Суспільство - це реальні люди, які об'єднались у соціальні групи і соціальні верстви, що вступають у взаємодію і створюють матеріальні та духовні блага для своєї життєдіяльності. Без людини суспільство не існує, бо людина - суб'єкт і головна дієва особа суспільства. Суспільство - це відокремлена від природи частина матеріального світу, яка являє собою історично розвинену форму ж иттєдіяльності людей. У розвитку соціальної філософії виникло багато найрізноманітніших підходів до пояснення сутності суспільства. В сучасній філософії одні концепції збагатилися, інші виникли як нові.
Основні концепції суспільства в сучасній філософії:
♦ релігійно-філософська;
♦ натуралістичні концепції;
♦ діалектико-матеріалістична;
♦ культурологічна;
♦ психологічна;
♦ праксеологічна;
♦ концепція соціальної дії тощо.
Усі концепції (парадигми) не можуть претендувати на абсолютну істину, бо вони лише відображають певні сторони суспільного життя людей. Проте потрібно філософські розуміти місце суспільства та людини у сукупності, з'ясувати загальні варіанти суспільного розвитку, множинність відносної незалежної та різноманітності народів, які живуть у конкретному суспільстві.
Назвіть основне джерело та рушійні сили історії.
Історія є реальне життя людей, їхня сумісна діяльність, що виявляє себе в конкретних взаємозалежностях, подіях, які відбуваються в певний час і в певному місці. Суб'єктом історичного процесу є людина - діяльна та творча. На людську діяльність як фактор розвитку людської історії впливають багато чинників: безпосередньо природне середовище, характер соціальних відносин, форм людського спілкування, психо-фізіологічні особливості людини, знання, освіта, виховання тощо.
Джерело та рушійні сили історії:
· Теологічне пояснення
· Географічний детермінізм
· Ступінь удосконалення інтелекту
· Природні або соціальні виклики
· Матеріальні та духовні чинники
· Інтерес та потреби
Ідея впливу зовнішнього середовища на хід розвитку історії покладена в концепції географічного детермінізму. Фр. просвітитель Ш. Монтеск'є визначив залежність історії, суспільних явищі людини від природного середовища, клімату, розміру території, образу життя. Послідовник цієї ідеї Л. Мечников наголошував, що основним джерелом народження цивілізації є великі річки і виділяв: Річну цивілізацію˃ Морську цивілізацію˃Океанічну цивілізацію.
3. а)матеріальних багатств, б)пізнання
Білет № 9
Основні ідеї німецької класичної філософії.
Німецька класична школа Німеччина кінця XVIII – початку XIX століття являв собою досить відсталу країну в порівнянні з передовими європейськими державами. Назріла необхідність подолання феодальної роздробленості і кріпосництва, демократизації суспільства. Однак, німецькі буржуа, налякані кривавим терором Великої французької революції, не прагнули до радикальних перетворень. Невдоволення городян, народні повстання в різних районах не привели до загальнонімецької революції й об'єднання країни.
Як наслідок, така політична ситуація наклала відбиток на ідеї класиків німецької філософії. Незважаючи на те, що И. Кант, И. Фіхте, Ф. Шеллінг і Г. Гегель продовжують розвивати ідеї лібералізму і правової держави, їхнього добутку не містять полум'яних закликів до перетворення суспільства, який можна зустріти в ідеологів французької революції. Зате німецька класична філософія відрізняється академічною стрункістю і строгістю побудов у питаннях обґрунтування правової державності, волі, рівності людей. Німецька класична філософія створила необхідну базу для подальшого розвитку ліберально-правових ідей у Європі.