Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Основні ознаки соціальної організації




Суспільство як соціальна реальність упорядковано не тільки інституціально, а й організаційно. Соціальна організація є певним способом спільної діяльності лю­дей, за якої вона набуває форми впорядкованої, врегу­льованої, скоординованої, спрямованої на досягнення конкретних цілей взаємодії. Організація як процес на­лагодження та узгодження поведінки індивідів прита­манна всім суспільним утворенням: об'єднанням лю­дей, закладам, установам тощо.

Соціальна організація — соціальна група, орієнтована на досяг­нення взаємопов'язаних специфічних цілей і формування високо-формалізованих структур.

 

Багато соціологів називають соціальні організації різновидом соціального інституту, але вони мають від­мінні від них ознаки:

1. Соціальна організація утворена усвідомлено і ці­леспрямовано для досягнення конкретних цілей своєї діяльності. Вона є певним засобом (інструментом) роз­в'язання завдань. Переслідувана організацією мета не обов'язково збігається з цілями людей, що беруть участь у її діяльності. Тому організація створює різні системи стимулювання, за допомогою яких залучає ін­дивідів до діяльності для досягнення загальної мети.

2. Соціальна організація має чіткий загальнообо­в'язковий порядок, а система її статусів і ролей — ієрар­хічну структуру. їй властивий високий ступінь форма­лізації відносин. Відповідно, правила, регламенти, розпорядок охоплюють усю сферу поведінки її учасників, соціальні ролі яких чітко визначені, а відносини перед­бачають владу і підпорядкування (субординацію).

3. Для підтримування стабільності відносин, коор­динації дій кожна організація повинна мати координа­ційний орган або систему управління.

 

Функції її різно­манітні, а оптимальний їх набір залежить від цілей ор­ганізації, зовнішнього середовища.

Диференціація завдань і координація дій на етапі їх реалізації впливають на структуру і форму організації. Основним критерієм структурування соціальних орга­нізацій є ступінь формалізації існуючих у них відносин. З урахуванням його розрізняють формальні й нефор­мальні організації.

 

Формальні організації. Вони будують соціальні від­носини на підставі регламентації зв'язків, статусів, норм. Ними є, наприклад, промислове підприємство, фірма, університет, муніципальна структура (мерія). Основою формальної організації є поділ праці, її спеціа­лізація за функціональною ознакою. Чим розвинутіша спеціалізація, тим багатостороннішими і складнішими будуть адміністративні функції, тим багатогранніша структура організації. Формальна організація нагадує піраміду, в якій завдання диференційовані на кількох рівнях. Крім горизонтального поділу праці, їй прита­манна координація, керівництво (ієрархія посадових позицій) і різні спеціалізації по вертикалі. Формальна організація — раціональна, для неї характерні службо­ві зв'язки між індивідами; вона принципово безособова, тобто розрахована на абстрактних індивідів, між якими встановлюються стандартизовані відносини, засновані на формально-діловому спілкуванні. За певних умов ці особливості формальної організації перетворюють її на бюрократичну систему.

На думку М. Вебера, бюрократія є найкращою адмі­ністративною формою для раціонального або ефектив­ного досягнення організаційних завдань.

Переваги бюрократії найпомітніші, якщо їй під час виконання службових обов'язків вдається виключити особисті, ірраціональні та емоційні елементи. Бюро­кратії притаманні: раціональність, надійність, еконо­мічність та ефективність, невиразність, нейтральність, ієрархічність, законність дій, централізація влади ад­міністрування, довгострокова служба, просування на основі старшинства чи заслуг, фіксована платня, лояль­ність кожного працівника до організації, прагнення дотримуватися встановлених правил. Головний її недо­лік полягає у відсутності гнучкості, шаблонності дій.

 

Неформальні організації. Ґрунтуються вони на то­вариських взаєминах та особистому виборі зв'язків учасників і характеризуються соціальною самостійніс­тю. Ними є любительські групи, відносини лідерства, симпатій тощо. Неформальна організація має значний вплив на формальну і прагне змінити існуючі в ній від­носини за своїми потребами.

 

Переважна більшість цілей, які ставлять перед со­бою люди, соціальні спільноти, неможливо досягнути без соціальних організацій, що зумовлює їх повсюд­ність і різноманітність. Найбільш значущі серед них:

— організації з виробництва товарів і послуг (проми­слові, сільськогосподарські, сервісні підприємства і фірми, фінансові установи, банки);

— організації в галузі освіти (дошкільні, шкільні, вищі навчальні заклади, заклади додаткової освіти);

— організації в галузі медичного обслуговування, охорони здоров'я, відпочинку, фізичної культури і спорту (лікарні, санаторії, туристичні бази, стадіони);

— науково-дослідні організації;

— органи законодавчої, виконавчої влади.

Їх називають ще діловими організаціями, які вико­нують суспільно корисні функції: кооперацію, співро­бітництво, підпорядкування (співпідпорядкування), управління, соціальний контроль.

 

Загалом кожна організація існує у специфічному фізи­чному, технологічному, культурному, політичному і соці­альному оточенні, повинна адаптуватися до нього і співіс­нувати з ним. Немає організацій самодостатніх, закритих. Усі вони, щоб існувати, функціонувати, досягати цілей, повинні мати численні зв'язки з навколишнім світом.

Запитання. Завдання

1. Чому поняття «соціальний інститут» посідає одне з центральних місць у соціології?

2. Охарактеризуйте основні ознаки соціального інституту.

3. Які умови виникнення і становлення соціальних інститутів?

4. Охарактеризуйте умови успішного функціонування соціальних інститутів.

5. У чому полягають основні функції та дисфункції сучасних соці­альних інститутів в Україні?

6. Продемонструйте багатозначність терміна «соціальна організація».

7. У чому полягає відмінність між соціальним інститутом і соціаль­ною організацією?

8. Охарактеризуйте формальну та неформальну соціальні органі­зації.

9. Які основні ознаки характеризують бюрократію?


Андрущенко





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1012 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Слабые люди всю жизнь стараются быть не хуже других. Сильным во что бы то ни стало нужно стать лучше всех. © Борис Акунин
==> читать все изречения...

2210 - | 2136 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.