Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Поняття особи в соціології




І хоча людина походить від тварини і ніколи не позбудеться повністю властивос­тей, притаманних тварині, визначальним в її життєдіяльності є соціальне, формування і функціонування якого обумовлене включеністю людини в систему суспільних відносин. Ба­гато вчених вважають, що навіть біологічні особливості людини: прямоходіння, будова мозку, риси обличчя, форма рук — результат змін, що сталися за мільйони років під впливом колективної праці. Люди­на використовує біологічні якості не лише для забезпечення вижи­вання, а й як основу духовного спілкування і духовної самореалізації. У кожної дитини є мозок, голосовий апарат, але навчитися мислити і говорити вона може лише в суспільстві. Звичайно ж, невпинне постійне поєднання біологічних і соціальних якостей людини свідчить, що людина — істота біологічна і соціальна.

Люди — основний елемент будь-яких соціальних спільностей і систем. Включення людини в суспільство відбувається через різно­манітні соціальні спільності: верства, групи, через що виявляється одночасно включеною в безліч соціальних систем, кожна з яких впли­ває специфічно.

Людина, природно, стає не тільки елементом соці­альної системи, але й сама є найскладнішою соціальною системою із своєрідною структурою.

І тут-то людина, особа виступає об'єктом соціології. Не претендуючи на вичерпний опис і розкриття суті людської особи в усій складності її буття соціологія намагається ли­ше з'ясувати, що людина, особа — найважливіший елемент суспіль­ного життя, розкрити механізм її формування різноманітними соці­альними структурами, механізмами її зворотного впливу на соціальний світ, її участь у зміні та розвитку соціальних відносин — все це сфе­ра соціологічної теорії — соціології особи.

Соціологія особи —галузь знань соціології, що має предметом вив­чення особи — об'єкт і суб'єкт соціальних відносин в межах соціаль­но-історичного процесу і ціннісних суспільних систем на рівні взаємозв'язків особи і соціальних спільностей. Соціологія особи зосеред­жується на трьох основних проблемах: по-перше, вивчення особи як соціальної системи, елемента для особистих соціальних спільностей і соціальних інститутів; по-друге, вивчення особи як об'єкта соціальних відносин і, по-третє, розгляд особи як суб'єкта суспільних відносин, в тому числі соціальна діяльність та активність особи.

Що ж таке особа? Розкриваючи поняття особа варто з'ясувати, уточнити поняття людина, індивід, індивідуальність, особа.

Поняття лю­дина показує лише якісні властивості і відмінності людей від тварин і не показує соціальних обумовленостей, відмінностей між самими людьми. Поняттям індивід, звичайно, визначається людина як окремий представ­ник тієї або іншої соціальної спільності (робітник, фермер, бізнесмен та ін.), при тому специфічні особливості реального життя і діяльності кон­кретної людини у зміст, суть поняття індивіда не входять.

Соціолог Ігор Кон відмічає, що терміном індивід визначається людина просто як ок­ремий представник якоїсь цілісності (біологічного роду або соціальної спіль­ності, верстви населення тощо) специфічні ж особливості реального жит­тя і діяльності конкретної людини в зміст поняття не входять. Багатовизначальне поняття індивідуальність навпаки визначає те особли­ве, специфічне, що відрізняє таку людину від всіх інших, включаючи при­родні і соціальні тілесні (соматичні) і психічні, успадковані та здобуті, вироблені в процесі онтогенезу властивості. Поняття особа допомагає оха­рактеризувати в людині соціальну основу її життєдіяльності, ті власти­вості і якості, які людина реалізує у соціальних зв'язках, соціальних ін­ститутах, культурі, тобто в суспільному житті, в процесі взаємодії з іншими людьми. Ще в початковому значенні слово особа означало маску, роль, що виконувалась актором у стародавньому грецькому театрі.

Філософи Стародавньої Греції не мислили особу поза спільністю, поза полісом (міста-держави). Особа — це конкретна людина як систе­ма стійких якостей властивостей, що реалізуються в процесі соціальних зв'язків, в соціальних інститутах, культурі — в соціальному житті.

Щось людське (за винятком небагатьох сугубо інстинктивних, чисто біологіч­них властивостей) темперамент, емоції, властиві людині, не зникають в особі. Особа — будь-яка людина, а не тільки видатна, талановита, тому що всі люди включені в суспільні відносини. Особа — людина, яка вті­лює конкретно-історичні суспільні відносини, впливає на них в міру своїх сил і здібностей, і залежно від становища, що його займає в суспільстві.

Поняття особа показує, як і в кожній людині індивідуально відобража­ються соціально-значущі риси і проявляється її суть як сукупність всіх суспільних відносин.

Соціологія прагне виявити соціальні основи формування особис­тих якостей, соціальний зміст і соціальні функції існуючих у суспіль­стві типів особи, тобто вивчити особу як джерело суспільного життя і її реального носія. Звичайно ж, особа означає окрему людину, яка проявляє соціально-значущі риси індивідуальної життєдіяльності, творчості, уміння, здібності завдяки взаємодії з іншими людьми і тим самим сприяє стабілізації і розвитку суспільних відносин.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 930 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Даже страх смягчается привычкой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2456 - | 2156 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.