рух виник у південних та східних губерніях України: на Херсонщині зосереджувалося 24 тис. повстанців, на Чорноморському узбережжі - 12 тис, у Катеринославській губернії й Донбасі діяло 45 партизанських загонів загальною чисельністю 35 тис. чоловік. Цілі повіти звільнялися від білогвардійців, де повстанці встановлювали власні форми самоврядування.

Найбільшу небезпеку для Добровольчої армії становили загони на чолі з Н.Махном. 5 серпня 1919 р. він видав наказ про створення Революційної повстанської армії України (мах­новців), яка проголосила боротьбу з поневолювачами україн­ського народу. Армія здобула широку підтримку селянства. С.Петлюра запропонував Н.Махну разом тримати фронт про­ти Денікіна. Діставши від Директорії допомогу зброєю й боє-


припасами, згідно з угодою про союз із армією УНР, мах­новці у жовтні контролювали величезну територію від Пере­копа до Бердянська та Маріуполя.

Н.Махно створив з селян боєздатну регулярну армію чи­сельністю близько 50 тис. чол. Вона складалася з кінноти й піхоти, посадженої на тачанки з кулеметами, що забезпечу­вало з'єднанням Махна високу мобільність.

Денікін на боротьбу з махновцями кинув свої найкращі військові частини. Тоді повстанці залишили Північну Таврію і захопили Катеринослав, який утримували до початку груд­ня. В той час великою загрозою для повстанців була епідемія тифу, яка вразила 35 тисяч. У жорстоких грудневих боях з білогвардійцями махновці вистояли та продовжували надалі чинити їм опір. Але на початку 1920 р. радянське команду­вання, замість того щоб зосередитися на боротьбі з денікінця-ми, спрямувало значні сили на приборкання махновської армії. Втім, до осені 1920 р. воно так і не досягло цієї мети.

Протягом листопада - грудня 1919 р. більшовицькі війська успішно провели контрнаступ проти сил Денікіна. Так, 6 листопада Червона армія взяла Чернігів, 11 грудня -Харків та Полтаву. 16 грудня 1919 р. білогвардійців було вибито з Києва. Після запеклих боїв у січні 1920 р. радянські війська повністю оволоділи Донбасом. Залишки білогвар­дійських з'єднань відступили в Крим, закріпившись за Ту­рецьким валом. Більшовицьке командування не наважилося з ходу наступати на Крим, надавши денікінцям можливість перегрупувати сили для подальших воєнних дій.

Таким чином, у складному переплетінні політичних інте­ресів довкола України найміцнішими виявилися позиції більшовиків. Зумівши мобілізувати людські й матеріальні ресурси, вони створили боєздатну армію, яка за підтримки повстанців і партизанів вигнала Добровольчу армію з тери­торії України.

Перевір себе Початковий рівень: 1. Розкрийте абревіатури: УНР, ЗУНР, УГА.


2.Вкажіть дату. Перший зимовий похід військ УНР розпочався у:

грудні 1919 p.; листопаді 1919 p.; січні 1920 р. 3. Доповніть речення:

Наказ про створення Революційної повстанської армії України видав:

С.Петлюра; Н.Махно; А.Денікін. Середній рівень:

4. Розкажіть про перший «зимовий похід» армій УНР.

5. Складіть план відповіді «Денікінський режим в Україні». Достатній рівень:

 

6. Н.Махно. Що вам відомо про життя та діяльність цієї історичної постаті? Чому його називають анархістом?

7. Охарактеризуйте денікінський режим в Україні. Яким чином вирішувалася доля українського народу?

Високий рівень:

8. Масовий опір селянства реставрації поміщицьких порядків влітку

1919 р. переріс у партизансько-повстанський рух. Стихійні вис­тупи селян очолили різні політичні сили, але найвпливовішими виявилися більшовики. Як ви вважаєте, чому? Відповідь обґрун­туйте. Спрогнозуйте, як таке співвідношення сил вплине на по­дальший розвиток політичної ситуації в Україні.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1335 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

В моем словаре нет слова «невозможно». © Наполеон Бонапарт
==> читать все изречения...

2174 - | 2121 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.