Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Дати визначення та охарактеризувати субєкти та обєкти екологічного права




Під об'єктами права в широкому значенні розуміють майнові, природні і духовні блага, з приводу яких виникають правовідносини. Об'єктами екологічного права є природні блага, які існують без участі людини або з певною її участю. Право безпосередньо не впливає на природні об'єкти, його вплив виявляється в правовому регулюванні поведінки суб'єктів екологічних відносин. Екологічне право виступає регулятором відносин, тому що суб'єктами цих відносин є індивіди, колективи людей, органи управління, держава. У праві визначається міра можливої і належної поведінки суб'єктів екологічних відносин, що забезпечує оптимальне використання природних ресурсів, їхнє відтворення й охорону навколишнього природного середовища (екологічної системи), забезпечення екологічної безпеки. Слід мати на увазі, що не всі природні явища в умовах сьогодення можуть бути об'єктами екологічного права. Деякі відносини щодо впливу людини на природні явища непідвладні правовому регулюванню. Отже, об'єктами екологічного права можуть бути ті природні явища, з приводу яких можливе виникнення суспільних відносин та їх правове регулювання.

Об'єкти екологічного права - сукупність природних, природно-соціальних умов і процесів, природних ресурсів, ландшафтів, природних і природно-антропогенних комплексів, екосистем та життя і здоров'я громадян, що підлягають охороні за допомогою норм екологічного законодавства. До основних ознак об'єктів екологічного права належать: а) природний, природно-антропогенний або антропогенний характер походження; б) відсутність вартості у природних і природно-антропогенних об'єктів; в) неможливість (або обмежена можливість) відновлення в натурі природних і природно-антропогенних об'єктів; г) екологічний взаємозв'язок з навколишнім природним середовищем; ґ) особливий правовий режим їх використання містить значну кількість імперативних приписів, виконання яких є обов'язковим для суб'єктів цих відносин, тощо.

Згідно з екологічним законодавством України природні об'єкти можна класифікувати на 3 групи:

1 – диференційні (до них належать: земля, надра, рослинний світ, ліси, води, тваринний світ, атмосферне повітря);

2 – інтеграційні (навколишнє природне середовище і життя та здоров'я людей від небезпечної екологічної обстановки);

3 – комплексні (об’єкти та території ПЗФ, курортні, лікувально-оздоровчі, рекреаційні зони, континентальний шельф, виключна (морська) економічна зона, території, що зазнали екологічної катастрофи).

 

Так, природно-заповідний фонд – це специфічний об’єкт екологічного права, до якого входять ділянки суші і водного простору, природні комплекси та об’єкти, які мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність і виділені з метою збереження природної різноманітності ландшафтів, генофонду рослинного і тваринного світу, підтримання загального екологічного балансу та забезпечення фонового моніторингу навколишнього природного середовища.

Континентальний шельф – це поверхня і надра морського дна, що простягаються до глибини до 200 метрів у районах які прилягають до узбережжя або островів держави, але які перебувають за межами зони територіального моря до місця де глибина покривних вод дає змогу вести розробку природних багатств у цих районах.

Виключна морська (економічна) зона – це морські райони, які зовнішньо прилягають до територіального моря України, завширшки до 200 морських миль.

Навколишнє природне середовище (довкілля), як об’єкт екологічного права - це сукупність усіх природних об’єктів, які перебувають у нерозривному зв’язку та створюють єдину екологічну систему.

Суб’єктами екологічного права є всі учасники екологічних правовідносин. Ними є особи, які здатні реалізувати повноваження власника природного ресурсу чи природокористувача і на яких покладається обов’язок щодо охорони довкілля, забезпечення екологічної безпеки, раціонального використання і відтворення природних ресурсів.

До таких суб’єктів ми можемо віднести:

- народ України;

- органи державної влади (ВРУ, Президент України, КМУ, центральні органи виконавчої влади, місцеві держадміністрації, органи судової влади та прокуратури);

- органи місцевого самоврядування;

- юридичні особи;

- громадяни, особи без громадянства, фізичні особи-підприємці.

Суб’єкти екологічного права мають характерні ознаки:

1 – наділені юридичними правами та обов’язками;

2 – реально здатні брати участь в екологічних правовідносинах.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 395 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

В моем словаре нет слова «невозможно». © Наполеон Бонапарт
==> читать все изречения...

2218 - | 2181 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.